Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Re: PILNE czy dziedziczyć spadek z dużym długiem

j
23 lip 2012 - 10:58:17
k



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-04-21 00:21 przez jolkajolka34.
Re:
24 lip 2012 - 21:35:21
b



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-04-21 00:32 przez jolkajolka34.
Re: PILNE czy dziedziczyć spadek z dużym długiem
25 lip 2012 - 02:06:29
Jolu, tu masz odpowiedź [www.sklepowicz.pl], pozdrawiam :)))

CZY DAMY RADĘ? TAK, DAMY RADĘ !!! (z bajki "Bob Budowniczy")
Re: PILNE czy dziedziczyć spadek z dużym długiem
28 lip 2012 - 10:30:05
Witam. Tak czytam o dziedziczeniu długów i rzeczywiście najlepszym dla mnie rozwiazaniem jest zrobienie spisu inwentarza. Moje pytanie - kiedy należy to zrobić? Mam 40 lati chciałabym pożyć jeszcze,ale wiadomoże bywa różnie. I jeszcze pytanie czy ,,dobrodziejstwo inwentarza,,tych którzy przyjmą spadek, chroni też przed długiem w urzędzie skarbowym i Zusie,czy dotyczy tylko banków?
Bardzo proszę o odpowiedż.
Re: PILNE czy dziedziczyć spadek z dużym długiem
28 lip 2012 - 16:33:34
"Dziedziczenie" długów wobec ZUS i US określa ordynacja podatkowa. Przede wszystkim naczelna zasada jest taka - małżonek odpowiada bez ograniczenia całym swoim majątkiem za zobowiazania współmałzonka, chyba, że zawarł umowe o rozdzielności majatkowej! To jest b. istotne, a często zapominane. Przy czym dla aktu notarialnego wymaga się ogłoszenie w prasie bądź powiadomienie własciwego us.
Re: PILNE czy dziedziczyć spadek z dużym długiem
01 sie 2012 - 00:44:13
Do Soniusi

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza chroni również przed długami w ZUS-ie i US, tak samo, jak przed bankami. Tu masz przykład z Urzędem Skarbowym : [dlugispadkowe.zbpo.org.pl] .
Wyjątek od tej zasady stanowią kredyty hipoteczne.

Co do spisu inwentarza - robisz go po śmierci spadkodawcy. Od chwili dowiedzenia się o dziedziczeniu, zazwyczaj od śmierci spadkodawcy masz 6 miesięcy na podjęcie decyzji w jakiej formie spadek przyjąć czy odrzucić.

Jeżeli tego nie zrobisz, po tym terminie przyjmujesz spadek wprost, czyli z długami bez ograniczeń i jeżeli bedziesz miała pecha, zostaniesz usmażona żywcem - może się okiazać, że odziedziczyłaś stare kapcie i dług na kilkaset tysięcy PLN i niestety - nie ma zmiłuj - odpowiadasz swoim majątkiem - TO JAWNE ZŁODZIEJSTWO, ale tak jest w polskim prawie.

Jeżeli przyjmiesz spadek z dobrodziejstwem inwentarza - wtedy dziedziczysz i majątek i dług, ale ograniczony do wartości odziedziczonego majątku -czyli w opisanym powyżej przypadku - do wartości tych starych kapci i ani grosza wiecej. Po resztę wierzyciel może SPADAĆ NA DRZEWO. A Ty śpisz spokojnie. I własnie wtedy robisz spis inwentarza - zapraszasz komornika, żeby przyszedł, spisał i wycenił majątek pozostawiony przez zmarłego. Pamiętaj, że komornik musi spisać tez długi, dlatego pokaż mu umowy kredytowe, monity z bank ów, pokwitowania spłat rat kredytu oraz inne dokumenty świadczące o istnieniu danego długu, np. pismo z ZUS czy US wzywające do spłaty podatków czy składek. Komornik skontaktuje sie ze wskazanymi wierzycielami i spisze aktualne zadłużenie.

Możesz odrzucić spadek - wtedy nie dziedziczysz ani majątku ani długów, ale UWAGA !!! odrzucony spadek przejdzie na Twoich spadkobierców tak, jakbyś zmarła, np. na Twoje dzieci, rodzeństwo, małżonka - musisz ich powiadomić, że idzie spadek z długami i wskazać, co mają robić, zeby się mogli obronić przed szambem kredytowym.

Oświadczenie o sposobie przyjęcia/odrzucenia spadku możesz złożyć przed sądem lub u notariusza, lepiej jest u notariusza, bo w przypadku sądu może się okazać, że rozprawa odbędzie się po tych ustawowych 6 miesiącach, a decyduje TERMIN ROZPRAWY, a nie termin złożenia wniosku w sądzie. U notariusza sprawę załatwisz szybciej, a oświadczenie jest tak samo ważne jakby było złożone przed sędzią.

CZY DAMY RADĘ? TAK, DAMY RADĘ !!! (z bajki "Bob Budowniczy")
Re: PILNE czy dziedziczyć spadek z dużym długiem
16 sie 2012 - 19:26:46
Witam
Piszesz Gustliku, że przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza chroni przed niezapłaconymi składkami z ZUS.
Taki problem ma właśnie moja teściowa i radca prawny mi powiedział,że aby uratować ją przed spłatą w ZUS niezapłaconych składek jej zmarłego męża
musi teściowa spadek odrzucić.
Niby jak przyjmie z dobrodziejstwem bedą z niej egzekwować,aż nie wyegzekwują całości. To samo przeczytałam
[www.biznes-firma.pl]

Więc proszę powiedzcie czy będąc na utrzymaniu męża , mając wspólnotę majątkową musi odrzucić ten spadek czy może przyjąć z dobrodziejstwem.
Bardzo proszę o pomoc
Oprócz zaległych składek jeszcze jest kredyt gotówkowy o masakrycznych odsetkach który teściowa spłaca, ale jak dojdzie ZuS to już nie da rady.
Muszę ją ratować więc pomóżcie chociaż dobrą radą.
Re: PILNE czy dziedziczyć spadek z dużym długiem
21 sie 2012 - 09:31:11
Syla2675 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Witam
> Piszesz Gustliku, że przyjęcie z dobrodziejstwem
> inwentarza chroni przed niezapłaconymi składkami z
> ZUS.
> Taki problem ma właśnie moja teściowa i radca
> prawny mi powiedział,że aby uratować ją przed
> spłatą w ZUS niezapłaconych składek jej zmarłego
> męża
> musi teściowa spadek odrzucić.
> Niby jak przyjmie z dobrodziejstwem bedą z niej
> egzekwować,aż nie wyegzekwują całości. To samo
> przeczytałam
> [www.biznes-firma.pl]
> prowadzacego_dzialalnosc_odpowiada_drugi_malzonek,
> 17820.html
>
> Więc proszę powiedzcie czy będąc na utrzymaniu
> męża , mając wspólnotę majątkową musi odrzucić ten
> spadek czy może przyjąć z dobrodziejstwem.
> Bardzo proszę o pomoc
> Oprócz zaległych składek jeszcze jest kredyt
> gotówkowy o masakrycznych odsetkach który teściowa
> spłaca, ale jak dojdzie ZuS to już nie da rady.
> Muszę ją ratować więc pomóżcie chociaż dobrą radą.

przyjęcie spadku oznacza przyjęcia zarówno praw jak i obowiązków spadkodawcy a zatem przyjmujesz korzyści i także zobowiązania niezaleznie jakie jest ich źródło - zus, us, kredyt, pożyczka , czynsz itp

Prawnik ma niestety racje - pamiętaj także iż przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie oznacza że egzekucja może być prowadzona wyłącznie z masy spadkowej. W takim przypadku masa spadkowa ( czyli to co dostało się w spadku) stanowi podstawę do obliczenia wartości ewentulanej odpowiedzialności za długi spadkowe, egzekucja będzie prowadzona z całego twoejgo majątku. Na przykładzie może zatem zdarzyć się tak, iż w spadku dostajesz zrujnowany pałac którego warty jest 2 mln zł jest to wycena biegłego - w rzeczywistości wartość rynkowa jest 1 zł ponieważ nikt tego nie kupi bo inwestycja jest ogromna - w taki przypadku egzaekcuja będzie prowadzona z twojego mieszkania, domu samochodu i wszystkiego co masz a co się da sprzedać i egzekucja ta będzie prowadzona do kowty 2 mln zł czyli takiej odpowiedzialności równej wartości przyjętego spadku

Niestety często zdarza się że przyjmowania spadku z dobrodziejestwem inwentarza jest nieopłacalne choć zdarza się że po śmierci banki i firmy widykacyjne odpuszczają sprawę - ZUS i US raczej nie
Re: PILNE czy dziedziczyć spadek z dużym długiem
05 wrz 2012 - 09:09:09
*Gustlik *milo
Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Pozdrawiam
Re: PILNE czy dziedziczyć spadek z dużym długiem
05 wrz 2012 - 20:05:32
dajemy sobie sprawę, że wiele wydarzeń w życiu każdego człowieka, wymaga pozyskania porady prawnej. Wiele osób może zastanawiać się:

Czy trudno znaleźć dobrego prawnika?

Czy długo trzeba czekać na dogodny termin spotkania z prawnikiem (kinga)

Czy porada prawna musi być droga?

Porada prawna udzielona przez radcę prawnego się już od 350 zł.

Wynagrodzenie za usługi prawne zależy od stopnia komplikowania zagadnienia prawnego oraz ilości czasu mojej pracy do wykonania zlecenia. Zawsze informuje klientów o wysokości należnego wynagrodzenia przed przystąpieniem do udzielenia porady. Decyzja o skorzystaniu z porady należy więc zawsze do klienta, a rezygnacja z usług przed rozpoczęciem ich świadczenia nie wiąże się z żadnymi konsekwencji finansowymi.

Chce udowodnić, że usługi prawne nie muszą być drogie, a skorzystanie z nich jest zawsze korzystne dla mnie i moich klientów.
Kinga w stringach.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować