Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym

Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym
05 wrz 2011 - 22:19:49
Witam
To mój pierwszy wpis
Z góry przepraszam jeśli pominąłem jakieś zasady panujące na tym forum dotyczące powitań itd..
Potrzebuję pilnej porady, gdyż jutro mam sprawę.
Otrzymałem dwa nakazy zapłaty w postępowaniu nakazowym datowane na listopad i grudzień 2010.
Otrzymałem je w lutym 2011 roku i w lutym wystosowałem zarzuty od nakazów podając m.in. powody, że posiadam dokumenty świadczące o spłacie zadłużenia (wyciągi itd).
Było jeszcze wiele innych niejasności
Przesłałem do sądu oryginały tych wyciągów z konta jako załączniki zarzutów. Niestety zauważyłem że pogubiłem część dokumentów wpłat dotyczących tych kredytów.
Sąd wyznaczył termin rozprawy.
W odpowiedzi na moje zarzuty fundusz sekuratyzacyjny powołał się na ustawę dzięki której zapis ksiąg jest podstawą dochodzenia roszczeń.

Czy będę mógł się powołać podczas rozprawy na wyrok Trybunału, dzięki któremu to fundusz będzie musiał udowodnić kwotę roszczeń??

Dziękuję za info i porady
Pozdrowienia
Re: Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym
05 wrz 2011 - 22:33:54
Nie tylko możesz ale powinieneś.
Nie wiem czy w sprzeciwie była kwestionowana skuteczność cesji.
Jeśli nie to teraz ten zarzut będzie spóźniony - ale spróbować watro.

Fragment:
Wyłączenie zgody konsumenta na podstawie art. 509 K.c, nie poprzedzone jego zgodą, przyjmuje charakter niedozwolonych postanowień umownych, o których mowa w art. 385[3] pkt 5 K.c, te zaś zgodnie z art. 385[1] § l K.c nie są dla konsumenta wiążące. W odniesieniu do umów konsumenckich, dokonanie przelewu bez zgody dłużnika jest sprzeczne z art. 385[3] pkt 5 kc. Przepis ten nawiązuje wprawdzie do postanowień umownych nakazując w razie wątpliwości uważać za niedozwolone postanowienia umowne te, które zezwalają kontrahentowi konsumenta na przeniesienie praw i przekazanie obowiązków, wynikających z umowy bez zgody konsumenta, lecz odnosi się to tym bardziej do czynności dokonywanych bez takiej zgody. Skoro więc nie można zezwolić przedsiębiorcy na zawarcie we wzorach umownych lub umowie zawieranej z konsumentem postanowienia zezwalającego na przeniesienie bez jego zgody praw i obowiązków, to tym bardziej za naruszające prawo należy uznać dokonywanie takich czynności bez zgody konsumenta (tak wyrok NSA z 12 października 2004r, sygnatura akt OSK 769/04).



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-09-05 22:38 przez typ niepokorny.
Re: Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym
05 wrz 2011 - 22:37:10
Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 7 października 2009 r. (III CZP 65/09) nie jest dopuszczalne domniemanie, wedle którego samo umieszczenie wierzytelności jako zapisu w księgach funduszu sekurytyzacyjnego, przesądza że wierzytelność istnieje. Sąd wydając zatem nakaz zapłaty winien zbadać nie tylko prawidłowość dostarczonych mu dokumentów i przesłanek do wydania nakazu zapłaty ale również sprawdzenie, czy wskazywana przez fundusz wierzytelność istnieje. Księgi funduszy sekurytyzacyjnych służą bowiem jedynie wykazaniu dokonywanych transakcji zakupu bądź sprzedaży, nie przesądzają jednakże o istnieniu wierzytelności. Tak więc, księgi te potwierdzają jedynie, iż fundusz nabył określoną wierzytelność, nie dowodzą jednakże, iż taka wierzytelność istnieje.

Zdaniem SN, w art. 485 KPC mamy niewątpliwie do czynienia z pominięciem ustawodawczym i luką w prawie, co z kolei usprawiedliwia sięgnięcie do analogii i przyjęcie, że art. 485 § 3 KPC ma także zastosowanie do wyciągów z ksiąg rachunkowych funduszy sekurytyzacyjnych. Jednocześnie SN podkreśla, że zastosowanie analogii wymaga stosowania względem dokumentów pochodzących od funduszy sekurytyzacyjnych identycznych wymagań, jak względem wyciągu z ksiąg banku- zatem skoro księgi bankowe utraciły moc dokumentów urzędowych na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 15 marca 2011r, analogicznie moc dokumentów urzędowych straciły wyciągi z ksiąg rachunkowych funduszów sekurytyzacyjnych.


Oczywiście ten nowy wyrok TK też podnieś, jest tu gdzieś na forum. Możesz też wnieść w dniu rozprawy pismo procesowe, czyli napisać sobie to wszystko co chcesz podnieść i w dwoch egzemplarzach przed rozprawą dać do akt.

Nasze prawo jest jak płot- żmija się prześlizgnie, lew przeskoczy a jest po to aby się bydło po polu nie rozbiegało gdzie nie powinno.
Re: Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym
05 wrz 2011 - 22:47:00
OK
Dziękuję za poradę.
Na pewno skorzystam.
Niestety słabo się poruszam w niektórych zagadnieniach prawnych. Niestety z wielu przyczyn, w tym oczywiście głównie finansowych jestem zmuszony radzić sobie prawie samodzielnie.
W zarzutach kwestionowałem ważność samej umowy kredytowej. Wcześniej kilka lat temu tego nie zrobiłem gdyż przechodziłem załamanie nerwowe. Jak wspomniałem wokół tej sprawy było dużo spraw "dziwnych". Teraz dzięki pewnej życzliwej osobie mam dużo większą wiedzę w tym zakresie.
Osoba ta twierdziła, że powinienem wykazać jak najwięcej zarzutów w odpowiedzi na nakaz zapłaty.
Zastanawiam się tylko czy sąd weźmie pod uwagę zarzuty dotyczące przebiegu przyznawania kredytu, bo jeśli tak istnieje prawdopodobieństwo podważenia umowy.
Re: Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym
05 wrz 2011 - 22:53:27
Osoba, która mi doradzała twierdziła, że to iż wcześniej przyznałem fakt istnienia zadłużenia poprzez korespondencję z bankiem, nie wyklucza podniesienia zarzutów ważności umowy w odpowiedzi na nakaz zapłaty z funduszu sekur
Re: Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym
05 wrz 2011 - 23:01:54
brodar Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Osoba, która mi doradzała twierdziła, że to iż
> wcześniej przyznałem fakt istnienia zadłużenia
> poprzez korespondencję z bankiem, nie wyklucza
> podniesienia zarzutów ważności umowy w odpowiedzi
> na nakaz zapłaty z funduszu sekur

Dokładnie - osoba ta ewidentnie wiedziała co mówi.
Tylko bez nerwów, a będzie dobrze. Jak zapadnie postanowienie. wnieść do protokołu ustny wniosek o odpis postanowienia wraz z uzasadnieniem.
Re: Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym
05 wrz 2011 - 23:01:27
Równolegle ze ściąganiem należności przez komornika dokonywałem wpłat we własnym zakresie.
Ostatnie wyciągi jakie posiadam i które przesłałem do sądu informują o spłacie zadłużenia
Tymczasem fundusz przesyła nakaz zapłaty. Byłem w kolejnym szoku
Sądziłem, że tego typu sprawy są wyjątkowe. Teraz dopiero dostrzegam jak wielka skala jest tego procederu w Polsce.
Re: Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym
05 wrz 2011 - 23:05:07
To dobrze.
Oby tak było
Będę mógł wykazać wiele nieprawidłowości związanych z przyznawaniem tego kredytu, o których wcześniej nie miałem pojęcia.
Dopiero ktoś mnie uświadomił jak mnie bank przerobił
Re: Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym
08 wrz 2011 - 18:11:04
Sprawa odwołana.
Brak możliwości wyznaczenia zastępstwa.
Zostanę poinformowany o kolejnym terminie.
Przeczuwałem, że znowu coś będzie pod górę...ech...brak słów.
Wcześniej składałem reklamację na poczcie bo zaginęły najważniejsze dokumenty.
Na szczęście się odnalazły
Re: Star Wars Credits For Sale
29 kwi 2012 - 08:28:45
Ggewow is the best WOW Items online provider since 2007.All hot WOW Gear here is safe and fast.Cheap WOW Items and Buy WOW Items now!We have large amount of WOW Items For Sale and Buy WOW Gear in stock for sale.Best WOW Gear at our online store will be fast.747000 customer WOW Gold in Cheapest Price.Provide Cheap WOW Gold and Buy WOW Gold service.Get the Cheapest WOW Gold in 5 minutes!Welcome to Buy World of Warcraft Gold website!You can buy WOW Gold For Sale here.you can get Cheap World of Warcraft Gold at low price,instant delivery at here,Put action now!We have a lower price and discount in SWTOR Credits.Cheap SWTOR Credits direct from the USA at low prices.Welcome to Star Wars Credits Store.Buy Cheap Star Wars Credits with fast delivery!Fast Buy Star Wars Credits in our site.Hot SWTOR Gold For Sale,Buy SWTOR Gold in 20%-50% lower price here,You can enjoy Cheap SWTOR Gold as well.Cheap SWTOR Credits For Sale is waiting for you!We are trusted sellers and there is the cheapest price for Star Wars Credits For Sale.Cheapest Star Wars Credits,Buying Star Wars Credits Best service waitting for you.Buy SWTOR Credits here is your wise choice.buy fast SWTOR Credits Guide in our site G4P.This article comes from the http://www.g4pswtor.com/.

aqfeefg
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować