Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Emerytura, a zadłużenie w banku

24 lis 2012 - 20:45:00
Witam serdecznie,

ponieważ jestem zmuszony zrobić oszacowanie, jakie konsekwencje będzie miał niespłacony kredyt bankowy, proszę osobę mającą wiedzę w tej dziedzinie o odpowiedź na pytania:

1. Przeczytałem, że z tego typu zobowiązań (bank) komornik może zająć najwyżej 25% emerytury, ale po odliczeniu połowy najniższej emerytury. Co ilustruje przykład jaki "wyguglałem" w sieci:

Dłużnik banku jest emerytem i otrzymuje 1000 zł renty. Zgodnie z Ustawą komornik od 1000 zł odlicza połowę najniższej krajowej emerytury czyli 305,67zł. Pozostaje 694,37 zł i dopiero z tej kwoty komornik zajmie 25% tj. 173,60zł.

Z drugiej strony zaś gdzieś czytałem artykuły, że emeryta można windykować pozostawiając mu połowę najniższej emerytury. Myślę, że jest to niprawda, jednak uprzejmie proszę o opinię w tej kwestii.

2. Drugie pytanie: czy posiadanie długu w ZUSie w związku z brakiem spłaconych składek z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej jest przeciwskazaniem do otrzymania świadczenia po osiągnięciu wieku emerytalnego oraz odpowiedniej liczby lat składkowych? Czy ZUS powie "pierwsze oddaj dług, a potem przyznamy emeryturę", czy przyzna ale będzie windykował?
Temat Autor Odsłon Wysłane

Emerytura, a zadłużenie w banku

staho 1210 24 lis 2012 - 20:45:00

Re: Emerytura, a zadłużenie w banku

marcingosia 524 25 lis 2012 - 15:24:17



Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować