Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Re: zawieszenie postepowania przez komornika

zawieszenie postepowania przez komornika
06 lut 2012 - 09:14:19
na czym polega zawieszenie postepowania przez komornika na wniosek wierzyciela??
Re: zawieszenie postepowania przez komornika
06 lut 2012 - 15:53:13
proszę o odpowiedz.
Re: zawieszenie postepowania przez komornika
06 lut 2012 - 16:53:42
caprio71 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> na czym polega zawieszenie postepowania przez
> komornika na wniosek wierzyciela??

To zależy od podstawy prawnej. Jeśli otrzymałeś pismo od komornika, to powinien powołać jakiś przepis, na którego podstawie zawiesza postępowanie.

Zawieszenie, to nie to samo, co umorzenie.

Bardzo ogólnie, można powiedzieć, że przez 10 lat na każdy kolejny wniosek wierzyciela, komornik może wznowić postępowanie. Pod warunkiem, że wierzyciel nie uchybił terminowi. Za mało podajesz szczegółow, żebym mogła rzetelnie odnieść się do twojego zapytania.
Re: zawieszenie postepowania przez komornika
06 lut 2012 - 18:05:43
spółdzielnia mieszkaniowa w której mam dług wystąpiła z wnioskiem do komornika o zawieszenie postępowania.te pieniadze które nosiłam do komornika wpłacam teraz do spódzielni(400zł)a komornik z 400 które nosiłam przekazywał spółdzielni niecałe 300zł.dogadałam sie z prezesem spółdzielni ze bede płacic do nich to szybciej spłace zadłużenie.problem polega na tym że komornik wczesniej zajoł mi konto bankowe którego do tej pory nie odblokował i zajoł mi zwrot z podatku wiec nie wiem na czym polega to zawieszenie postępowania?prosze o wyjasnienie co dalej robić bo ten zwrot z podatku pozwoliłby mi połatać wiele dziur.
Re: zawieszenie postepowania przez komornika
06 lut 2012 - 18:19:06
Flame, co Ty za głupoty wypisujesz? To wystarczy czasem poczytać kodeks postępowania cywilnego, zanim napisze się takie farmazony.

flame Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> caprio71 Napisał(a):
> --------------------------------------------------
> -----
> > na czym polega zawieszenie postepowania przez
> > komornika na wniosek wierzyciela??
>
> To zależy od podstawy prawnej. Jeśli otrzymałeś
> pismo od komornika, to powinien powołać jakiś
> przepis, na którego podstawie zawiesza
> postępowanie.

Bzdura. Podstawa prawna zawieszenia na wniosek wierzyciela jest jedna - art 820 kpc. Innej nie ma.
>
> Zawieszenie, to nie to samo, co umorzenie.
>
> Bardzo ogólnie, można powiedzieć, że przez 10 lat
> na każdy kolejny wniosek wierzyciela, komornik
> może wznowić postępowanie. Pod warunkiem, że
> wierzyciel nie uchybił terminowi. Za mało podajesz
> szczegółow, żebym mogła rzetelnie odnieść się do
> twojego zapytania.

I kolejna głupota. Owo wznowienie egzekucji (nazywane podjęciem zawieszonego postępowania) musi się odbyć w ciągu 1 roku, a jeśli to nie nastąpi egzekucja zostaje umorzona z mocy prawa (art 823 kpc).

Odpowiadając na pytanie: zawieszenie egzekucji polega na tym, że nowe czynności egzekucyjne nie są dokonywane, ale te dokonane przed zawieszeniem pozostają w mocy.

Oznacza to, że aby odblokować konto i zwrot podatku potrzebny jest wniosek wierzyciela o umorzenie egzekucji z tych składników majątku (cofnięcie zajęcia).
Re: zawieszenie postepowania przez komornika
06 lut 2012 - 22:10:59
dokładnie, a to co np. wpłynie na konto lub zwrot został zajęty po zawieszeniu powinno iść do depozytu

identycznie by było jeśli by była zajęta wypłata w przypadku zawieszenia czynności pozostają w mocy i komornik przekazuje pieniądze do depozytu i czeka na ruch wierzyciela najdłużej rok

ponieważ pracodawca cały czas potrąca a komornik nie może księgować -> pozostaje depozyt.
W przypadku spłaty całości i umorzenia egz. komornik pobierze koszty i zwróci resztę.
W przypadku podjęcia postępowania - rozksięguje depozyt.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-06 22:16 przez Robertxxxx.
Re: zawieszenie postepowania przez komornika
19 kwi 2012 - 14:09:09
Zmiana prawa od 3 maja 2012r.

dodano:
<Art. 8211.
Jeżeli egzekucja została skierowana do wynagrodzenia za pracę lub innych
praw majątkowych, z którymi związane jest prawo dłużnika do świadczeń okresowych,
sąd na wniosek dłużnika może określić kwotę, jaką dłużnik może pobierać
w okresie zawieszenia postępowania w celu zaspokajania bieżących potrzeb.
Na postanowienie sądu określające kwotę, którą dłużnik może pobierać w
celu zaspokajania bieżących potrzeb, wierzycielowi służy zażalenie.>

Co to oznacza? W trakcie zawieszenia egzekucji zajęcie wynagrodzenia dokonane przez zawieszeniem pozostaje w mocy.
Od 3 maja 2012r. można zwrócić się do sądu, aby określił kwotę którą można pobierać pomimo zajęcia wynagrodzenia (oczywiście kwota wolna od zajęcia to jest odrębna sprawa).
Re: zawieszenie postepowania przez komornika
24 kwi 2012 - 11:08:14
################################



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-04-24 11:08 przez ewiska.
Re: zawieszenie postepowania przez komornika
01 maj 2012 - 17:06:10
@ewiska -

tylko tyle masz do powiedzenia?!!!!
33
Re: zawieszenie postepowania przez komornika
02 maj 2012 - 17:18:54
Witam. Nie chcę tworzyć nowego wątku więc przyklejam się tutaj. Nie wiem czy mogę wystąpić o umorzenie egzekucji, jeśli tak to do kogo. Dzisiaj doczytalam się w wystawionym BTE, któremu nadano klauzulę wykonalności i z tytułu którego jest prowadzona egzekucja komornicza coś takiego:
"Niniejszy tytuł egzekucyjny po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności przeciwko dłużnikowi ma moc tytułu wykonawczego uprawniającego do egzekucji na rzecz Banku... z majątku dłużnika. Egzekucja może być prowadzona do kwoty zadłużenia... w terminie do 08-04-2011".
Chodzi mi o ten termin egzekucji. Jeżeli jest już prowadzona egzekucja komornicza czy ten termin powinien być zachowany, to znaczy czy komornik z tym dniem powinien egzekucję zamknąć, umorzyć, nie wiem co jeszcze mógłby zrobić.
Czy ktoś może mnie oświecić w tej kwestii?
Re: zawieszenie postepowania przez komornika
03 maj 2012 - 16:02:19
Pierwszy raz słyszę, aby klauzula wykonalności na bte ograniczała termin prowadzenia egzekucji. Kwotę tak (jest to ograniczenie z oświadczenia o poddaniu się egzekucji), ale nie termin. Podejrzewam, że sędzia bezmyślnie przepisał z oświadczenia termin, przy czym termin ten dotyczy momentu do kiedy można skierować wniosek o nadanie klauzuli, a nie kiedy można prowadzić egzekucję.

Jeśli już taki dziwaczny tytuł jest, to trzeba z tego skorzystać. Należy napisać do komornika wniosek o umorzenie egzekucji na tej podstawie, że jej prowadzenie pozostaje w sprzeczności z treścią tytułu.

Trzeba tylko uprzedzić o skutkach. Jeśli wniosek ten przejdzie bank prawdopodobnie sięgnie po nowy tytuł. I prawdopodobnie nie będzie to bte a nakaz zapłaty, a to są dodatkowe koszty.
33
Re: zawieszenie postepowania przez komornika
03 maj 2012 - 20:17:38
Sprecyzuje częsć tekstu widniejacego na BTE:

cyt." Dłużnik poddał się dobrowolnie egzekucji na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego. Niniejszy tytuł egzekucyjny po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności przeciwko dłużnikowi ma moc tytułu wykonawczego uprawniającego do egzekucji na rzecz Banku... z majątku dłużnika. Egzekucja może być prowadzona do kwoty zadłużenia... w terminie do 08-04-2012".

Chce zaznaczyc ze kwota i termin zawarte były w oświadczeniu uzgodnionym co by nie było przez obie strony, wobec tego zrozumiec należy ze tak komornik jak i Bank mają czas ściągnać kwotę do terminu określonego tj 08-o4-2012!- czy tak?
na dzien dzisiejszy chyba jest już pozamiatane, czy tak?
W Polskim prawie osądza się jeden raz co do prawnego stanu rzeczy na to postanowienie i co do stanu prawnego raz klauzulę wykonalności!
Re: zawieszenie postepowania przez komornika
03 maj 2012 - 20:44:31
Nie, bo BTE nie tworzy tzw powagi rzeczy osądzonej. Nie ma żadnych przeszkód, aby w miejsce wadliwego BTE uzyskać inny, prawidłowy tytuł.

Jaki termin został uzgodniony przez strony? Termin na zakończenie egzekucji? Pierwszy raz słyszę o tej ciekawostce.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować