Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Re: komornik a śmierć wierzyciela

komornik a śmierć wierzyciela
22 mar 2012 - 20:59:08
Poradźcie proszę jak wyjść z sytuacji. Moja mama 5 lat temu po podziale spadku postanowieniem sadu miala spłacić swojemu braciszkowi 30 tys. zł. Zalatwiała kredyt , bez skutku, sąd podzielił spłatę na 65 rat. Po kilku tyg. braciszek oddał sprawę do komornika - komornik sprawe do ZUS o zajeciu emerytury. Mama zapłaciła należną kwotę komornikowi, ten wycofał egzekucję z ZUS a mam dalej płaci raty na konto braciszka. Co miesiąc wysyła potwierdzenie do komornika. Ale jak się okazało braciszek zmarl rok temu komornik jednak nie zawiesił postępowania.

I teraz koniczy się spłata tych 65 rat i pytanie czy komornik ma prawo wystąpic o koszty egzekucji?? Jeśli tak to od jakiej kwoty. Czy ma znaczenie fakt że wierzyciel nie żyje i nie wiadomo czy ustanowiono spadkobierców. Poradźcie proszę bo jak mi przyjdzie zaplacić jeszcze 4 tys dla komornika, który nie poniósł żadnych kosztów to chyba się zastrzele.
Re: komornik a śmierć wierzyciela
22 mar 2012 - 22:01:17
Masz art. 819 kpc. Komornik zawiesza postępowanie z urzędu, trzeba mu tylko dostarczyć akt zgonu wierzyciela.
Ale w tej Twojej historii coś mi się nie zgadza. Żeby skierować sprawę do komornika wierzyciel musi posiadać tytuł wykonawczy tj. w Twoim przypadku postanowienie sądu musi posiadać klauzulę wykonalności. Klauzulę wykonalności można nadać postanowieniu (wyrokowi, nakazowi zapłaty) tylko co do roszczeń wymagalnych tj. tych których termin płatności już nadszedł. Jeżeli jak piszesz - "po kilu tygodniach braciszek oddał sprawę do komornika" to mógł uzyskać klauzulę wykonalności tylko na te raty które stały się wymagalne w okresie tych kilku tygodni, a na pozostałe musiał czekać. Jakim cudem egzekucja u komornika jest o całość roszczenia jeżeli te dalsze raty były na bieżąco spłacane, a wiec tak na prawdę wierzyciel nie miał nawet możliwosci wystąpienia o nadanie klauzuli wykonalności co do tych rat?
Inaczej jest w przypadku gdy w wyroku zasądzone są alimenty, gdzie orzeczenie brzmi - np. zasądza od pozwanego na rzecz powoda alimenty w kwocie 1000 zł miesięcznie. Tutaj klauzulę nadaje się tylko raz i jeżeli wierzyciel złoży do komornika wniosek o egzekwowanie alimentów przyszłych to komornik działa dopiero w sytuacji gdy dłużnik ich na bieżąco nie spłaca, czyli tak jak w Twojej sytuacji.
Coś tu jest nie tak. Albo komornik działa niezgodnie z prawem albo sąd nadając klauzulę wykonalności nie pomyślał.
Jak wygląda tytuł wykonawczy, który jest u komornika?
Re: komornik a śmierć wierzyciela
25 mar 2012 - 21:28:32
Nie wiem jak wygląda tytuł wykonawczy - niestety moja mama go nie posiada, żadnej kopii nic. Pytanie dlaczego musiala wysyłać potwierdzenia do komornika. Czy komornik udzieli mi informacji czy potrzebne będzie jakies upowaznienie od mamy.
Re: komornik a śmierć wierzyciela
25 mar 2012 - 23:13:11
?

Aby wejść na lepszą drogę życia,Czasami trzeba upaść na samo dno



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-08-11 01:53 przez camion.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować