Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Re: kto odpowiada za bład w przelewie

kto odpowiada za bład w przelewie
13 lis 2012 - 19:58:51
zleciłem przelew do firmy makro ale nr rach był oszusta bo oszust podszył sie pod firme makro i na faktury wstawiał swój nr konta Ban nie patrzył na adresata tylko przekazał przelew oszustowi nie sprawdzając czy włascicielem nr rach jest firma makro jak odzyskac pieniadze od Banku prosze o pomoc
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
13 lis 2012 - 21:29:44
miro Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> zleciłem przelew do firmy makro ale nr rach był
> oszusta bo oszust podszył sie pod firme makro i na
> faktury wstawiał swój nr konta Ban nie patrzył na
> adresata tylko przekazał przelew oszustowi nie
> sprawdzając czy włascicielem nr rach jest firma
> makro jak odzyskac pieniadze od Banku prosze o
> pomoc

1. kiedy była zrealizowana ta transakcja?
2. rachunek odbiorcy był w innym banku niż ten, w którym składałeś przelew?
3. to był przelew czy wpłata gotówkowa?
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 00:08:42
Witan

kinga

transakcja była zrealizowana 30 10 2012r

moj rachunek w m bankku a odbiorcy w Pko BP inteligo

był to przelew z mojego konta na to konto podstawione w pko bp
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 09:13:10
miro Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Witan
>
> kinga
>
> transakcja była zrealizowana 30 10 2012r
>
> moj rachunek w m bankku a odbiorcy w Pko BP
> inteligo
>
> był to przelew z mojego konta na to konto
> podstawione w pko bp

To niedobrze. Kilka dni przed tym przelewem weszła w życie nowelizacja ustawy o usługach płatniczych. Zgodnie z pierwszymi interpretacjami odpowiedzialność banku za realizację właściwego przelewu (nawet wtedy gdy jest brak zgodności pomiędzy numerem rachunku a właścicielem) jest wyłączona.

Ustawa w nowej wersji obowiązuje dopiero 3 tygodnie, brak jest wiążących interpretacji, więc moze warto spróbować odzyskać pieniądze. Powinieneś dotrzeć do orzeczenia SN na ten temat z 2008r., w którym jest wyraźnie mowa o tym, że realizacja dyspozycji, w której numer rachunku nie jest zgodny z nazwą odbiorcy nie może być traktowane jako zrealizowanie przelewu i budzi odpowiedzialność banku.

Wprawdzie art 64 prawa bankowego ustala odpowiedzialność solidarną wszystkich banków uczestniczących w transakcji, ale w tym przypadku wina leży po stronie banku, w którym rachunek miał odbiorca. Twój bank nie miał możliwości sprawdzenia kto jest odbiorcą (jaki ma rachunek w innym banku), powinien to zrobić bank odbiorcy.

Prbowałabym odzyskać pieniadze od banku odbiorcy, przy czym może to byc trudne z powodów o których napisałam na wstępie.
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 10:16:21
Witam

mam to orzeczenie zawarłem z bankiem umowe na prowadzenie rach. dwa lata temu czy te nowe przepisy mnie wiążą czy bank ma obowiązek zawiadomić o nowych zasadach gdzieś mi sie obiło że bank ma taki obowiązek a jeszcze w banku powiedzieli mi że ten art 143 ustawy działa od sierpnia 2011r
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 11:08:53
Tak, bank ma obowiązek dokonać dostosowania umów do zmiany przepisów, na przykład poprzez zmianę regulaminu prowadzenia rachunków.

Ustawa jest z sierpnia 2011r., weszła w życie w październiku 2011r., ale banki miały okres 12 miesięcy na dostosowanie przepisów wewnętrznych do tej ustawy.

Jeśli nie poinformowano Ciebie o zmianie to może w zawartej z bankiem umowie masz zapis o odpowiedzialności banku? albo w regulaminie?
Gdyby tak było (wątpię, ale jest to mozliwe) to Twój bank odpowiada za ten przelew, bowiem umowa może być dla klienta korzystniejsza niż zapisy wynikające z ustawy.
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 11:41:17
Dziekuje

czy jeśli to jest m bank internetowy to ma obowiązek przesłać taki regulamin pocztą poleconym co bank robi w takich sytuacjach kiedy przelał pieniądze na konto oszusta które nie odda pieniędzy czy może bank ma ubezpieczenie na takie zdarzenia jak to chodzi o większa kwote za samochód nie mam ani pieniędzy ani auta karty kredytowe mają takie ubezpieczenie że jeśli sie coś kupi a się tego nie dostanie to zwracaja wtedy pieniaqdze
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 12:07:43
W jaki sposób powinna nastąpić zmiana regulaminu, żeby była skuteczna wobec posiadacza rachunku na pewno stanowi umowa rachunku lub regulamin.

Jakaś zmiana w mbanku nastąpiła, czy wystarczająca, nie wiem:

[www.mbank.pl]

Nic mi nie wiadomo na temat takich ubezpieczeń. Jeśli bank jest odpowiedzialny za niewłaściwie zrealizowany przelew to płaci z własnych srodków.
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 12:19:56
w tej ustawie w art 143 są zastrzeżenia czy jest w tym jakaś szansa

o ubezpieczenie mi chodzi takie że jak płacili ludzie za wczasy kartą to kiedy bióro podruzię z umowy to klient dostawał zwrot to ma jakaś nazwe po angielsku
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 12:31:47
jest cos takiego po angielsku nazywa się to chargeback czy może od tej strony podejąć do sprawy?
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 12:49:37
znalazłem coś takiego

Ochroną chargeback objęte są wszystkie transakcje dokonywane bezgotówkowo w punktach usługowo-handlowych, jak również te realizowane za pomocą przelewów internetowych wykonanych z użyciem kodu CVV (przelewy realizowane z kart kredytowych nie są objęte ochroną
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 12:54:40
miro Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> znalazłem coś takiego
>
>
> Ochroną chargeback objęte są wszystkie transakcje
> dokonywane bezgotówkowo w punktach
> usługowo-handlowych, jak również te realizowane za
> pomocą przelewów internetowych wykonanych z
> użyciem kodu CVV (przelewy realizowane z kart
> kredytowych nie są objęte ochroną

I to dotyczy Twojego rachunku?
taką ochronę masz zagwarantowaną?
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 13:19:55
napisałem do banku to się dowiem masz jakiś pomysł jak do tego podejśc bo to spora kwota i jeszcze zkredytu
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 14:03:27
miro Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> napisałem do banku to się dowiem masz jakiś pomysł
> jak do tego podejśc bo to spora kwota i jeszcze
> zkredytu


1. czy sprawdziłeś co o takich sytuacjach mówi twoja umowa rachunku i regulamin?
Upieram się (i tu mam pewność), że umowa może być dla klienta korzystniejsza niż ustawa. Jesli taka odpowiedzialność była w umowie/regulaminie i nie zostało to skutecznie zmienione to może Twój bank odpowiadać za ten przelew.

2. czy próbowałeś pisac do banku odbiorcy?
O ile winy mbanku stwierdzić nie można (skąd mbank ma wiedzieć kto jest właścicielem rachunku w innym banku), o tyle to bank odbiorcy powinien był stwierdzić niezgodność (choć na podstawie teraz obowiązujących przepisów juz za to nie odpowiada).

3. czy zgłosiłeś sprawę do prokuratury?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-14 14:03 przez kinga.
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 13:34:57
właśnie się dowiedziałem że ta ochrona dotyczy tylko płatności kartami
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 16:39:43
na policje zgłosiłem i nie tylko ja bo jest więcej poszkodowanych
bank pko odpisał że zaksięgował przelew na ty rachunku 30 10 2012 i adresat nie był zgodny z nr rachunku

pytałem biegłego sądowego z zakresu bankowości jeden mówi że bank ten który ma wglad w dane adresowe czyli beneficjeta odpowiada a drugi że bank nie dochował nalezytej staranności i żeby nato się powołać
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 19:35:58
I PKO BP odmówił zwrotu środków? Zażądałeś tego od PKO BP?

Zgadzam się z biegłymi co do tego, że odpowiedzialny może być tylko bank odbiorcy środków, bank nadawcy nie miał mozliwości sprawdzenia tej niezgodności.
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 19:55:48
bank gdzie ja mam rachunek m bank zwrucił się do pko o zwrot
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 20:04:04
miro Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> bank gdzie ja mam rachunek m bank zwrucił się do
> pko o zwrot

No i super. A na to żądanie PKO BP odpowiedziało?
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 20:20:09
taka mam narazie odpowiedź

Uprzejmie informuję, iż wystąpiłam do Banku PKO BP z prośbą o weryfikację przekazanych przez Panią środków w łącznej kwocie ...0,00 PLN. W dniu wczorajszym otrzymałam odpowiedź, że przedmiotowe płatności zostały zaksięgowane na wskazanym przez Panią rachunku numer 501020.......000085. Przelewy w kwotach ....00,00 PLN uznały konto w dniu 30.10.2012 zaś transakcja w kwocie ....0,00 PLN w dniu 31.10.2012. Dodatkowo Bank PKO BP poinformował, że nazwa odbiorcy nie jest zgodna z brzmieniem, dlatego też w dniu 13.11.2012 wystąpiłam ponownie do Banku PKO BP z prośbą o pilny zwrot przedmiotowych środków na Pani rachunek EKONTO, z zaznaczeniem, że sprawa jest bardzo pilna. Zgłoszenie zostało przejęte przez pracownika Banku PKO BP. Niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymałam zwrotu przedmiotowych środków oraz innej odpowiedzi z ww. Banku. Zapewniam, że po uzyskaniu przeze mnie jakichkolwiek informacji, niezwłocznie ją Pani przekażę.
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 20:29:50
Póki co musisz czekać na odpowiedź z PKO BP.

W niedzielę mam spotkanie z osobą, która wie wszystko na temat ustawy o usługach płatniczych. Podpytam go o te sytuację i dam znać, ale dopiero w niedzielę wieczorem. Będą to informacje z pierwszej ręki, od jednego z największych specjalistów w tej dziedzinie.
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
18 lis 2012 - 16:01:26
kinga Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Póki co musisz czekać na odpowiedź z PKO BP.
>
> W niedzielę mam spotkanie z osobą, która wie
> wszystko na temat ustawy o usługach płatniczych.
> Podpytam go o te sytuację i dam znać, ale dopiero
> w niedzielę wieczorem. Będą to informacje z
> pierwszej ręki, od jednego z największych
> specjalistów w tej dziedzinie.
\

I niestety wieści dobrych nie mam. Mój rozmówca twierdzi, że odpowiedzialność banku w takiej sytuacji jest wyłączona. Bank odpowiada tylko w sytuacji gdy nieprawidłowo zrealizuje przelew (wyśle pieniądze na inne konto niż podane przez klienta). Są podobno już pierwsze orzeczenia w tej sprawie, które rozstrzygają spory na korzyść banku (jest orzeczenie sądu w olsztynie, ale ja go nie widziłam).

Jest już pierwsze poważne polskie opracowanie ustawy o usługach płatniczych. Jego autorem jest Michał Grabowski, prawnik praktyk, ekspert przy Związku Banków Polskich. Można próbować sprawdzić co on ma do powiedzenia w tej sprawie.

Czy warto walczyc? Biorąc pod uwagę rozbieżne opinie (biegły i uokik są po Twojej stronie) chyba tak.
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 20:33:50
Bardzo bedę wdzięczny bo sa to pieniądze z kredytu od których lecą odsetki
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
14 lis 2012 - 20:51:54
miro Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Bardzo bedę wdzięczny bo sa to pieniądze z kredytu
> od których lecą odsetki

Zapytam na pewno, zainteresował mnie ten problem.
Ustawa o usługach płatniczych jest dla banków o tyle nowa, że w pełnej wersji obowiazuje w bankach dopiero od 2-3 tygodni.
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
15 lis 2012 - 12:15:30
Witam
dostałem taką informacje od biegłego

Potwierdzam ,że bank realizujący przelew nie ponosi odpowiedzialności, za podanie konta na przelewie, niezgodnego z nazwą beneficjęta, jednak tak jak odpowiedziało Centrum konsumenckie, bank realizujący przelew musi pomóc Panu w odzyskaniu straconych pieniędzy. Bank Przyjmujący przelew, jest zobowiązany do sprawdzenia czy nawa odbiorcy wstawiona na przelewie jest zgodna z podanym kontem. Zresztą system informatyczny informuje o niezgodności .Przedmiotowa kwota winna być zatrzymana przez Bank przyjmujący i zaksięgowana na kocie przejściowym. Jeżeli doszło do przekazania pomiędzy oszustowi przez Bank PKO BP. ponosi on pełna odpowiedzialność za popełnienie tego błędu, w załączeniu przesyłam wyjaśnienia KIR SA w przedmiocie sprawy, więcej wyślę Panu po otrzymaniu ewentualnych pytań, pozdrawiam proszę nie tracić nadziei
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
15 lis 2012 - 12:38:27
I to są dobre wieści.

Niestety, ja nie mam pewności czy taka odpowiedzialność istnieje, jesli to była pomyłka klienta. Problemem jest nieszczęsna ustawa o usługach płatniczych.

[pieniadzeiprawo.pl]

Spróbuję coś ustalić w niedzielę, tak jak obiecałam.
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
15 lis 2012 - 12:58:42
w tej ustawie tez jest napisane ze bank ma obowiązek odzyskać taki przelew czy to znaczy ze wrazie sprawy sadowej to bank w którym mam rach .idzie do sadu za klijenta?
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
16 lis 2012 - 22:23:13
Witam
Numer wpisu: 3720
Data wyroku: 2012-02-22
Spółdzielczy Bank Ludowy w Elblągu
"Bank nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowo wykonane płatności w przypadku otrzymania od Posiadacza nieprawidłowych lub niepełnych informacji dotyczących jego numeru rachunku lub nazwy"
wyrok z listy klauzulnie dozwolony UOKIK
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
16 lis 2012 - 22:34:05
KLAUZULA NIEDOZWOLONA

Numer wpisu: 3428


Data wpisu: 2012-07-31


Data wydania wyroku: 2012-04-27


Sygnatura akt: XVII AmC 886/11


Nazwa i siedziba sądu: Sąd Okręgowy w Warszawie - XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów


Oznaczenie powoda: Stowarzyszenie "Towarzystwo Lexus" w Poznaniu


Oznaczenie pozwanego: Bank Spółdzielczy w Nowym Stawie


Postanowienie uznane za niedozwolone: "Bank nie ponosi odpwiedzialności za skutki wynikające z błędu w treści dyspozycji złożonej przez posiadacza UNIKONTA lub jego pełnomocnika"


Branża: Usługi bankowe
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
18 lis 2012 - 16:10:45
Witam
mam coś takiego co ty nato

Odpowiedzialność dostawcy usług płatniczych (banku) określona w ustawie o usługach płatniczych nie wyłącza roszczeń zlecającego przelew wynikających z umowy zawartej z dostawcą oraz z przepisów prawa właściwego dla tej umowy. Strony umowy mogą, zatem rozszerzyć zakres odpowiedzialność banku w stosunku do zapisów ustawy, przyznając klientowi więcej uprawnień. W przypadku, gdy prawem właściwym dla umowy będzie prawo polskie zlecający przelew może także powoływać się na przepisy kodeksu cywilnego dotyczące zobowiązań i sposobu ich wykonania.
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
18 lis 2012 - 16:24:21
Zgadzam się z tym całkowicie, pisałam już o tym, że umowa może być dla klienta korzystniejsza niż ustawa. Tylko tak: Ty zawierałeś umowę ze swoim bankiem (to jest tzw. dostawca usługi) i jego odpowiedzialność mogliście rozszerzyć. Pytanie jest takie: czy Twój bank w ogóle ponosi odpowiedzialnośc za to co się stało. Moim zdaniem nie, bo nie może ponosić odpowiedzialności za coś, czego w żaden sposób nie jest w stanie sprawdzić. Bank A (Twój bank) nie ma wiedzy o tym, kto jest właścicielem rachunku w banku B, nie wie więc o tym, że jest niezgodność pomiędzy numerem rachunku a jego posiadaczem, a więc nie może za ten przelew odpowiadac.

Odpowiadać może wyłącznie bank, w którym rachunek ma oszust (i do takiego samego wniosku doszedł biegły), a z tym bankiem nie łączy Ciebie żadna umowa.

Teoretycznie może się zdarzyć, że Twój bank przyjął na siebie w umowie odpowiedzialność za to, czego sprawdzić nie może (czyli za tę niezgodność) i wtedy będzie odpowiadał.
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
18 lis 2012 - 16:39:40
ale jest solidarna odpowiedzialność może Pan Sklepowicz by cośpowiedział
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
18 lis 2012 - 18:45:44
MYSLE ŻE TU CHODZI O TO ŻE JEŚLI MAM Z BANKIEK UMOWE CYWILNO PRAWNĄ NA PROWADZENIE RACH. TO MOGE POWOŁYWAĆ SIĘ NA PRZEPISY KODEKSU CYWILNEGO A JEŻELI PRZYCHODZE DO OKIENKA DAJE BLANKIET LUB PODAJE DANE TO WTEDY NIE MAM Z BANKIEM LUB Z OKIENKIEM KASOWYM UMOWY I NIE MOGE SIE POWOŁAĆ NA KODEKS CYWILNY
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
18 lis 2012 - 23:35:18
podstawowa sprawa: dostawcy (czyli instytucje działające w sferze usług płatniczych) mają obowiązek zawierania z klientami umów ramowych o świadczenie usług płatniczych (wyjąwszy operacje jednorazowe) - oraz świadczenia tych usług w sposób określony umową. Umowa ramowa powinna określać w szczególności nazwę dostawcy, organ nadzoru, opis cech usług, określanie sposobów autoryzacji operacji płatniczych, sposobów komunikowania się klienta i banku, sposoby zabezpieczenia instrumentów płatniczych, warunki blokowania kart przez banki. Ważne: zmiany umowy ramowej nie mogą wejść w życie wcześniej, niż 2 miesiące po dacie poinformowania klienta o zmianach (to się zdziwią w MultiBanku i mBanku! -- art. 29 ust. 1);

m Bank poiformował klijetów na str m banku 15 10 2012 przelew był 30 10 2012 czyli przepisy ustawy tego nie obejmują ?
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
20 lis 2012 - 14:16:25
PROSZE O POMYSŁY MADRE RADY JAK ODZYSKAĆ PIENIĄDZE
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
28 sie 2013 - 18:42:10
Czy normalny człowiek od ponad roku robiłby taki bajzel na tym forum?!?!

To,co robi sklonowany kjt na tym forum mozna uznać za obłęd,albo za wrogą
robotę (taką,jaką można przypisac firmom windykacyjnym).
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
28 sie 2013 - 18:53:09
no i czy to jest normalne?!!!!!!

Hieny windykacyjne!!!!!!!
Re: kto odpowiada za bład w przelewie
28 sie 2013 - 19:13:23
Niestety,na debilizm nie ma lekarstwa....
Kto wreszcie przepędzi stąd wariata-windykatora kjt=typ niepokorny=...
28 sie 2013 - 22:26:09
Poszoł won
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować