Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

komornik a 13-ta pensja

komornik a 13-ta pensja
22 sty 2013 - 11:38:11
Mam zajęcie komornicze na wynagrodzeniu w wys. 50%. W poprzednich latach pracodawca zajmował mi 50% tzw. 13-tej pensji. W tym roku zajął mi całą 13-stkę. Czy cos sie zmieniło w przepisach? O ile mi wiadomo to na podstawie kpc art. 880-888 i kp art. 84-90 zajęcie 13-tej pensji powinno być w 50%, całość zajmowana jest jedynie w przypadku zajęcia alimentacyjnego. Zmieniła sie księgowa i czy to możliwe, aby nie była dość kompetentna? Powinno sie zliczyc w miesiącu wynagrodzenie+13stka i zająć w połowie. Powiedzcie, jak powinno być, to wystąpię do swojej księgowości z oprotestowaniem.
Re: komornik a 13-ta pensja
22 sty 2013 - 12:11:49
13-ta pensja do 50 % , tylko alimenty do 100 %
Art. 87. Kodeks pracy
§ 5. Nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.

Jeśli to komornik wystąpił do pracodawcy o potrącanie 100 % 13 pensji to możesz wystąpić do sądu cywilnego w trybie art.759 § 2 k.p.c, o wydanie zarządzenia polecającego komornikowi prawidłowe stosowanie art.87 § 5 kodeksu pracy.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-22 12:13 przez typ niepokorny.
Re: komornik a 13-ta pensja
22 sty 2013 - 12:28:22
typ niepokorny Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> 13-ta pensja do 50 % , tylko alimenty do 100 %
> Art. 87. Kodeks pracy
> § 5. Nagroda z zakładowego funduszu nagród,
> dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności
> przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku
> lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na
> zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej
> wysokości.
>
> Jeśli to komornik wystąpił do pracodawcy o
> potrącanie 100 % 13 pensji to możesz wystąpić do
> sądu cywilnego w trybie art.759 § 2 k.p.c, o
> wydanie zarządzenia polecającego komornikowi
> prawidłowe stosowanie art.87 § 5 kodeksu pracy.
Dziękuję za szybka odpowiedź. Sprawdzę, czy inicjatorem potrącenia w 100% jest komornik, ale wydaje mi się, że jest to samowolna decyzja nieudolnej księgowej, bo potrącenia z mojej pensji ida do komornika juz kolejny rok i do tej pory były w wys. 50%. Dopiero "nowa" księgowa zmieniła wysokość potrąceń. Od czasu, gdy ona prowadzi sprawę nie otrzymałam nawet żadnej nagrody, wszystkie były mi zabierane w 100%; to samo ze świadczeniami z funduszu socjalnego, choć tu - interpretacje sa różne. Zastanawiam się, z jakim wnioskiem wystapic do pracodawcy o wyprostowanie tego i jak najszybsza wypłatę. Złośliwość to, czy brak kompetencji, nie rozumiem powodów działania takiej księgowej.
Re: komornik a 13-ta pensja
22 sty 2013 - 12:36:55
Właśnie to zainicjowanie sprawdzenia czy inicjatorem potrącenia 100% z 13 był komornik, może przemówić księgowej do rozsądku.
Re: komornik a 13-ta pensja
14 mar 2013 - 08:41:30
Mam takie pytanie, jak jest z odszkodowaniami dla osoby zadłużonej mającej komornika na rencie, emeryturze, np. z polisy indywidualnej na wypadek śmierci i nieszczęśliwego wypadku. Czy te odszkodowania dla osób trzecich na wypadek śmierci, osoby ubezpieczonej, lub dla osoby ubezpieczonej, gdy ta uległa wypadkowi, podlegają także zajęciu.
kjt
Re: komornik a 13-ta pensja
14 mar 2013 - 12:16:19
Spokojnie, czytałem, mam spotkanie w PZU, zapytam i odpowiem...:)
PS. Dzisiaj.
kjt
Re: komornik a 13-ta pensja
14 mar 2013 - 21:04:18
I skłamałem, dopiero jutro mam szansę, bo dzisiaj było szkolenie.
kjt
Re: komornik a 13-ta pensja
15 mar 2013 - 13:50:39
Komornik nie może zająć trzech czwartych świadczenia z ubezpieczeń osobowych oraz odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych. Nie dotyczy to egzekucji mającej na celu zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów.

Należności wypłacone w związku ze śmiercią tytułem zapomogi lub jednorazowego zaopatrzenia pod jakąkolwiek nazwą albo z tytułu ubezpieczenia na pokrycie kosztów pogrzebu podlegają egzekucji tylko na zaspokojenie tych kosztów.
Re: komornik a 13-ta pensja
15 mar 2013 - 17:10:34
kjt Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Komornik nie może zająć trzech czwartych
> świadczenia z ubezpieczeń osobowych oraz
> odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych. Nie
> dotyczy to egzekucji mającej na celu zaspokojenie
> roszczeń z tytułu alimentów.

To znaczy osoba ubezpieczona, poszkodowana w wyniku nieszczęśliwego wypadku, otrzyma z odszkodowania, kwotę trzy czwarte sumy, a 1/4 zabiera komornik.

> Należności wypłacone w związku ze śmiercią tytułem
> zapomogi lub jednorazowego zaopatrzenia pod
> jakąkolwiek nazwą albo z tytułu ubezpieczenia na
> pokrycie kosztów pogrzebu podlegają egzekucji
> tylko na zaspokojenie tych kosztów.

To znaczy w wypadku śmierci ubezpieczonego, osoba trzecia upoważniona do odszkodowania po osobie zmarłej, otrzyma tylko kwotę na pokrycie kosztów pogrzebu, reszta podlega egzekucji w całości. np. suma z ubezpieczenia 20tyś. koszty pogrzebu 10tyś. znaczy resztę 10tyś. zabiera komornik. Dobrze zrozumiałem.
kjt
Re: komornik a 13-ta pensja
15 mar 2013 - 21:15:16
Źle. Tylko nieuiszczona kwota stanowiąca koszty pogrzebu może być zajęta. Np. otrzymujesz kasiorę i masz w d... koszty pogrzebu, które pokrywa gmina i sciąga z ubezpieczenia. O ile zdąży...



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-15 22:04 przez kjt.
Re: komornik a 13-ta pensja
16 mar 2013 - 07:40:27
Dzięki. Znaczy że może zająć wtedy, jak ktoś by sam poinformował go o takim odszkodowaniu, lub sam mu zaniósł. Pytam, bo gdyby zajmował to nie byłoby sensu dalsze opłacania tego ubezpieczenia.
Re: komornik a 13-ta pensja
15 mar 2013 - 15:48:34
Przeciwko przedsiębiorcy prowadzona jest egzekucja komornicza.
Przedsiębiorca ten teoretycznie może dochodzić odszkodowania od funkcjonariusza publicznego za poświadczenie nieprawdy w dokumentach,który został za to skazany z art.271 kk.
Piszę "teoretycznie", bo odszkodowania musi dochodzić w sądzie cywilnym w zwykłej sprawie cywilnej co wiąże się z kosztami.
Czy ewentualne odszkodowanie może być w całości zajęte przez komornika?
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować