Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Re: Działalność zgłoszona ale nie rozpoczęta

Działalność zgłoszona ale nie rozpoczęta
18 kwi 2012 - 22:02:41
opisze krótko po kolei.

Wiele lat temu zgłosiłam w um działalność gospodarczą. To było ok 2003 roku. Nie zglosilam tego do us i zus, ponieważ de facto nigdy tej dzialalnosci nie podjelam. Rozliczalam sie z us jako osoba fizyczna.

Teraz niedawno poszlam do um, żeby wziąć papier o zakończeniu dg, bo bylam pewna, że to zrobilam. tymczasem okazalo sie, że ta dzialalnosc dalej jest. przyslali mi to domu polecanym, ale nie bylo mnie i nie odebralam. Schowalam glowe w piasek - ze strachu.
teraz minął od tego momentu blsko rok. Dotarlo do mnie, ze sprawa może być poważna. Umieram ze strachu, że um wysłał to do us i zus - bo teraz tak sie robi.

Teraz moje pytanie.
czy um rzeczywiście mogło wysłać ten papierek do us i zus? Jeśli tak - jakie mogą być następstwa?
czy moge teraz wrócić do um i podpisać ten papier EDG i poinformować, że tej działalności nigdy nie prowadzilam?

umieram ze strachu - choć wiem, że poniewczasie.
czy da sie to jakoś pozytywnie dla mnie odkręcić?

mam nadzieje, że dość jasno to opisalam

w necie gdzies znalazlam opowiesci ludzi o tym, ze zus skasowal ich na kilkaset tysiecy w sytuacji nieplacenia przez 10lat skladek, a US zapewne niegorsze byloby w tej sytuacji.
wtedy tylko strzelic sobie w łeb a właściwie całej rodzinie, bo to nie do splacenia przez kilka pokoleń.

jednocześnie witam wszystkich serdecznie - nareszcie znalazlam forum gdzie sie normalnie rozmawia na te tematy

malinka
Re: Działalność zgłoszona ale nie rozpoczęta
19 kwi 2012 - 11:00:39
@ malinka -
działalnośc widnieje,bo z niej nie zrezygnowałaś.
Kilka lat temu było zupełnie inaczej,niż teraz. Od chyba 2 lat zalatwia się sprawy
w tzw.jednym okienku- wtedy,gdy zgłaszasz działalność w UM- oni przesyłaja to dalej.
Jeśli kilka lat temu nie wypelniłaś druków ZUS i nie wypełniłaś deklaracji w US-
to twoja działalnośc nie została tam zarejestrowana.
Skoro nie byłaś zarejestrowana,nie podjęłas działalności- to dlaczego miałabyś placic składki?
Prowadzę działaność i wiem,że ZUS upomina się o jakieś rozliczenia,gdy coś nie jest
wplacone w terminie. Ktoś,kto prowadzi działalność musi wypełniac rózne deklaracje-
i zgłoszeniowe i wyrejestrujące placenie skladek.
Papier EDG jest wlaśnie tym do załatwiania w 'jednym okienku"(w UM)- teraz powinnaś
w UM wszystko załatwić.Powiedzieć prawdę i wyrejestrować dzialalność.
gia
Re: Działalność zgłoszona ale nie rozpoczęta
19 kwi 2012 - 11:17:13
Nie jestem taka pewna,kazdą działalnosc jeżeli nie prowadzisz musisz wyrejestrowac ponieważ zus zostaje naliczony i pewnie został,jak się z tego wykręcić nie wiem,jest taka strona [www.zlikwidujzus.com]że tam znajdziesz informację.
Mój znajomy ostatnio wyrejestrował działalnośc z dniem 5 listopada to składkę zdrowotną zapłacił za cały miesiąc.
Re: Działalność zgłoszona ale nie rozpoczęta
22 kwi 2012 - 20:15:06
Ja przez pół roku nie prowadziłam działalnosci ale jej nie wyrejestrowałam i niestety składki mi policzono do zapłaty i płace do dzis zaległe
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować