Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

*****Słup elektryczny na prywatnej posesji*****

*****Słup elektryczny na prywatnej posesji*****
24 sie 2011 - 23:35:41
Mam takie pytanie - natury prawnej, ale nie związane z bankami. U sąsiada na jego posesji stoi słup elektryczny - linia elektryczna jest czynna. Sąsiad niedawno rozbudował dom i po tej rozbudowie słup przeszkadza przy wjeździe samochodem na jego posesję - wcześniej przed rozbudową wjazd omijał ten słup, bo było więcej miejsca. Sąsiad występował z pismem do energetyki o przesuniecie słupa do granicy jego posesji, tj. ok. 1,5 m, wówczas słup nie przeszkadzałby przy wjeździe. Energetyka jednak nie jest zbyt chętna do przesunięcia słupa, a koszty tej "operacji" obliczyli sobie na 20 tys. zł. Jak to jest, że od właściciela posesji żąda się takich niebotycznych kwot za usunięcie czy przesunięcie słupa w miejsce, w ktorym by on nie przeszkadzał??? Przecież właściciel powinien miec prawo żądania nawet usunięcia słupa z jego prywatnej własności? Dodam, że słupy te były stawiane w latach 60-tych, a więc jakieś 50 lat temu za głębokiej komuny, kiedy nie przejmowano sie prywatną własnością, a z tego słupa lecą przyłącza elektryczne i do tego sąsiada, do killku innych sąsiadów i do mnie. Linia ta zasila również oświetlenie uliczne. Może ktoś wie coś na ten temat? Z tego, co wiem, od energetyki właściciel posesji może żądać opłat, jeżeli słup stoi na jego gruncie, nie wiem jednak, czy zasada ta dotyczy tylko nowych linii energetycznych, czy można zażądać opłat za słup postawiony 50 lat temu?

A przede wszystkim chamstwem moim zdaniem jest obciążanie właściciela posesji tak horrendalną opłatą za usunięcie czy przesunięcie słupa w miejsce, gdzie by nie przeszkadzał. To wygląda tak, jakby do mnie do domu przyszedł sąsiad i naśmiecił w pokoju. Ja bym mu kazał posprzątać, a on żądałby ode mnie za to opłaty.

CZY DAMY RADĘ? TAK, DAMY RADĘ !!! (z bajki "Bob Budowniczy")



Zmieniany 7 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-08-24 23:42 przez Gustlik.
Re: *****Słup elektryczny na prywatnej posesji*****
25 sie 2011 - 11:34:09
W sprawach o wynagrodzenie za bezumowne zajmowanie gruntu przez instalacje przesyłowe sąd może przyznać odpowiednią sumę, nawet gdy wyliczenie szkód nie jest możliwe - orzeczenie Warszawskiego Sądu Apelacyjnego (I ACa 1078/07).
W orzecznictwie przyjmuje się bowiem, że w złej wierze jest ten, kto wie lub z łatwością mógł się dowiedzieć, iż nie przysługuje mu prawo własności (czyli dochodzi do bezumownego korzystania). Jeśli ZE nie miał żadnej umowy z właścicielami gruntu, to wystarczy do zakwalifikowania złej wiary. Odpowiedzialność ponosi natomiast posiadacz w złej wierze. Ograniczona jest ona dziesięcioletnim okresem przedawnienia. Za taki też okres można żądać odszkodowania. Wliczając pas ochronny ok. 1.5 metra z obu stron, konieczną drogę dojazdową (szer ok. 2,5metra X długość) wyliczasz ilość metrów kwadratowych z których nie możesz korzystać, jeszcze w lepszej sytuacji jesteś gdy linia przecina działkę. Cena gruntu w danej okolicy pozwala ustalić wartość dzierżawy.
I tak przyjmując najniższą 1 zł za metr kwadratowy razy to co zajmuje pas ochronny za miesiąc może okazać się w skali 10 lat nie tak małą kwotą.
Można też jednocześnie wezwać ZE do usunięcia urządzeń naruszających prawo własności, które naruszają prawo do realizacji przysługującego prawa w trybie art.222.§ 2 K.c.
Z tych względów wzywasz ZE do podjęcia niezwłocznych prac zmierzających do przebudowy linii przechodzącej przez nieruchomość oraz wskazania terminu usunięcia przedmiotowej linii (nie dłuższym jednak niż do końca xxxx roku) w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.

Myślę, że po takiej korespondencji zmienią swój ton:)
Re: *****Słup elektryczny na prywatnej posesji*****
25 sie 2011 - 16:10:59
To, co pisałem, powyżej, czyli wezwanie do naprawienia szkody za bezumowne korzystanie z gruntu jest elementem koniecznym i niezbędnym w chwili dochodzenia roszczenia przed sądem, i nie tylko - o czym poniżej.
Dodam jeszcze że właściciel gruntu oraz ZE są wobec siebie wierzycielem i dłużnikiem.
Zatem należności mogą być potrącane z należności drugiego stosownie do treści art. art. 498. § 1 K.c.. Co może być korzystne dla właściciela gruntu:)))
Re: *****Słup elektryczny na prywatnej posesji*****
26 sie 2011 - 01:01:12
Dzięki Typku za info. Jak będę rozmawiał z sąsiadem, to mu o tym powiem.*****

CZY DAMY RADĘ? TAK, DAMY RADĘ !!! (z bajki "Bob Budowniczy")
Re: *****Słup elektryczny na prywatnej posesji*****
07 wrz 2011 - 10:44:23
Polecam temat Służebność przesyłu tam wszystko jest opisane, Pozdrawiam
Re: *****Słup elektryczny na prywatnej posesji*****
21 wrz 2011 - 09:06:10
Autor: Gustlik (IP zapamiętane)
Data: 24 sie 2011 - 23:35:41
Gustliku;
Jeżeli Twój sąsiad rozbudowuje budynek to pewnie posiada zatwierdzony projekt i wydane pozwolenie na budowę; należy zobaczyć w tym projekcie w planie zagospodarowania terenu, jak projektant rozwiązał sprawę kolizji słupa i przesunięcia zjazdu publicznego;
Może w projekcie ta sprawa nie została pominięta;
Myślę, że należy się zwrócić do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wszczęcie postępowania w tej sprawie.
Jeżeli będziesz miał pytania w zakresie prawa budowlanego to postaram się pomóc.
Re: Star Wars Credits For Sale
29 kwi 2012 - 08:31:09
Ggewow is the best WOW Items online provider since 2007.All hot WOW Gear here is safe and fast.Cheap WOW Items and Buy WOW Items now!We have large amount of WOW Items For Sale and Buy WOW Gear in stock for sale.Best WOW Gear at our online store will be fast.747000 customer WOW Gold in Cheapest Price.Provide Cheap WOW Gold and Buy WOW Gold service.Get the Cheapest WOW Gold in 5 minutes!Welcome to Buy World of Warcraft Gold website!You can buy WOW Gold For Sale here.you can get Cheap World of Warcraft Gold at low price,instant delivery at here,Put action now!We have a lower price and discount in SWTOR Credits.Cheap SWTOR Credits direct from the USA at low prices.Welcome to Star Wars Credits Store.Buy Cheap Star Wars Credits with fast delivery!Fast Buy Star Wars Credits in our site.Hot SWTOR Gold For Sale,Buy SWTOR Gold in 20%-50% lower price here,You can enjoy Cheap SWTOR Gold as well.Cheap SWTOR Credits For Sale is waiting for you!We are trusted sellers and there is the cheapest price for Star Wars Credits For Sale.Cheapest Star Wars Credits,Buying Star Wars Credits Best service waitting for you.Buy SWTOR Credits here is your wise choice.buy fast SWTOR Credits Guide in our site G4P.This article comes from the http://www.g4pswtor.com/.

aqdwfde4fgg
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować