Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
25 lut 2013 - 16:27:39
Witam,

Moja mama owdowiała i teraz musi podjąć decyzje w jakiej formie przyjąć spadek.
Jest to mieszkanie własnościowe, którego w połowie jest właścicielem. Drugą połowe miał mój zmarły ojciec. Ja się zrzekłam całkowicie spadku ze względu na wysokie długi taty. Jest jeszcze moja siostra, która nie podjeła decyzji w jaki sposób przyjąć spadek. Niestety ma dzieci i jeśli odrzuci to przejdzie to na jej dzieci. A żeby one odrzuciły to trzeba zgody sądu rodzinnego a to bardzo długo trwa.

Moja mama chce przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Wydaje sie nam, że najlepiej będzie jeśli siostra również tak zrobi. Waży jest tutaj dla mojej mamy czas bowiem chce sprzedać mieszkanie i spłacić 2 banki w których była poręczyciele. Jeśli długi przeszłyby na dzieci mojej siostry to była by to bardzo długa droga do ustalenia właścicieli mieszkania i sprzedarzy.

Moje podstawowe pytanie jest takie ... Moja mama nie ma żadnego dochodu, dostanie dopiero emeryture po mężu. Moja siostra też ma bardzo niskie dochody.
Ogólnie wiem, że spis inwentarza kosztuje bo trzeba zapłacić komornikowi za jego godziny pracy. Jedynym majątkiem jest mieszkanie a potem trzeba określić wysokość długu po tacie, który dotyczy kilku banków. Będzie to pewnie dla komornika dużo pracy.
A to kosztuje i moją mamę nie będzie na to stać. Czy muszą występować o spis inwentarzaczy mają czekać aż banki o to wystąpią ? Co jest dla nich najlepsze skoro nie mają pieniędzy na takie koszty.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować