Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Moje propozycje zmian w prawie bankowym i cywilnym oraz karnym

Moje propozycje zmian w prawie bankowym i cywilnym oraz karnym
25 maj 2011 - 00:10:30
§ 1. Dziedziczenie długów.
1. Likwidacja dziedziczenia wszystkich długów nie zabezpieczonych hipoteką i innymi formami zastawu. likwidacja instytucji spadku wprost,
2. Długi zabezpieczone hipoteką czy zastawem dziedziczone i ograniczone TYLKO do wartości składnika majątku stanowiącego zastaw danego długu, nawet jeżeli w skład majątku spadkowego wchodzą inne składniki, wyceny dokonuje komornik lub biegły.
§ 2. Przedawnienie długów.
1. Jeżeli wierzycielem jest osoba fizyczna o średnim miesięcznym dochodzie nie przekraczającym połowy średniej krajowej – 10 lat,
2. Jeżeli wierzycielem jest osoba fizyczna o średnim miesięcznym dochodzie powyżej połowy średniej krajowej, ale nie przekraczającym średniej krajowej – 5 lat,
3. Jeżeli wierzycielem jest osoba fizyczna o średnim miesięcznym dochodzie powyżej średniej krajowej – 3 lata,
4. Przepisy 1 – 3 stosujemy również w stosunku do wierzycieli będących osobami prowadzącymi JEDNOOSOBOWĄ działalność gospodarczą, również wówczas, gdy dług powstał w wyniku tej działalności,
5. Jeżeli wierzycielem jest firma więcej niż 1-osobowa lub instytucja państwowa lub prywatna (w tym także banki, ZUS i US) – 3 lata,
6. Termin przedawnienia dla długów spadkowych, o których mowa w § 1 pkt. 2 wynosi 4 miesiące od dnia zgonu dłużnika, bez względu na rodzaj długu oraz bez względu na rodzaj wierzyciela, przy czym spadkobierca zachowałby obecny 6-miesięczny termin na odrzucenie spadku liczony od dnia DOWIEDZENIA się o dziedziczeniu (np. od dnia otrzymania pisma z banku czy sądu), od dnia zgonu mogłoby to być liczone jedynie wówczas, gdy spadkobierca współzamieszkiwał ze zmarłym dłużnikiem,
7. Bieg terminu przedawnienia liczy się od dnia otrzymania przez wierzyciela ostatniej wpłaty, np. raty i tylko dokonanie przez dłużnika kolejnej wpłaty przerywa ten bieg, żadna inna czynność (w tym czynność prawna) zmierzająca do odzyskania długu poczyniona zarówno przez wierzyciela, jak i przez dłużnika, nie przerywa tego biegu,
8. Aby zapobiec przedawnieniu długów, wierzyciel musi zdążyć w danym terminie przeprowadzić wszelkie czynności zmierzające do odzyskania długów, włącznie z rozprawą sądową,
9. Jeżeli wierzyciel wytoczył dłużnikowi proces, a dłużnik nie wywiązuje się ze zobowiązań, to termin przedawnienia długu liczy się od dnia wydania wyroku sądowego nakazującego spłatę długu,
10. Przedawnienie i umorzenie długu następuje automatycznie przez sąd, jeżeli rozprawa odbyła się po terminie określonym w pkt. 1 – 6.
§ 3. Windykacja i egzekucja długów.
1. Całkowity zakaz działalności podmiotów gospodarczych zajmujących się windykacją oraz handlem długami, w tym firm windykacyjnych i funduszy sekurytyzacyjnych, zakaz handlu długami,
2. Likwidacja BTE oraz zrównanie praw banków z prawami innych podmiotów gospodarczych dotyczących windykacji i egzekucji długów,
3. Dopuszczalne formy windykacji:
 polubowna (monity, telefony, ponaglenia wysyłane przez samego wierzyciela),
 sądowa na drodze procesu odbywającego się OBOWIĄZKOWO z udziałem dłużnika, przy czym dłużnik miałby prawo do obrony, (np. wskazałby sądowi i wierzycielowi przyczynę swoich kłopotów finansowych) oraz do zawarcia przed sądem ugody dotyczącej warunków spłaty długu,
 zakaz karania np. odsetkami karnymi przez wierzycieli dłużników, którzy chcą spłacić dług w terminie wcześniejszym, niż wskazany w umowie lub harmonogramie spłat,
4. Wierzyciel może kontaktować się telefonicznie z dłużnikiem wyłącznie w godz. 10:00 – 21:00 i nie częściej niż 1 raz dziennie, przy czym nie wolno mu dzwonić do zakładu pracy dłużnika, nawet wówczas, gdy dłużnik podał numer zakładu pracy,
5. Pozwanie dłużnika do sądu może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 2 miesięcy od terminu pierwszej niespłaconej raty, przy czym musi być ono poprzedzone pisemnym przedsądowym wezwaniem dłużnika do spłaty zaległych rat,
6. Egzekucja komornicza może nastąpić dopiero wówczas, gdy dłużnik uchyla się od spłaty długu zasądzonej wyrokiem sądowym, przy czym wierzyciel może wystąpić do komornika nie wcześniej niż po upływie 30 dni od terminu pierwszej niespłaconej raty długu, ponadto wierzyciel ma obowiązek wstrzymać egzekucję, jeżeli dłużnik wpłacił zaległą ratę nawet po tym terminie, a zaległość nie przekracza 1 raty,
7. Wydłuża się do 14 dni termin złożenia przez dłużnika tzw. powództwa przeciwegzekucyjnego, czyli skargi na czynności komornika, w tym czasie komornik nie może wszcząć licytacji, termin ten powinien obowiązywać także w stosunku do innych czynności komornika, np. spisu inwentarza,
8. Komornik nie ma prawa zająć rachunku bankowego, może jedynie zająć część środków pieniężnych zgromadzonych na tym rachunku, przy czym musi pozostawić dłużnikowi równowartość trzech średnich krajowych.
9. Do przedmiotów nie podlegających egzekucji komorniczej zaliczyć także lokal mieszkalny lub dom, jeżeli dłużnik jest właścicielem tego lokalu i jeżeli nie posiada on innych lokali – jeżeli dłużnik ma więcej lokali to jeden lokal należy pozostawić dłużnikowi i powinien on spełniać standardy nadające się do zamieszkania, wtedy to dłużnik wskazuje lokal, którego nie można zlicytować, a więc po prostu zakaz eksmisji dłużnika na bruk,
10. Do przedmiotów nie podlegających egzekucji komorniczej zaliczyć także drobne mienie ruchome (np. meble, sprzęt RTV, AGD itp.) znajdujące się w mieszkaniu dłużnika, jeżeli z dłużnikiem współzamieszkują inne osoby osiągające jakikolwiek udokumentowany dochód (również emeryturę), a na to mienie brak dokumentów stwierdzających czyja to własność, takie mienie należy traktować jak własność tych osób, z wyjątkiem sytuacji, gdy było to mienie zakupione na raty, a kredytu udzielił dany wierzyciel, – wtedy należy je traktować jak zabezpieczenie długu,
11. Koszty procesu sądowego i egzekucji komorniczej ponosi wierzyciel, jako zleceniodawca usługi i nie ma prawa on przenieść tych kosztów na dłużnika, jedynie w sytuacji, gdy wierzycielem jest osoba fizyczna o średnim dochodzie miesięcznym nie przekraczającym dwóch średnich krajowych, koszty te mogłyby być scedowane postanowieniem sądu na dłużnika, dotyczyłoby to również osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
12. Przepisy dotyczące pozostawienia dłużnikowi minimalnej (obecnie 1376 zł) brutto przy egzekucji z pensji zastosować także do emerytów i rencistów.
§ 4. Odsetki i opłaty za nieterminowe spłaty zobowiązań.
1. Za nieterminowe spłaty rat wierzyciel może naliczać TYLKO I WYŁĄCZNIE odsetki ustawowe licząc je od terminu zapłaty danej raty, na takich samych zasadach, jak zaległe rachunki za prąd, gaz, wodę, czynsz itp., przy czym podstawą naliczania odsetek jest wysokość zaległych rat,
2. Wierzyciel nie ma prawa obciążać dłużnika kosztami monitów, telefonów, sms-ów czy e-maili wysyłanych do dłużnika w celu ponaglenia spłaty zadłużenia czy raty.
§ 5. Skarga pauliańska.
1. Skarga pauliańska nie może być zastosowana wówczas, gdy wierzyciel pozbył się majątku NIE POCHODZĄCEGO ze środków stanowiących zabezpieczenie długu, np. z pieniędzy uzyskanych z kredytu, a więc w stosunku do majątku zakupionego przed powstaniem zobowiązania albo otrzymanego nieodpłatnie, np. w drodze darowizny lub spadku, w tym drugim przypadku – czyli nieodpłatnego otrzymania majątku nie można byłoby stosować skargi pauliańskiej nawet jeżeli majątek został nabyty w ten sposób po zaciągnięciu zobowiązania,
2. Należy zlikwidować art. 1024 k.c., ponieważ dłużnik odrzucając spadek nie powiększa stopnia swojej niewypłacalności wobec własnych wierzycieli, a więc nie działa z ich pokrzywdzeniem, w tym przypadku skarga pauliańska nie powinna mieć więc zastosowania,
3. W przypadkach nie objętych skargą pauliańską wierzyciel nie ma również prawa pociągać dłużnika do odpowiedzialności karnej za pozbywanie się majątku.

ZA NIEPRZESTRZEGANIE WW. PRZEPISÓW DŁUŻNIK MIAŁBY PRAWO PODAĆ WIERZYCIELA DO PROKURATURY Z DONIESIENIEM POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA POLEGAJĄCEGO NP. NA PRÓBIE WYŁUDZENIA PIENIĘDZY, NĘKANIA ITP. W ZALEŻNOŚCI OD CZYNU, JAKIEGO DOPUŚCIŁ SIĘ WIERZYCIEL.

Wiem, ze to dość radykalne zasady, ale wprowadzenie choćby części z nich zrobiłoby porządek z bankowo-windykacyjną mafią w Polsce. Długi trzeba spłacać, ale wierzyciel powinien egzekwować je w cywilizowany sposób i bez kopania leżącego.

CZY DAMY RADĘ? TAK, DAMY RADĘ !!! (z bajki "Bob Budowniczy")
!!! Zapraszam do dyskusji - Moje propozycje zmian w prawie bankowym i cywilnym oraz karnym
25 maj 2011 - 23:52:59
Pozdrawiam :)))

CZY DAMY RADĘ? TAK, DAMY RADĘ !!! (z bajki "Bob Budowniczy")
Re: Moje propozycje zmian w prawie bankowym i cywilnym oraz karnym
25 maj 2011 - 23:56:39
Gustlik, Ty płodny chłopaku :)) Produkujesz bez przerwy zmiany w prawie, powinieneś ustawy pisać, trzeba Cię będzie na posła wysłać :)

Nasze prawo jest jak płot- żmija się prześlizgnie, lew przeskoczy a jest po to aby się bydło po polu nie rozbiegało gdzie nie powinno.
Re: Moje propozycje zmian w prawie bankowym i cywilnym oraz karnym
26 maj 2011 - 00:38:30
Schoppenko, płodzę, bo chcę wymyśleć coś, co w razie ewentualnego wprowadzenia w życie zmusiłoby wierzycieli do humanitarnego i cywilizowanego dochodzenia roszczeń, a nie kopania lezącego. Bardzo chciałbym, aby prawo zmusiło wierzycieli do kontrolowanego i uczciwego udzielania kredytów - tylko osobom posiadającym zdolnośc kredytową i potem do dochodzenia roszczeń uczciwie - bez nękania osób trzecich. Płodzę, bo być może chociaż część z moich pomysłów mogłaby zostać uwzględniona w petycji czy projekcie obywatelskim.
Czas wreszcie zmienić prawo na takie, które chroniłoby uczciwych ludzi, a nie złodziei i oszustów !!!

Pozdrawiam :)))

CZY DAMY RADĘ? TAK, DAMY RADĘ !!! (z bajki "Bob Budowniczy")
Re: Moje propozycje zmian w prawie bankowym i cywilnym oraz karnym
26 maj 2011 - 00:52:40
Mnie się marzy zaniechanie jakiegokolwiek nękania. Powinno być normalne i ludzkie postępowanie z dłużnikiem, możliwość negocjacji, układania się, wzajemnego zrozumienia a egzekucja komornicza czy sprzedaż długu powinny być ostatecznością. Ale o czym ja marzę ? W takim kraju żyjemy, że metod działania mafii bankowo-windykacyjnej nie powstydził by się sam Hitler. Szkoda słów.

Nasze prawo jest jak płot- żmija się prześlizgnie, lew przeskoczy a jest po to aby się bydło po polu nie rozbiegało gdzie nie powinno.
Re: Moje propozycje zmian w prawie bankowym i cywilnym oraz karnym
26 maj 2011 - 01:18:39
No właśnie, Schoppenko, gdyby te zasady, ktore tu napisałem, zostały wprowadzone, to banki musiałyby sie układać z dłuznikiem i windykować dług w uczciwy sposób bo inaczej groziłby im prokurator, ale cóż... mamy prawo dla złodziei i oszustów.

CZY DAMY RADĘ? TAK, DAMY RADĘ !!! (z bajki "Bob Budowniczy")
Re: Moje propozycje zmian w prawie bankowym i cywilnym oraz karnym
26 maj 2011 - 09:12:17
Gustlik, gdyby obowiązywały Twoje propozycje, to bank sto razy zastanowiłby się, zanim udzieliłby kredytu. Teraz zbieramy pokłosie nie tylko kryzysu gospodarczego, ale też idiotycznego rozdawnictwa kredytów podyktowanego wyłączenie chęcią zysku.
Re: Moje propozycje zmian w prawie bankowym i cywilnym oraz karnym
26 maj 2011 - 11:52:09
Narazie nadal możemy tylko pomarzyć o normalności w naszym kraju, do czasu gdy uczciwość, sprawiedliwość znów staną się przymiotami. Obecnie rządzą oszuści, złodzieje. Temu, który więcej ukradł, zakombinował żyje się lepiej w dostatku. Schoppenka ma rację, Gustlik do władz zastąpić tych nieudaczników, którzy dorwali się do władzy nie mając zielonego pojęcia o rządzeniu naszym krajem.
Re: Moje propozycje zmian w prawie bankowym i cywilnym oraz karnym
26 maj 2011 - 18:38:01
Oni mnie do władz nie wezmą, bo jak będę chciał zrobić porządek, to zrobią ze mnie oszołoma, przedstawią w mediach jako nienormalnego albo coś w tym stylu. Jak pluli na Kaczyńskiego i czym to się skończyło? Smoleńskiem. Kto wie, czy Smoleńsk to nie był zaplanowany zamach, bo Kaczyński, Ziobro i cały PiS był nie na rękę POpaprańcom. Tu potrzebna dyktatura, tu jest potrzebny Piłsudski, a może nawet Hitler, który wziąłby tych bandytów za mordę. A szkoda, bo zrobiłbym porządek nie tylko z bankami, ale także z ZUS-em, ograniczyłbym pracodawcom możliwość zwalniania pracowników, wprowadziłbym ustawę antykominową również w sektorze prywatnym - po prostu prywatnych przedsiębiorców musiałaby również obowiązywać jakas proporcja płac między prezesem a nawet sprzątaczką. Nie mieliby lekko. Dlatego mnie nie wezmą, albo wezmą i zrobią oszołoma.*******

CZY DAMY RADĘ? TAK, DAMY RADĘ !!! (z bajki "Bob Budowniczy")
Re: Moje propozycje zmian w prawie bankowym i cywilnym oraz karnym
26 maj 2011 - 19:49:14
Moim skromnym zdaniem - nic nie potrzeba robić, żadnych wielkich reform, bo wiadomo jak u nas jest z reformami i kto to zrobi? przecież wszyscy już rządzili- I CO??? Należy zrobić jak w całej Europie i świecie - za długi odpowiada ten co brał, wtedy bank będzie wiedział jak zabezpieczyć, kredyt, więcej nic nie należy robić. Gustlik przepraszam nie rób kampanii wyborczej, żadna z obecnych partii nic dla nas nie zrobi. W dwa lata można było, przynajmniej dla biedoty coś zrobić.......
Re: Star Wars Credits For Sale
29 kwi 2012 - 08:51:05
Ggewow is the best WOW Items online provider since 2007.All hot WOW Gear here is safe and fast.Cheap WOW Items and Buy WOW Items now!We have large amount of WOW Items For Sale and Buy WOW Gear in stock for sale.Best WOW Gear at our online store will be fast.747000 customer WOW Gold in Cheapest Price.Provide Cheap WOW Gold and Buy WOW Gold service.Get the Cheapest WOW Gold in 5 minutes!Welcome to Buy World of Warcraft Gold website!You can buy WOW Gold For Sale here.you can get Cheap World of Warcraft Gold at low price,instant delivery at here,Put action now!We have a lower price and discount in SWTOR Credits.Cheap SWTOR Credits direct from the USA at low prices.Welcome to Star Wars Credits Store.Buy Cheap Star Wars Credits with fast delivery!Fast Buy Star Wars Credits in our site.Hot SWTOR Gold For Sale,Buy SWTOR Gold in 20%-50% lower price here,You can enjoy Cheap SWTOR Gold as well.Cheap SWTOR Credits For Sale is waiting for you!We are trusted sellers and there is the cheapest price for Star Wars Credits For Sale.Cheapest Star Wars Credits,Buying Star Wars Credits Best service waitting for you.Buy SWTOR Credits here is your wise choice.buy fast SWTOR Credits Guide in our site G4P.This article comes from the http://www.g4pswtor.com/.

aqbrtfgvbttyy
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować