Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

zakup-sprzedaż mieszkania a komornik

zakup-sprzedaż mieszkania a komornik
07 cze 2011 - 15:22:45
szukam pilnie pomocy a mianowicie chcemy z mężem wykupić mieszkanie spółdzielcze lokatorskie.1)czy muszę założyć księgę wieczystą jeśli odrazu sprzedaję mieszkanie? .Czy wystarczy że mój klient-nabywca otworzy księgę wieczystą jako już właściciel ?.Czy komornik może w trakcie przeprowadzanej transakcji poczynić jakieś kroki prawne ?jeśli tak to na jakim etapie?.
Jeśli zostanie spisana upowa sprzedazy mieszkania notarialnie i nabywca wystąpi o księgę wieczysta to czy w tym czasie komornik ma prawo dokonać zajęcia?Mam jeszcae jedno pytanie .Szukałam ale nie znalazłam nowych przepisów dot.nabycia prawa do zakupu lokalu spółdzielczego lokatorskiego.Jakie są zasady i procedury.
Może ktoś przerobił ten temat i podzieli się swoim doświadczeniem.
Obawiamy się że komornik przy transakcji zakupu i sprzedaży pozbawi nas i mieszkania i pieniędz.Chcemy zakupić małe mieszkanko i spłacić część długów według naszego uznania.
Pozdrawiam
gia
Re: zakup-sprzedaż mieszkania a komornik
07 cze 2011 - 16:57:33
4 lata temu sprzedałam mieszkanie spółdzielcze-własnościowe bez księgi wieczystej ,kupujący nie stwarzali problemu.Nie jestem pewna czy komornik nakazem sądowym lub inną procedurą nie może założyć księgi wieczystej jeśli wykupisz mieszkanie ,tak urząd skarbowy zrobił mojej znajomej jak toczyła się przeciwko niej sprawa skarbowa.Jeśli chcesz wykupić mieszkanie spółdzielcze to idziesz do przynależnej spółdzielni mieszkaniowej i oni wszystko powiedzą na jakich warunkach możesz je wykupić.
Re: zakup-sprzedaż mieszkania a komornik
07 cze 2011 - 18:04:26
serdecznie dziękuję za odpowiedź.Każda informacja jest dla mnie cenna.Obawiam się że komornik będzie drążył.Jest to talki specyficzn człowiek .Mowa tu o konkretnej osobie.
Pozdrawiam i jeszcze ras dziękuję
gia
Re: zakup-sprzedaż mieszkania a komornik
07 cze 2011 - 20:57:49
jeszcze jedna uwaga ,po sprzedaży mieszkania jest termin złożenia do urzędu skarbowego odpowiedniego druku w którym wykazujesz za jaką kwotę sprzedałaś mieszkanie w celu odprowadzenia podatku nie wiem na ile się to zmieniło i jak to wygląda na dzień dzisiejszy ale nie zapomnij o urzędzie skarbowym .Jeden druk dla ciebie drugi dla męża.Pilnuj terminu bo jak przegapisz kara murowana.
Re: zakup-sprzedaż mieszkania a komornik
19 cze 2011 - 17:50:27
Adam chcesz od spółdzielni wykupić mieszkanie w tej chwili to sie nazywa nabycie odrębnej własności- już z gruntem , nie można już wykupiść mieszkanie bez notariusza, nabycie ze spółdzielni będzie przeprowadzone u notariusza i z automatu notariusz złozy o wydzielenie z księgi budynku twojego mieszkania jako odrębnej własnościi złozy wniosek o załozenie KW.dOPUKI NIE MASZ ZAŁOZONEJ KSIĘGI I NIE JESTEŚ WPISANY W NIEJ JAKO WŁAŚCICIEL NIE MOZESZ GO SPRZEDAĆ, TO JEST TAKI POSREDNI CZAS GDZIE NIBY MASZ JUZ WŁASNOŚC ALE NIE MA NA NIĄ JESZCZE KSIĘGI, A NA PODSTAWIE POPRZEDNIEJ NIE MOZESZ SPRZEDAĆ.Jak Notariusz pisze akt to ma obowiązek wysłać odpisy do instytucji np. urzedu skarbowego i gminy.
Ja tak miałam ze jeszcze mnie nie wpisali w KW jako właściciela , a już dostałam podatek z gminy na moje nazwisko.Więc przez okres załozenia kw jesteś zawieszony ze sprzedażą, nie wiem ile w twojej miejscowości trwa załozenie KW ale np. we Wrocławiu 6 miesięcy, to dośc czasu zeby komornik się dowiedział o przekształceniu na własność. Przemyśl czy je przekształcać, gdyż dopóki masz lokatorskie komornik nic nie moze, ludzi specjalnie kupują TBSy żeby mieć komornika z głowy, albo zamień je na spółdzielczo-własnościowe bez KW np. mniejsze , to na drugi dzień mozesz je sprzedawać, a podatek od nieruchomości opłaca spółdzielnia i nie ma go indywidualnie na twoje nazwisko w katastrze.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować