Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Re: pytania

pytania
15 gru 2011 - 21:21:39
1. czy, a jeśli tak to kiedy i w jaki sposób zamierzacie Państwo wprowadzić (a przynajmniej zaproponować) zmiany prawa, mające na celu wyeliminowanie luki prawnej wskutek której ochrona minimum egzystencji dłużnika jest iluzoryczna. Ochrona ta zagwarantowana przepisami dot. kwoty wynagrodzenia wolnej od zajęcia nie występuje w przypadku zajęcia rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie po potrąceniach. W ten sposób dłużnik jest pozbawiony jakichkolwiek środków do życia, a przepisy dot. kwoty wolnej od zajęcia w praktyce okazują się fikcją;

2. czy proponując podczas kampanii wyborczej zniesienie BTE oprócz argumentu, że jest to relikt przeszłości przeanalizował Pan czy aby na pewno likwidacja BTE i konieczność dochodzenia przez banki należności na podstawie innych tytułów wykonawczych postawi dłużnika w korzystniejszej sytuacji prawnej (powaga rzeczy osądzonej, okres przedawnienia roszczeń itp);

3. czy widzi Pan konieczność wprowadzenia zmian prawnych dot regulacji działalności finansowych instytucji parabankowych? Problemu niekorzystnej sytuacji pożyczkobiorcy nie rozwiązują ani tzw zapisy antylichwiarskie, ani obecnie funkcjonujące, szczątkowe ograniczenia możliwości podejmowania niekorzystnych działań w stosunku do pożyczkobiorców;

4. jaki jest Pana stosunek do możliwości (często przez bank wykorzystywanej) sprzedaży należności kredytowych na rzecz firm pozabankowych? Czy nie uważa Pan, że wprowadzenie zakazu sprzedaży wierzytelności z jednej strony spowodowałoby większą troskę banków o jakość udzielanych kredytów (a tym samym być może ograniczyłoby problem wpadania przez kredytobiorców w tzw spiralę zadłużenia), z drugiej strony bank zmuszony do samodzielnego odzyskiwania należności aż do końca częściej skłonny by był do korzystania z pozaegzekucyjnych form odzyskania długu np poprzez restrukturyzację zadłuzenia?;

5. czy uważa Pan za zasadne i konieczne szybkie wprowadzenie zmian prawnych (np wprowadzenie rozwiązań podobnych do funkcjonującego kiedyś postępowania układowego dla przedsiębiorców) i organizacyjnych (np w zakresie działania nadzoru finansowego lub arbitra bankowego) ułatwiających dłużnikom finalizowanie postępowań restrukturyzujących ich długi? W tej chwili dłużnik proszący o umożliwenie mu spłaty wymagalnych zobowiązań w ramach umowy ugody jest uzależniony wyłącznie od dobrej woli banków, prośby dłużników często pozostają bez odpowiedzi, odpowiedzi negatywne są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu ani odwołaniu, a opór jednego z wierzycieli niweczy trud wypracowania zasad pozaegzekucyjnej spłaty zobowiązań wobec pozostałych.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-12-15 21:22 przez kinga.
Re: pytania
04 sty 2012 - 20:27:20
Panie pośle, kiedy wreszcie wejdą ustawy: DOBRA ustawa o upadłości konsumenckiej czy ustawa zabraniająca eksmisji na bruk, jak jest obecnie?
Re: pytania
06 sty 2012 - 10:55:56
Grażynka,pan stał się posłem i olał to wszystko.Nawet nie raczy odpowiedzieć na zadane mu pytania.
Re: pytania
06 sty 2012 - 11:51:36
tak ewisiu, masz rację. Też się zastanawiam - dlaczego pan poseł nie odpowiada.

A ja 15.02 mam I licytację mieszkania i jestem już chora od tego i nawet nie wiem, co i gdzie już pisać
Re: pytania
06 sty 2012 - 12:03:19
@ ewiska -

zadajemy pytania po to,by ktoś poznał istote problemów,które nurtują dłużników.
Nie sądzisz chyba,że dany poseł "od ręki" będzie odpowiadał na zadane pytania-
tym bardziej,że poruszane sprawy wymagają takich czy innych ustaw.
Jesteś chyba na tyle dorosłą osobą i znasz realia prac sejmowych - powinnaś więc
wiedzieć,że jeden poseł nie ma mocy sprawczej i decyzyjnej,by wszystko zmienić.
Ważne jest jednak,żeby kierować pytania po to,by ktoś je przeczytał i skierował do
odpowiednich komisji sejmowych.
Nie pisz więc bzdurnych komentarzy...tobie kiedyś zadałam pytanie-"co zrobiła twoja
partia,by pomóc ludziom z problemami"... do tej pory nie udzieliłaś odpowiedzi,a zapewne masz więcej czasu na siedzenie przy komputerze niż dany poseł,do którego masz pretensje.
Re: pytania
07 sty 2012 - 09:25:47
Morski47 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> @ ewiska -
>
> zadajemy pytania po to,by ktoś poznał istote
> problemów,które nurtują dłużników.
> Nie sądzisz chyba,że dany poseł "od ręki" będzie
> odpowiadał na zadane pytania-
> tym bardziej,że poruszane sprawy wymagają takich
> czy innych ustaw.
> Jesteś chyba na tyle dorosłą osobą i znasz realia
> prac sejmowych - powinnaś więc
> wiedzieć,że jeden poseł nie ma mocy sprawczej i
> decyzyjnej,by wszystko zmienić.
> Ważne jest jednak,żeby kierować pytania po to,by
> ktoś je przeczytał i skierował do
> odpowiednich komisji sejmowych.
> Nie pisz więc bzdurnych komentarzy...tobie kiedyś
> zadałam pytanie-"co zrobiła twoja
> partia,by pomóc ludziom z problemami"... do tej
> pory nie udzieliłaś odpowiedzi,a zapewne masz
> więcej czasu na siedzenie przy komputerze niż dany
> poseł,do którego masz pretensje.


Chyba Ty o sobie morski mówisz,że siedzisz przed komputerem,bo ja to pracuję i kiedy mam czas zaglądam.Co do pytania morski,to Ci odpowiadam,ja nie należe do zadnej partii,jedynie startowałam do sejmu,i gdybym była na Wiejskiej napewno było by zgłoszona taka ustawa.Natomiast To Ty poparłaś RUCH PALIKOTA.Morski,ja Ci kiedyś napisałam,ode mnie to trzy kroki w bok i trzy na zapas.Weż sie lepiej za uczciwa pracę,wtedy byś to Ty tych bzdur nie wypisywała.Odczep sie ode mnie raz na zawsze.Ja o Ciebie zęby nie zawadzam.Ja na swoim terenie pomagam jak mogę.
Re: pytania
06 sty 2012 - 14:02:51
witaj Morski47

Wybacz, ale nie do końca się z Tobą zgadzam. Swego czasu, gdy trwała na forum ostra wymiana zdań, ktoś napisał, że Pan Rozenek czyta forum.

Nie rozumiem, dlaczego poseł nie miałby od ręki odpowiedzieć na zadane pytania? Wiadomo, że sprawy wymagają odpowiednich ustaw, a te z kolei wymagają czasu (chociaż ustawa stadionowa powstała w ciągu doby). Ale, co szkodziłoby Panu Posłowi napisać, jakie ustawy są planowane, na jakim są etapie?

W końcu to poseł jest dla ludzi i z ich wyboru, a nie odwrotnie, prawda?

Problemy dłużników są opisywane od lat i jakoś nikt nie skierował ich do komisji sejmowych. A pozwolono na eksmisję na bruk.
Re: pytania
06 sty 2012 - 19:05:22
@ grazynagrazyna1-

pewnie i czytał forum,jak jeszcze nie został posłem......

z tego co pamiętam obiecywano utworzenie działu dot.pytań,wniosków,projektów ustaw-
jak widać,z tego admin wywiązał się.
Oczywiście,każdemu kto pyta zależy na uzyskaniu odpowiedzi -nie wiemy tylko,czy
adresat tych pytań ma na tyle dużo czasu,by poświęcić go na czytanie tego forum.
A na pytanie- kiedy wejdzie dana ustawa- raczej chyba trudno mu odpowiedzieć.

Jeszcze przed wyborami Słowacki pisał min. - "on(czyt.Rozenek) osobiście będzie
przyjmował interpelacje,wnosił nasze wnioski projektów ustaw.....bedzie dział do
sładania wniosków i spraw,zapytań do przyszłego posła..."
Ps.widać na razie musimy zadowolić się tylko działem zapytań- więc pytajmy o to,co nas nurtuje,może doczekamy się odpowiedzi.....
Re: pytania
06 sty 2012 - 20:32:57
Utopiści-wy wierzycie, że ktoś coś dla nas zrobi? Co taki jeden poseł może zrobić? - obiecać tak, mieć dobrą wolę i chęci może i tak. Tam potrzebna dobra wola większości, rządu, marszałka, min. finansów itd. Dziwnie to zabrzmi ale najwięcej zależy od banków i nadzoru bankowego, jak te instytucje nie będą chciały ustąpić, to P. poseł i w/w mogą z gołymi dupami na dach wchodzić, to nic, to nie da. Wy wiecie co by było, gdyby banki matki,zażądały,by ich filie, w Polsce zaczęły odprowadzać zyski do centrali - Grecja to pikuś. Światem rządzi finansjera, upadają gospodarki państw, rządy, a wy żuczki myślicie, że o nas ktoś myśli - przed wyborami obiecują, że tak. Nie wiem czy ktoś słyszał, w radiu, że rząd chce jeszcze więcej banków wpuścić na nasz rynek, tylko na razie nie ma chętnych, bo już jest za "ciasno". Nowi posłowie też potrzebują, preferencyjnych kredytów, a jak będą "fikać" to banki pokażą im "gest Kozakiewicza". Przykre to ale trzeba powiedzieć prawdę - Przestańmy się łudzić, bogaty Polak biednego nazywa frajerem, i nigdy go nie zrozumie, a "sekretarzy" żeby się poskarżyć nie ma.
Re: pytania
07 sty 2012 - 22:42:16
@ ewiska -

jeżeli na Wiejskiej byliby (albo są) ludzie z takim polotem(pisarskim)jak ty-
gdyby używali takich określeń,których użyłaś powyżej - to mogłabym tylko "załamać ręce".......Czy ty kiedykolwiek zastanawiałaś się,jakim "językiem" piszesz?
Ps.
"Trzy kroki w bok i trzy na zapas..." to jakieś twoje taneczne kroki??
Jeśli używasz takich określeń jak- "ja o ciebie zębów nie zawadzam" - to współczuję
wszystkim twoim rozmówcom.....bo jeżeli kogoś "zawadzisz zębem" ???????
(Na szczęście ja jestem daleko od ciebie).
Zastanów się czasem nad poziomem swojej pisowni.
Re: pytania
08 sty 2012 - 11:22:12
@Morski,nie lubię jak pierdzą węże, ja ciebie to olewam na twoje wypowiedzi prostackie.Aha,to nie jest wypracowanie z języka polskiego.
Re: pytania
08 sty 2012 - 22:23:40
Miłe panie proszę o nie gnębienie siebie nawzajem. Mało macie problemów???
Re: pytania
09 sty 2012 - 07:14:46
@ Jolcia,masz rację.Pozdrawiam Ciebie.
Re: pytania
09 sty 2012 - 17:16:12
Panie pośle, czy mozna kogos licytować za ok 3000 zł długu z mieszkania?Dług wraz z opłatami komorniczymi, ktorych to nie sposob spłacic bo choc sie płaci to rosnie i rosnie. A gdzie art.63 kontytucji?Dlaczego ie pozwala mie się tego długu spłacic-no tak normalnie jak spłacam co miesiąc
Re: pytania do morski 47
02 lut 2012 - 16:03:24
Hallo Morski 47.Kim ty jestes,ze tak ganisz ludzi??? np.Ewiska.Kazdy ma prawo sie pomylic,nawet ty!!! (chodzacy ideale).Ja jak szybko pisze,tez sie pomyle.Ale czy to dla Ciebie jest problemem? Najwazniejsze,ze rozumiesz tresc,to co czytasz.Czytajac twoje wypowiedzi wnioskuje,ze z rozumem stoisz na bakier.Nigdy go nie miales,tylko miejsce masz na niego.A do sedna sprawy jeszcze powrocimy.
Re: pytania
12 lut 2012 - 15:15:27
Witam Państwa serdecznie.
Tytułem wstępu chcę najmocniej przeprosić za brak odpowiedzi na Państwa pytania. Jest mi głupio i fakt, że dopiero niedawnodowiedziałem się, że Państwo czekają na odpowiedzi, wcale mnie nie usprawiedliwia. Postaram się zaglądać tu regularnie i w miarę możliwości odpowiadać.
Ale do meritum:
1. czy, a jeśli tak to kiedy i w jaki sposób zamierzacie Państwo wprowadzić (a przynajmniej zaproponować) zmiany prawa, mające na celu wyeliminowanie luki prawnej wskutek której ochrona minimum egzystencji dłużnika jest iluzoryczna. Ochrona ta zagwarantowana przepisami dot. kwoty wynagrodzenia wolnej od zajęcia nie występuje w przypadku zajęcia rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie po potrąceniach. W ten sposób dłużnik jest pozbawiony jakichkolwiek środków do życia, a przepisy dot. kwoty wolnej od zajęcia w praktyce okazują się fikcją;

Zamierzamy się tym zająć. Nie zostawimy tej sprawy. W tym celu konsultujemy się z naszymi specjalistami z zakresu prawa bankowego. Ale przede wszystkim korzystamy z ogromnej wiedzy i doświadczenia Romana Sklepowicza. Kiedy dobry projekt ustawy dotyczącej kwoty wolnej od zajęcia "wykluje się" z naszego think- thanku, damy Państwu niezwłocznie znać. Mam nadzieję, że gdy projekt trafi pod obrady Sejmu, uda się do niego przekonać większość parlamentarną. W końcu każdy z posłów był, jest, lub będzie kiedyś dłużnikiem, więc dotyczy to nas wszystkich.


Na kolejne pytania odpowiem następnym razem. Obiecuję :)
Re: pytania
12 lut 2012 - 17:08:47
?.

Aby wejść na lepszą drogę życia,Czasami trzeba upaść na samo dno



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-07-29 09:48 przez camion.
Re: pytania
13 lut 2012 - 13:48:04
Andrzej Rozenek Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> (...) Kiedy dobry projekt ustawy dotyczącej kwoty wolnej od zajęcia
> "wykluje się" z naszego think- thanku, damy
> Państwu niezwłocznie znać. Mam nadzieję, że gdy
> projekt trafi pod obrady Sejmu, uda się do niego
> przekonać większość parlamentarną. W końcu każdy z
> posłów był, jest, lub będzie kiedyś dłużnikiem,
> więc dotyczy to nas wszystkich.

I tu podzielam sceptycyzm "Camiona". Ruch Palikota ma tylko 40 mandatów w Parlamencie.

- Jak zamierzacie przekonać pozostałe ugrupowania do swoich racji?

P.S.
Kopaczowa nie przez przypadek została Marszałkiem Sejmu. To ona decyduje w jakim terminie mają być głosowane ustawy/nowele. Ze względu na jej zaangażowanie w działania PO watpię, żeby chciała projekty włączyć w "czytania", a co dopiero wyznaczyć terminy głosowania. Jak lobby bankierskie powie "nie", to nowele wylądują w sejmowej zamrażarce.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-13 17:13 przez flame.
Re: pytania
01 maj 2012 - 09:48:18
Szanowny Panie Pośle!
PiS ponownie wniósł projekt ustawy/druk nr.136/o ograniczeniu egzekucji z emerytur do wysokości pełnej emerytury/renty/.Pomimo,że zdecydowanie nie popieram tej formacji to jest to projekt rozsądny i godny poparcia.Śledząc jednak postępowanie legislacyjne należy zauważyć,że projekt ten może przepaść podobnie jak to było w poprzedniej kadencji ponieważ jest już negatywne stanowisko rządu.Czy z Ruchu Palikota są posłowie w Komisji Polityki Społecznej,którzy mogliby poprzeć ten projekt.A może Ruch Palikota zaproponowałby podobny projekt lub alternatywny.Sytuacja zadłużonych emerytów i rencistów jest dramatyczna a opinia o tym projekcie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej odstaje od realiów i rzeczywistości.Z przyjemnością słucham Pana wypowiedzi w mediach i myślę,że Ruch Palikota stanie się wiodącą siłą polityczną w naszym kraju.Łączę wyrazy szacunku i pozdrowienia.

1
Re: pytania
12 lut 2012 - 18:25:38
Panie Pośle

- Kiedy będzie zlikwidowany BTE? Powstał za czasów Bieruta i w żaden sposob nie jest adekwatny do dzisiejszych realiów. Przed wydaniem BTE dłuznik nie ma dosłownie nic do powiedzenia.
- Kiedy będzie zakaz eksmisji na bruk, jak jest obecnie? Parlamentarzyści poprzedniej kadencji zdążyli wprowadzić przepis obowiązujący od 17.11.2011 o eksmisji na bruk, do garażu z oknem, itp.
- Kiedy wreszcie powstanie OBOWIĄZEK mediacji między dłużnikiem a bankiem (kredyt hipoteczny) przed podjęciem przez bank działań siłowych (BTE, licytacja mieszkania).

Dla niektórych osób z tego forum i tak jest już za późno, zasilą szeregi bezdomnych i pozostaną jeszcze z długiem, bo takie jest nasze chore prawo. Dłużnicy nie mają żadnych szans wyjaśnienia swoich kłopotów, ich przyczyn, itp. Są stroną słabszą, która można dobić i wykończyć.
Re: pytania
27 maj 2012 - 22:39:18
nie prawo bankowe winno tutaj zostać zmienione a kodeks cywilny ...
Mam ała!
11 cze 2012 - 19:14:02
Re: Mam ała!
13 cze 2012 - 22:00:12
kjt
Re: Mam ała!
24 cze 2012 - 00:08:12
Hop, hop, panie (p)ośle Rozenek, gdzie pan jest? Gdzie odpowiedzi na pytania???
Re: pytania
15 gru 2012 - 09:49:15
witajcie

1) czy okres bycia na rencie z tyt. niezdolności do pracy wlicza się do stażu, od którego zależy wysokość zasiłku dla bezrobotnych ?

2) jak wygląda egzekucja komornicza do zasiłku dla bezrobotnych? ile komornik może zabrać ?
Re: pytania
17 gru 2012 - 19:07:35
grazynagrazyna1 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> 1) czy okres bycia na rencie z tyt. niezdolności
> do pracy wlicza się do stażu, od którego zależy
> wysokość zasiłku dla bezrobotnych ?

Nie wlicza się.
Bardzo ogólnie: Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje wyłącznie osobie, z której wynagrodzenia były odprowadzane składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, socjalne i chorobowe (tzw. ubezpieczenia społeczne) w pełnej wysokości. Pomijam inne okoliczności, w których bezrobotny traci prawo do wypłaty zasiłku.

> 2) jak wygląda egzekucja komornicza do zasiłku
> dla bezrobotnych? ile komornik może zabrać ?

Do zasiłku dla bezrobotnych stosuje się odpowiednio przepisy egzekucji wynagrodzenia ze stosunku pracy. W przypadku roszczeń niealimentacyjnych kwotą wolną od potrąceń jest minimalne wynagrodzenie za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W związku z powyższym, z zasiłku dla bezrobotnych egzekucji niealimentacyjnej przeprowadzić nie można.
Re: pytania
05 lut 2013 - 20:37:04
witajcie
Czy jest możliwa odpowiedź na następujące pytania:

1) co z ustawą o upadłości konsumenckiej? Czy są w tej sprawie jakieś ważne "świeżynki"?
2) co z moratorium na eksmisje? Czy dzieje się cos w tym temacie zapoczatkowanym przez Annę Grodzką?
3) Czy z sankcji kredytu darmowego może skorzystać osoba z kredytem hipotecznym?
Re: pytania
05 lut 2013 - 22:34:57
grazynagrazyna1 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> witajcie
> Czy jest możliwa odpowiedź na następujące
> pytania:
>
>
> 3) Czy z sankcji kredytu darmowego może skorzystać
> osoba z kredytem hipotecznym?

W świetle aktualnego stanu prawnego tak, ale aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba sprawdzić treść przepisów obowiązujących w dniu zawarcia umowy.

Polecam lekturę:

[pieniadzeiprawo.pl]
Re: pytania
06 lut 2013 - 00:03:51
kinga Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> grazynagrazyna1 Napisał(a):
> --------------------------------------------------
> -----
> > witajcie
> > Czy jest możliwa odpowiedź na następujące
> > pytania:
> >
> >
> > 3) Czy z sankcji kredytu darmowego może
> skorzystać
> > osoba z kredytem hipotecznym?
>
> W świetle aktualnego stanu prawnego tak, ale aby
> odpowiedzieć na to pytanie trzeba sprawdzić treść
> przepisów obowiązujących w dniu zawarcia umowy.
>
> Polecam lekturę:
>
> [pieniadzeiprawo.pl]
> wa-o-kredycie-konsumenckim/


ale chyba sankcja dotyczy kredytów wzietych po 2011-12-18 ?
Re: pytania
06 lut 2013 - 00:08:05
Robertxxxx Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> kinga Napisał(a):
> --------------------------------------------------
> -----
> > grazynagrazyna1 Napisał(a):
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> > > witajcie
> > > Czy jest możliwa odpowiedź na następujące
> > > pytania:
> > >
> > >
> > > 3) Czy z sankcji kredytu darmowego może
> > skorzystać
> > > osoba z kredytem hipotecznym?
> >
> > W świetle aktualnego stanu prawnego tak, ale
> aby
> > odpowiedzieć na to pytanie trzeba sprawdzić
> treść
> > przepisów obowiązujących w dniu zawarcia umowy.
>
> >
> > Polecam lekturę:
> >
> >
> [pieniadzeiprawo.pl]
>
> > wa-o-kredycie-konsumenckim/
>
>
> ale chyba sankcja dotyczy kredytów wzietych po
> 2011-12-18 ?

Zależy jakich kredytów.
Jeśli kredyt był kredytem podlegającym reżimowi ustawy z 2001r., to można zastosować sankcję.

Co do kredytów hipotecznych sprawa jest bardziej skomplikowana, co zastrzegłam w odpowiedzi. Przepisy się zmieniały.
Re: pytania
06 lut 2013 - 08:55:23
dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Chyba jednak nie mogłabym skoryzstać z tej sankcji, gdyż kredyt był zaciagnięty w maju-czerwcu 2009. Poza tym, kwota kredytu przekracza 255.000 zł.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować