Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Re: Czy mogłabym prosić o podpowiedź

Czy mogłabym prosić o podpowiedź
07 wrz 2012 - 10:29:43
Przedawnione roszczenie z 2004 rku,którym dysponuje fw
e-sąd w sprzeciwie podniosłam zarzut przedawnienia, przekazanie sprawy do sądu właściwego i około 5 dni temu po 6 miesiącach dostałam postanowienie sądu, otóż:
.............. postanawia: umorzyć postępowanie
Uzasadnienie W piśmie procesowym z dnia 1 sierpnia 2012 powód cofnął pozew.
Wobec powyższego ponieważ cofnięcie nastąpiło przed rozpoczęciem rozprawy, na podstawie art.355 kc w zw. z art.203 &1 i 3 kc, należało orzec jak na wstępie.

I to wszystko, calusieńkie pismo, błagam pomocy, co mam teraz zrobić,mam 7 dni
kjt
Re: Czy mogłabym prosić o podpowiedź
07 wrz 2012 - 13:28:09
Teraz będą ciebie nękać wpisem do KRD. I telefonami. To jest niestety hucpa robiona w całej Polsce. jak widza, że dostaną po palcach, to albo cofają pozew, albo nie uzupełniają braków formalnych pisma i sąd odrzuca pozew bez skutków prawnych. Nie jesteś pierwsza w takiej sytuacji. Postaram się szerzej na to odpowiedzieć, bo problem jest.
Re: Czy mogłabym prosić o podpowiedź
07 wrz 2012 - 13:51:53
w takim razie czy ja moge złożyć pozew przeciw tej fw ?
Np. w związku z posiadaną f-rą nr..... z dnia .... na kwotę ..... przez fw ...... podnoszę zarzut przedawnienia w/w f-ry.
Firma ta w dniu ...... wniosła pozew o zapłate tejże f-ry, następnie (po moim wniesieniu sprzeciwu) wycofała go w dniu ...... itp itd ?
Czy moge to zrobić, czy mam do tego prawo i czy jest sens to robić ? ?
kjt
Re: Czy mogłabym prosić o podpowiedź
07 wrz 2012 - 15:39:44
:) Nie bardzo. Natomiast można by spróbować napisać do firmy tak: na podstawie art. 117 par. 2 kc uchylam się od zaspokojenia świadczenia wynikającego z f-ry nr .... z dnia .... . I takie pismo wysłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru na adres powodowej firmy. Co to da? Na pewno zarzut złej wiary w przypadku kolejnego podejścia lub sprzedaży wierzytelności innemu podmiotowi. Również wtedy, gdyby np. nagle "zapomnieli", jaki jest twój adres. Niestety, to proceder stosowany równie często, jak ten, co opisałaś. A wszystko dlatego, że wystąpiłaś z zarzutem przedawnienia.Nie, żebym robił z tego powodu zarzut. Sam myślałem, ze tak trzeba. Ale z firmami windykacyjnymi i e - sądem tak najwyraźniej nie wolno.
Re: Czy mogłabym prosić o podpowiedź
07 wrz 2012 - 19:49:45
Bożena68 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Przedawnione roszczenie z 2004 rku,którym
> dysponuje fw
> e-sąd w sprzeciwie podniosłam zarzut
> przedawnienia, przekazanie sprawy do sądu
> właściwego i około 5 dni temu po 6 miesiącach
> dostałam postanowienie sądu, otóż:
> .............. postanawia: umorzyć postępowanie
> Uzasadnienie W piśmie procesowym z dnia 1 sierpnia
> 2012 powód cofnął pozew.
> Wobec powyższego ponieważ cofnięcie nastąpiło
> przed rozpoczęciem rozprawy, na podstawie art.355
> kc w zw. z art.203 &1 i 3 kc, należało orzec jak
> na wstępie.
>
> I to wszystko, calusieńkie pismo, błagam pomocy,
> co mam teraz zrobić,mam 7 dni

Możesz zaskarżyć postanowienie. Podaj maila lub napisz do mnie na PW (forum www.niedajmysie.com.pl) - wyślę wzór pisma. Dane uzupełnisz we własnym zakresie.

Za skuteczność zażalenia nie dam gwarancji.

W podobnych sprawach sądy orzekają dwojako:
1. oddalają zażalenia lub
2. oddalają powództwo.

Postanowienie, które otrzymałaś jak i ewentualne oddalenie zażalenia zaskutkuje tylko tym, że unikniesz egzekucji komorniczej. Jednak twoje zobowiązanie pozostanie w obrocie i za jakiś czas ten sam podmiot (firma zajmująca się obrotem wierzytelnościami) lub inny (właściciel wierzytelności może ją odsprzedać innemu podmiotowi) może wystąpić ponownie o nakaz zapłaty.

Oddalenie powództwa będzie skutkowało uzyskaniem "res iudicata" (powaga rzeczy osądzonej). Skutki "res iudicata":

Przyjęcie rei iudicatae służy unikaniu wznawiania ustawicznych sporów między tymi samymi stronami o ten sam przedmiot. Kolejne pozwy w tej samej sprawie będą przez sądy odrzucane. Res iudicata chroni strony postępowania przed kolejnymi procesami i odciąża sądy od obowiązku zajmowania się sprawami wcześniej rozstrzygniętymi.

Decyzję musisz podjąć samodzielnie.

P.S.
Sąd wezwie do wniesienia opłaty od zażalenia. Pamiętaj, że możesz wnioskować o zwolnienie, o ile masz podstawy.



Zmieniany 4 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-09-08 15:17 przez flame.
Re: Czy mogłabym prosić o podpowiedź
08 wrz 2012 - 14:54:07
Flame
Wzór odwołania otrzymałam za co ślicznie dziękuje.
Pozdrawiam serdecznie
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować