Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Re: problem z ratą (nie wpłacona z premedytacją )polbank

problem z ratą (nie wpłacona z premedytacją )polbank
31 mar 2012 - 12:48:58
Witam wszystkich! Jestem nową osobą na tym forum i zwracam się z prośbą o pomoc rozwiązaniu problemu. Nie udało mi się znaleźć podobnego tematu, jeśli jest to z góry przepraszam. Mam kredyt hipoteczny w Polbanku. Parokrotnie zdarzyło mi się nadpłacić ratę, z czego uzbierało się około 400 zł dodatkowych na moim koncie. Rata miesięczna wynosi 322 zł. W każdym wyciągu otrzymywałam informację, ze saldo ( po pobraniu raty kredytu) jest dodatnie- 392zł. W lutym miałam więcej wydatków, więc widząc wciąż to dodatnie saldo postanowiłam nie wpłacać raty kredytu. W kolejnym wyciagu otrzymałam informację, że rata 322 została potrącona z konta, saldo nadal dodatnie 70 zł. Po jakimś czasie otrzymałam pismo, że nie została wpłacona rata kredytu, a dziś odwiedził mnie windykator terenowy. Oczywiście nie wdawałam się z nim żadne dyskusje i nie otworzyłam mu drzwi. Chciałam w związku z powyższym zapytać czy działania windykacyjne sa słusznie podjęte, a jeśli tak to CO stało się z pieniędzmi na moim koncie? Z tego co wiem to obowiązkiem dłużnika tudzież kredytobiorcy jest zapewnienie środków na koncie do pobrania raty kredytu w określonym czasie a nie comiesięczna rata. Jeśli wpłacę raz np 3000 zł na konto kredytu to z tych pieniędzy będą potrącane raty, a ja mam parę miesięcy spokój- czy tak?? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Re: problem z ratą (nie wpłacona z premedytacją )polbank
31 mar 2012 - 13:44:10
Sposób zarachowania nadpłat powinna być uregulowana w umowie kredytowej.

Są możliwe różne rozwiązania:
- środki zaliczane są od razu na spłatę kredytu i powoduje to skrócenie okresu obowiązywania umowy lub obniżenie rat w przyszłości
lub
- środki zaliczane są na poczet przyszłych rat.

Najczęściej stosowane jest rozwiązanie pierwsze bo jest korzystniejsze dla kredytobiorcy (od razu zmniejsza mu się saldo kredytu i płaci mniejsze odsetki).
Często aby zrealizować opcję 2 trzeba złożyć odrębną dyspozycję w banku.
Re: problem z ratą (nie wpłacona z premedytacją )polbank
31 mar 2012 - 14:05:28
ale skoro saldo było dodatnie od wrześnie zeszłego roku to znaczy ze srodki te nie były zaliczane do spłaty kredytu- dobrze to rozumiem?
Re: problem z ratą (nie wpłacona z premedytacją )polbank
31 mar 2012 - 14:47:11
Gdyby nie były zaliczane to saldo byłoby zero - tyle ile trzeba wpłacone, a reszta wisi i czeka na pobranie w kolejnych okresach płatności.

Saldo dodatnie rozumiem jako porównanie stanu środków rzeczywiście wpłaconych do wymaganych umową.

Trzeba jednak powiedzieć, że "saldo kredytu" to pojęcie umowne, niedefiniowane.

Tu chyba wystarczyłoby zapoznać się z umową kredytową (ew. regulaminem kredytowania), żeby stwierdzić jak te środki zaliczone być powinny.
Re: problem z ratą (nie wpłacona z premedytacją )polbank
31 mar 2012 - 16:23:13
A czy nie lepiej pójść do banku i wyjaśnić, jak masz zamiar spłacać. W każdym banku maja swoje "regulaminy" jak napisała kinga. Kto może ci tu wyjaśnić co stało się z twoimi, pieniążkami w banku, jak ty sama nie wiesz. To że nie wpuściłaś windykatora nie uchroni cię, bo komornika musisz wpuścić.
Re: problem z ratą (nie wpłacona z premedytacją )polbank
31 mar 2012 - 17:24:43
Chyba zaczynając od początku trzeba zadać pytanie jak następowała spłata. Z ostatniego zdania wynika, że bezpośrednio na konto kredytu (ew. jakiś rachunek techniczny), a z początkowych zdań wywnioskować można, że przez konto osobiste (rachunek). Jeśli jest to ta druga sytuacja to oczywiście całkowicie zmienia postać rzeczy.
Re: problem z ratą (nie wpłacona z premedytacją )polbank
01 kwi 2012 - 12:48:22
kinga Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Chyba zaczynając od początku trzeba zadać pytanie
> jak następowała spłata. Z ostatniego zdania
> wynika, że bezpośrednio na konto kredytu (ew.
> jakiś rachunek techniczny), a z początkowych zdań
> wywnioskować można, że przez konto osobiste
> (rachunek). Jeśli jest to ta druga sytuacja to
> oczywiście całkowicie zmienia postać rzeczy.
Właśnie, w Polbanku do dyspozycji spłaty kredytu otwierają (dziwne) dodatkowe konto, przez które ten kredyt jest spłacany, tzn. środki z konta osobistego, są przelewane na to konto, jest to dla mnie (laika) dziwne. Dlatego napisałem trzeba pójść do banku (tam nie biją) i wyjaśnić sprawę być może napisać dyspozycję na przekazanie nadpłat, y na poczet raty kredytu i wszystko będzie oky. z tym że teraz będą chyba już jakieś,dodatkowe koszty, windykator, chyba jakieś telefony czy pisma, (tylko o tym my nie wiemy). Dziwię się ludziom, że najpierw piszą tutaj, zamiast najpierw wyjaśnić tam gdzie brali kredyt, a dopiero później prosić na forum, o wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości,w postępowaniu banku, to takie logiczne...
Re: problem z ratą (nie wpłacona z premedytacją )polbank
06 kwi 2012 - 08:54:41
Pożar pali się!!!! Ile miałaś czasu na wyjaśnienie sprawy? powoli bez nerwówki, angażowanie innych??. A ty czekałaś na windykatora, tym bardziej dziwne, że jak widzę kredyty dla ciebie to nie nowość. Pozdrawiam
Re: problem z ratą (nie wpłacona z premedytacją )polbank
24 maj 2012 - 20:22:38
Witam, w sprawie Polbank mam pytanie czy ktos mając kredyt wu nich otrzymal KARĘ 100 zł za nieterminowa wplate raty kredytu? np. jeden dzień opóżnienia bo wystąpiły jakieś dziwne opóźnienia w ksiegowaniu i nakładają kare...czy ktos sie z tym spotkał i cos wie na ten temat tzn. podrążyl troche tą sprawę? Dziekuję z góry za wszelkie posty w tej sprawie i rozwinięcie problemu
Re: problem z ratą (nie wpłacona z premedytacją )polbank
01 kwi 2012 - 10:54:31
Spłata następowała przelewem z rachunku osobistego na "konto pomagające" a w wyciągu istniały zawsze pozycje suma wpłat, suma wypłat, saldo końcowe i właśnie to saldo zawsze wynosiło +390 zł. Pomimo iż nie było żadnej wpłaty w lutym to w sumie wypłat uwzględniono ratę kredytu po czym saldo końcowe pozostało dodatnie-70 zł. W momencie kiedy wpłacałam tylko określoną kwotę i nie było nadwyżki na koncie, saldo końcowe wynosiło 0 zł. Po kilku nadpłatach zawsze wynosiło 390 zł i ta kwota "wisiała" na koncie, do momentu nie wpłaconej raty.
Re: problem z ratą (nie wpłacona z premedytacją )polbank
02 kwi 2012 - 18:57:10
magnumalmond Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Spłata następowała przelewem z rachunku osobistego
> na "konto pomagające" a w wyciągu istniały zawsze
> pozycje suma wpłat, suma wypłat, saldo końcowe i
> właśnie to saldo zawsze wynosiło +390 zł. Pomimo
> iż nie było żadnej wpłaty w lutym to w sumie
> wypłat uwzględniono ratę kredytu po czym saldo
> końcowe pozostało dodatnie-70 zł. W momencie kiedy
> wpłacałam tylko określoną kwotę i nie było
> nadwyżki na koncie, saldo końcowe wynosiło 0 zł.
> Po kilku nadpłatach zawsze wynosiło 390 zł i ta
> kwota "wisiała" na koncie, do momentu nie
> wpłaconej raty.

To trzeba wyjaśnić w banku, bo sprawa jest zawiła. Nikt nie odpowie bez wglądu w treść umowy kredytowej.

Jeśli była spłata przez konto techniczne to jest to klasyczna nadpłata. Sposób rozliczenia określa umowa ew. regulamin kredytowania.

Problemem jest tu jak rozumieć owe saldo. Saldo rachunku technicznego? Saldo kredytu?

Nie spotkałam się z czymś takim, aby pieniądze na koncie technicznym "wisiały i czekały"na wymagalność raty, ale mogę oczywiście o czymś nie wiedzieć.
Re: problem z ratą (nie wpłacona z premedytacją )polbank
02 kwi 2012 - 23:51:46
Akurat z taką sytuacją spotkałam się przy kredycie samochodowym w getin banku. Pytając o nadpłaconą ratę uzyskałam odpowiedź, że pieniądze nie są samoistnie pobierane z rachunku, tylko "leżą" na nieoprocentowanym koncie, i żeby je zaliczyć przy wpłacie na poczet kredytu należy wydać specjalną dyspozycję
Przepraszam, jeśli narobiłam tu zamieszania, ale do jutra nie mam możliwości skontaktować się z bankiem oraz sprawdzić umowy kredytu, a chciałam uzyskać szybką podpowiedź odnośnie mojej zawiłej sytuacji...
Re: problem z ratą (nie wpłacona z premedytacją )polbank
25 maj 2012 - 10:48:25
@ juusta-

banki nie mają prawa narzucać opłaty za nieterminowa spłatę raty - bo i tak naliczają pewnie za to odsetki karne. Zgodnie z prawem - nie wolno stosować
podwójnej kary (i odsetki karne i oplata za nieterminową splate).

Banki nie respektują prawa- bo mając choćby na względzie Uzasadnienie wyroku SOKiK
z dnia 9.X.2006r sygn.akt.XVII AmC 101/05- sprzeczne z prawem jest stosowanie
przez banki:
- dodatkowa opłata za wysłanie upomnienia za zwłokę (20zł)
- dodatkowa opłata za wizyty windykatora(z brakiem spłaty 2 rat) -(100zl)
- dodatkowa oplata za monit telefoniczny (20 zł).
Powyższe należy do rejestru klauzul zabronionych (Gazeta Prawna).
A co robią banki? Nadal naliczaja opłaty za wysyłanie monitów i obciążają za monit
telefoniczny.
Re: problem z ratą (nie wpłacona z premedytacją )polbank
11 cze 2012 - 18:16:19
Panie, staję przed Tobą i wyznaję, że moi przodkowie
mogli być zaangażowani w okultyzm, spirytyzm,
czary i wszelkie sposoby szukania informacji
z zakazanych źródeł.
Panie, wybacz.

W imię Jezusa i w mocy Ducha Świętego,
zatrzymuję i używam Twojej władzy,
którą mi dałeś jako napełnionemu
Duchem Świętym chrześcijaninowi.
Mając tę władzę przełamuję moc zła panującą
nad moimi przodkami.

Zdejmuję wszystkie klątwy, zaklęcia, czary,
złe życzenia i pragnienia, voodoo, czarną magię i
dziedziczne piętna - znane i nieznane.
Staję przeciwko wszystkim satanistycznym ślubom,
paktom, spirytystycznym więziom i duchowym połączeniom
z siłami zła, i kładę kres przekazywaniu tych więzi
poprzez moich przodków.

Występuję przeciwko skutkom wszystkich więzi z astrologami,
mediami, wróżkami i okultystycznymi jasnowidzami.
Wyrzekam się wszelkich udziałów w seansach spirytystycznych i
wróżbach, korzystania z kart Tarota, tablic do seansów
spirytystycznych, astrologii i wszelkiego rodzaju
gier okultystycznych.
Wyrzekam się wszelkich sposobów, przez które szatan
może mieć wpływ na mnie.
Przerywam przepływ wszelkich szatańskich dzieł
rozprzestrzeniających się przez moją rodzinę.

Panie, proszę, oddal od moich przodków wszystkie
skutki angażowania się w okultyzm.
Odbieram szatanowi wszystkie obszary przekazane przez
moich przodków i przekazuję je władaniu Jezusa Chrystusa.

Panie, proszę Cię, wzbudź w moim rodzie świętych i pobożnych
mężczyzn i kobiety - głęboko oddanych Twojej prawdzie.
Re: problem z ratą (nie wpłacona z premedytacją )polbank
11 cze 2012 - 18:48:41
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować