Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Nakaz zapłaty od komornika - pomocy

Nakaz zapłaty od komornika - pomocy
05 kwi 2013 - 00:35:32
Witam wszystkich.
Dostałam dzisiaj zawiadomienia od komornika: o zajęciu rachunku bankowego, zajęciu wierzytelności oraz o wszczęciu egzekucji.
Do sądu wystąpiła firma windykacyjna, która odkupiła dług od pierwotnego wierzyciela w czerwcu 2012 roku, o czym zostałam powiadomiona listownie. Dług jest z 2008 roku, wtedy też miałam przyjemność spotkać się z komornikiem, częściowo spłaciłam dług ale nie byłam w stanie spłacić całości. Komornik umorzył postępowanie z powodu niewypłacalności. Przez jakiś czas nic się nie działo a dziś wezwanie do zapłaty. Najbardziej przerażają mnie odsetki naliczone od tego czasu (należność główna to 352,93), które 17.07.2012r wynosiły 220,21 pln a 22.03.2013r już 777,15 pln! Czy to jest możliwe? Proszę o rady co mogę w tej sprawie zrobić, czy pozostaje mi tylko zapłacić kolosalne odsetki? A może dług uległ już przedawnieniu?
Re: Nakaz zapłaty od komornika - pomocy
05 kwi 2013 - 19:00:47
a_gi1 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Witam wszystkich.
> Dostałam dzisiaj zawiadomienia od komornika: o
> zajęciu rachunku bankowego, zajęciu wierzytelności
> oraz o wszczęciu egzekucji.

Zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego powinno zawierać dane dot. nakazu zapłaty:

1. sygnaturę akt
2. datę wydania nakazu
3. właściwość sądu

Sąd doręczył Ci ww. nakaz?
Re: Nakaz zapłaty od komornika - pomocy
06 kwi 2013 - 21:47:07
Z sądu nie dostałam niczego, wszystkie dokumenty dostałam od komornika. W zawiadomieniu znajduje się wszystko co wymieniłaś w pkt.
Re: Nakaz zapłaty od komornika - pomocy
07 kwi 2013 - 12:44:08
a_gi1 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Z sądu nie dostałam niczego, wszystkie dokumenty
> dostałam od komornika. W zawiadomieniu znajduje
> się wszystko co wymieniłaś w pkt.

Jeśli w ciągu ostatnich lat zmieniałaś miejsce zamieszkania, to być może nakaz doręczono pod nieaktualny adres. W takiej sytuacji można wnosić o przywrócenie terminu.

Sprawę opisujesz ogólnikowo. Trudno cokolwiek doradzić.

Od daty doręczenia zawiadomień od komornika masz 7 dni na podjęcie kroków prawnych.
Re: Nakaz zapłaty od komornika - pomocy
07 kwi 2013 - 14:34:13
Adresu nie zmieniałam, całą pocztę odbieram osobiście, żadnych innych pism nie dostałam oprócz tych zawiadomieniach od komornika. Czy powinnam dostać wyrok na podstawie, którego komornik przysłał mi te dokumenty? Zostały mi już tylko 3 dni i nie wiem jakie kroki prawne mogłabym podjąć.
Re: Nakaz zapłaty od komornika - pomocy
08 kwi 2013 - 12:25:40
a_gi1 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Adresu nie zmieniałam, całą pocztę odbieram
> osobiście, żadnych innych pism nie dostałam oprócz
> tych zawiadomieniach od komornika. Czy powinnam
> dostać wyrok na podstawie, którego komornik
> przysłał mi te dokumenty? Zostały mi już tylko 3
> dni i nie wiem jakie kroki prawne mogłabym podjąć.

Być może nakaz zapłaty został wysłany na prawidłowy adres, ale zastosowano tzw. doręczenie zastępcze. Korespondencja wróciła do nadawcy ze skutkiem doręczenia, ponieważ nie odebrałaś dwukrotnie awizowanej przesyłki.

Podaj właściwość sądu, który wydał nakaz zapłaty i napisz w jakim trybie np. postępowanie upominawcze/nakazowe?

Podaj datę wydania nakazu i datę doręczenia zawiadomień od komornika.
Re: Nakaz zapłaty od komornika - pomocy
08 kwi 2013 - 16:05:53
Mam napisane tak:
Komornik Sadowy przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie zawiadamia, że pod sygn. akt Km.... z wniosku wierzyciela:
Dane wierzyciela
przeciwko dłużnikowi:
Moje dane
w oparciu o tytuł wykonawczy:
Postanowienie Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia
z nia 20-02-2013r, sygn. akt .... zaopatrzony w klauzulę wykonalności z dnia 28-02-2013r.
Nakaz zapłaty w post. upominawczym Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia
z dnia 26-11-2007r, sygn. akt ..... zaopatrzony w klauzulę wykonalności z dnia 31-01-2008r
W którym zasądzono na rzecz wierzyciela

należność główna 352,93 zł
odsetki do 22-03-2013r 777,15 zł

W przypadku zwłoki również dalsze odsetki od dnia 23-03-2013r wraz z należną od nich opłatą egzekucyjną w wysokości - i tu są różnice- na zawiadomieniu o wszczęciu egzekucji i zajęciu wierzytelności - w wysokości 0,41zł dziennie a na zawiadomieniu o o zajęciu rachunku bankowego i zakazie wypłat - 0,39zł dziennie

koszty procesu 354,00 zł
koszty zastępstwa w egzekucji 30,00 zł
opłata egzekucyjna (tu też kwoty się różnią) 297,47 zł i 148,73 zł
wydatki gotówkowe (znów różnica w kwotach) 1,20 zł i 9,20 zł

List polecony odebrałam 04.04.2013r
Jestem pewna, że żadnej poczty nie było, Siedzę z małym dzieckiem w domu a listonosz jest od lat ten sam, jeszcze się nie zdarzyło, żeby coś nie doszło a tu nagle takie coś.I jeszcze jedno pytanie - Czy nie powinnam dostać jakiegoś wyroku z sądu?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-04-08 16:28 przez a_gi1.
Re: Nakaz zapłaty od komornika - pomocy
08 kwi 2013 - 18:27:46
Punktem wyjścia w twojej sprawie jest nakaz zapłaty z 2007r. Nie odwołałaś się od niego, nie wniosłaś sprzeciwu, więc teraz zbierasz żniwo swoich zaniedbań. Zarzut przedawnienia jest raczej chybiony.

W lutym 2013r. wierzyciel wtórny wystąpił o nadanie klauzuli wykonalności na swoją rzecz. Nie musiał ponownie występować o nakaz zapłaty.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia doręczył ci postanowienie z dnia 20-02-2013r?

Ostateczny termin na wniesienie pism procesowych mija 11.04.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-04-08 19:15 przez flame.
Re: Nakaz zapłaty od komornika - pomocy
08 kwi 2013 - 20:18:42
Jak już pisałam, nie dostałam nic z sądu, żadnego postanowienia nakazu czy wyroku. Od poprzedniego wyroku się nie odwołałam (moja niewiedza w znacznym stopniu się do tego przyczyniła), ponieważ była dokładnie taka sama sytuacja - żadnego pisma z sądu tylko wizyta komornika. Wtedy też częściowo spłaciłam dług w ratach, ustalonych w porozumieniu z komornikiem. Kiedy nie byłam w stanie spłacić reszty komornik umorzył postępowanie (tak w skrócie). Rozumiem, że mam dług i muszę go spłacić, ale czy istnieje może jakaś możliwość powalczyć o zmniejszenie odsetek czy nie mam szans?
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować