Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Re: nakaz zapłaty dla WEH na podst weksla z banku

nakaz zapłaty dla WEH na podst weksla z banku
23 lut 2012 - 18:14:57
otrzymałem nakaz zapłaty w post. nakazowym dla WEH Inwestycje na kwotę 27681,44. Podstawą do wydania w/w nakazu był weksel złożony w banku w dniu 3.12.1999r. Weksel był złożony in blanco. Ja byłem poręczycielem tego kredytu. Do dnia otrzymania w/w nakazu zapłaty nie otrzymałem od banku żadnego monitu odnośnie spłaty ,czy wypowiedzenia kredytu. Weksel został uzupełniony w dniu 30 czerwca 2011 r przez WEH Inwestycje na kwotę 27681,44. W pozwie jest kserokopia w/w weksla , nie ma deklaracji wekslowei , ani umowy kredytowej. Nakaz się uprawomocnił bo zanim otrzymałem go do rąk własnych upłynął termin na odwołanie. Ma ktoś pomysł co z tym zrobić?
Re: nakaz zapłaty dla WEH na podst weksla z banku
23 lut 2012 - 18:38:16
Czy w pozwie jest wzmianka o tym, że weksel został wypełniony, a zobowiązani z weksla zostali wezwani do zapłaty sumy wekslowej?
Re: nakaz zapłaty dla WEH na podst weksla z banku
24 lut 2012 - 08:21:20
W pozwie w uzasadnieniu jest: pozwany jest dłużnikiem powodowej spółki na podstawie wystawionego przez nią weksla własnego, pozwany umieścił na wekslu swój podpis jako poręczyciel,powodowa spółka wezwała do zapłaty weksla .
Otrzymałem takie wezwanie do zapłaty weksla.
Re: nakaz zapłaty dla WEH na podst weksla z banku
24 lut 2012 - 21:38:49
To sprawa się komplikuje.

Można próbować przywrócić termin do złożenia zarzutów do nakazu zapłaty, ale trzeba znaleźć podstawy do tych zarzutów.

Podstawą odpowiedzialności z tytułu weksla in blanco jest jego wypełnienie zgodnie z deklaracją i wezwanie do zapłaty sumy wekslowej.

Trzeba by spróbować dowieść, że weksel został wypełniony niezgodnie z deklaracją.

Pytanie: czy mamy wiedzę jaki jest status tego kredytu? Na przykład czy umowa kredytowa została wypowiedziana?
Re: nakaz zapłaty dla WEH na podst weksla z banku
03 mar 2012 - 23:05:38
kinga Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> To sprawa się komplikuje.
>
> Można próbować przywrócić termin do złożenia
> zarzutów do nakazu zapłaty, ale trzeba znaleźć
> podstawy do tych zarzutów.
>
> Podstawą odpowiedzialności z tytułu weksla in
> blanco jest jego wypełnienie zgodnie z deklaracją
> i wezwanie do zapłaty sumy wekslowej.
>
> Trzeba by spróbować dowieść, że weksel został
> wypełniony niezgodnie z deklaracją.
>
> Pytanie: czy mamy wiedzę jaki jest status tego
> kredytu? Na przykład czy umowa kredytowa została
> wypowiedziana?
W e h nie dołączył deklaracji do pozwu. Wezwal do zapłaty weksla a nie jego wykupienia. Nie wiem czy kredyt był wypowiedziany bo nie miałem na ten temat żadnego pisma z banku.
Re: nakaz zapłaty dla WEH na podst weksla z banku
25 lut 2012 - 01:09:02
Wszystko na temat weksli:[www.remitent.pl]. Uzupełnienie weksla jest prawidłowe, zostałeś o nim powiadomiony z podaniem sposobu jego wykupu. Doręczenie, wpisać w wyszukiwarkę: III CZP 105/10. Tylko, wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia środka zaskarżenia - zarzutu przedawnienia. Do wniosku o przywróceniu terminu należy dołączyć sprzeciw i opłatę od sprzeciwu. Sąd jeżeli uzna twoje racje co do odbioru nakazu i nie złożenia sprzeciwu w terminie 14 dni od daty odbioru nakazu, orzeknie na posiedzeniu niejawnym o przywróceniu terminu do wniesienia sprzeciwu i przyjęciu sprzeciwu, wyznaczy termin rozprawy zawiadamiając o tym. postanowieniem z wezwaniem na rozprawę. W razie wątpliwości wyznaczy rozprawę i na niej orzeknie o przyjęciu sprzeciwu bądź o jego oddaleniu i odrzuceniu środka zaskarżenia. Jeżeli nie odebrałeś przesyłki osobiście to powodzenie takiego wniosku zależy od wykazania, że nie miałeś na to wpływu - terminu rzeczywistego zapoznania się z nakazem. Jeżeli nakaz odebrała osoba będąca domownikiem, razem zamieszkująca, raczej nie ma szans na przywrócenie terminu. Osobiście odebrałeś zawiadomienie o uzupełnieniu weksla i sposobie jego wykupu, adres do doręczenia nakazu był prawidłowy.
Re: nakaz zapłaty dla WEH na podst weksla z banku
04 mar 2012 - 21:15:02
Jacekzloty, najgorsze jest to że rzucasz temat na forum, jest jakaś odpowiedź, a Ty przed wyjaśnieniem sprawy znikasz i pojawiasz sie dopiero po tygodniu. Tutaj czas odgrywa podstawową rolę. Powinieneś od razu napisać o tym jakie były okoliczności doręczenia nakazu z pozwem z sądu tj. na jaki adres skierowano doręczenie (zamieszkania-aktualny czy też inny), kto odebrał i kiedy i w jakich okolicznościach do Ciebie dotarła przesyłka. Być może termin nie upłynął jeszcze (23 lutego) wbrew temu co napisałeś, a może były podstawi do przywrócenia terminu do wniesienia zarzutów. Wszystkie informacje dotyczące kredytu powinien mieć wystawca weksla. Co z wystawcą? Pozwany został w tym samym procesie czy też w innym? Wniósł zarzuty?
Re: nakaz zapłaty dla WEH na podst weksla z banku
04 mar 2012 - 22:27:37
Do Patronas - sorry,że neregularnie pojawiam się na forum, ale jestem kierowcą w ruchu międzynarodowym i nie zawsze mam dostęp do sieci, na ogół k;rzystam z hot-spotów. Temat wrzuciłem na forum ,kiedy akurat byłem w domu, i byłem po posiedzeniu sądu w sprawie przywrócenia terminu.Sąd odrzucił wniosek o przywrócenie terminu.Wystawca weksla jest pozwany w tym samym procesie, tyle,że dla niego jest to jeden z wielu nakazów zapłaty i on nic sobie z tego nie robi. Po prostu , kiedy nu się noga powinęła banki i komornicy zdarły z niego wszystko, a resztę sprzedały takim firmom jak weh. Wystawca twierdzi ,że w 70% ten kredyt był spłacony, potem miał egzekucję komorniczą. Ani bank ,ani komornik nigdy nie wystąpili z żadnym wezwaniem do zapłaty do poręczycieli.To chyba wszystko co jeszcze mogę dodać. Jeśli ma ktoś pomysł co z tym zrobić będę wdzięczny.
Re: nakaz zapłaty dla WEH na podst weksla z banku
05 mar 2012 - 10:42:44
Zaskarżyć decyzję o odrzuceniu wniosku do przywrócenia terminu. Masz na to 7 dni.
Nie mam pojęcia jakie argumenty powołałeś na tę okoliczność.

W sądach liczy się termin i jeśli go przewaliłeś, to pozostaje skorzystać z innych środków zaskarżenia.

W zarzutach powinieneś podnieść:

1. Brak doręczenia deklaracji wekslowej i być może niezgodność wypełnienia weksla z deklaracją, a w szczególności wypełnienie weksla po upływie terminu przedawnienia roszczenia ze stosunku podstawowego, jak też naruszenie porozumienia co do sumy wekslowej i pominięcie spłat kredytu zrealizowanych ... (?)
2. Brak wcześniejszego wezwania do zapłaty i informacji o terminie wypełnienia weksla,
3. Przedawnienie roszczeń z umowy kredytowej (?),
4. Brak udowodnienia wysokości niespłaconego kredytu,
5. Naruszenie art. 485§2 k.p.c. z uwagi na brak należytego wykazania przejścia wierzytelności na powoda i niedoręczenie takich dokumentów stronie pozwanej.

Być może:

1. Zgłoszona w powództwie kwota jest zawyżona i w niedostateczny sposób udowodniona. Do pozwu nie dołączono żadnych dokumentów, które by uzasadniały wysokość dochodzonej kwoty jak też nie zawarto żadnego rozliczenia w tym zakresie.

2. Weksel narusza deklarację wekslową także z powodu jego wypełnienia bez należytego wcześniejszego wezwania strony pozwanej do uregulowania należności ani bez uprzedzenia o terminie i zamiarze wypełnienia weksla.

Brak deklaracji wekslowej jest mocno podejrzany. Powyższe to tylko hipotezy. Trzeba mieć wgląd w dokumenty, żeby móc podjąć konkretną decyzję. Szczególnie w kwestii przedawnienia.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-03-05 10:54 przez flame.
Re: nakaz zapłaty dla WEH na podst weksla z banku
05 mar 2012 - 11:04:53
Dzięki flame jest dokładnie tak jak napisałaś. Mam tylko jeszcze jedną wątpliwość: czy jak dojdzie do rozpatrywania sprawy przez sąd to czy ja będę musiał przedstawić w sądzie deklarację wekslową?. Bo ja nie mam w tej sprawie żadnych dokumentów.
Re: nakaz zapłaty dla WEH na podst weksla z banku
05 mar 2012 - 15:36:23
jacekzloty Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Dzięki flame jest dokładnie tak jak napisałaś. Mam
> tylko jeszcze jedną wątpliwość: czy jak dojdzie do
> rozpatrywania sprawy przez sąd to czy ja będę
> musiał przedstawić w sądzie deklarację wekslową?.
> Bo ja nie mam w tej sprawie żadnych dokumentów.

Art. 6 KC - Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.

W związku z dyspozycją powyższego artu, to strona powodowa, a nie Ty musi przedłożyć dowód - deklarację wekslową. Ty musisz tylko podnieść fakt braku deklaracji.

Zabierasz się do sprawy od doopy strony. Uważaj, żeby jej nie wyłożyć. Punktem wyjścia do sformułowania zarzutów jest żądanie pozwu.

Jako strona sporu masz wgląd w akta sprawy (podajesz sygnaturę) w sekretariacie wydziału sądu wskazanego w korespondencji. Chyba, że nakaz został wydany przez SR niewłaściwy dla Twojego miejsca zamieszkania. Wtedy powinieneś wnieść o doręczenie orzeczenia i wszystkich dokumentów znajdujących się w przedmiotowych aktach od strony pierwszej do ostatniej.

Przede wszystkim, po otrzymaniu postanowienia sądu o oddaleniu wniosku o przywrócenie terminu, powinieneś w ciągu 7 dni od publikacji wystąpić z wnioskiem o doręczenie odpisu postanowienia wraz z pisemnym uzasadnieniem, co pozwoliłoby zaskarżyć to postanowienie w drugiej instancji. Zakładając, że powołane przez Ciebie argumenty są zasadne.

Pomogę, jeśli prześlesz dokumenty do wglądu. Pisanina i udzielanie wskazówek na forum to porażka, szczególnie jak się nie zna genezy sprawy, a szczegóły nie są doprecyzowane :(
Re: nakaz zapłaty dla WEH na podst weksla z banku
05 mar 2012 - 19:44:06
Na wniosek o uzasadnienie postanowienia wydanego w przedmiocie odrzucenia wniosku o przywrócenie terminu masz (miałeś) tydzień od rozprawy.
Przyjmuję że doręczenie pozwu było na aktualny adres zamieszkania.
Jeżeli tak i jeżeli uchybiłeś już terminowi na wniosek o uzasadnienie postanowienia o odrzuceniu to jest już słabo.
Pytałem o dłużnika głównego bo w przypadku gdyby on nadal był w sporze (tj. złożył zarzuty) to należałoby mu pomóc, a jego wygrana (w całości lub w części) miała by wpływ na zakres Twojego zobowiązania.Też należałoby ustalić (jeżeli nie wniósł zarzutów) czy postępowanie formalnie było wobec niego prowadzone prawidłowo tj. np. czy otrzymał pisma sądowe na właściwy adres.
Ewentualnie pozostaje Ci powództwo przeciwegzekucyjne ale to tylko wtedy gdyby dług w rzeczywistości był spłacony. Pisałeś przecież o spłacie 70% kredytu. Ale tu wchodziłaby w grę jakaś wyliczanka wysokości zobowiązania co jest skomplikowane.
To trochę takie spekulacje, tak jak pisze Flame.
Należało iść do prawnika jak tylko dostałeś pierwsze pismo albo nawet wcześniej jak wiedziałeś że dłużnik główny jest niewypłacalny. Z drugiej strony jeśli WEH zrobił wszystko tak jak powinien, a roszczenie ze stosunku podstawowego nie było przedawnione (pisałeś o egzekucji) to być może sprawa od początku była przegrana.
Na pocieszenie pozostaje Ci jedynie roszczenie zwrotne do dłużnika głównego. A może się poczuje do odpowiedzialności i jakoś sprawę załatwi?
Re: nakaz zapłaty dla WEH na podst weksla z banku
06 mar 2012 - 12:57:27
flame jak możesz to wyslij mi jakis kontakt najlepiej tel. na maila jacekzloty@vp.pl bo dostepem do sieici to u mnie ciężko
Re: nakaz zapłaty dla WEH na podst weksla z banku
06 mar 2012 - 18:30:36
jacekzloty Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> flame jak możesz to wyslij mi jakis kontakt
> najlepiej tel. na maila jacekzloty@vp.pl bo
> dostepem do sieici to u mnie ciężko

Wysłałam.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować