Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Re: komornik

komornik
30 lis 2012 - 20:03:11
Prosze jeśli może mi ktoś pomóc mój mąż ma komornika za kredyty bankowe w jego Zakładzie Pracy obecnie jest zwolnienie grupowe (likwidacja zakładu pracy) wiem że należy mu się odprawa pieniężna w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia w związku z tym czy komornik może i ma prawo mu tą odprawę zabrać za długi, może jest jakiś sposób aby tę odprawę uchronić przed komornikiem .Pozdrawiam wszystkich i dziękuje.
Re: komornik
01 gru 2012 - 11:13:50
Sposób naliczenia kwoty wolnej od zajęcia przy egzekucji komorniczej zależy od:
- rodzaju umowy o pracę,
- wysokości wynagrodzenia podstawowego brutto,
- wysokości nagrody jubileuszowej lub odprawy brutto.

Są dwa sposoby rozliczania: oddzielnie i przez zsumowanie.

Czasami warto zsumować obie kwoty (wynagrodzenie + odprawa) i odliczyć wspólnie. Im wyższe wynagrodzenie/nagroda jubileuszowa/odprawa (im wyższa kwota podlegająca odliczeniom na podatek dochodowy od osób fizycznych i na ubezpieczenia społeczne) tym więcej traci pracownik.

W miesiącu, w którym następuje rozwiązanie stosunku pracy, w ramach jednej wypłaty pracownik może otrzymać nie tylko wynagrodzenie za pracę. Oprócz pensji zasadniczej czeka na niego zazwyczaj ekwiwalent za niewykorzystany urlop i w zależności od okoliczności, różnego rodzaju odprawy. Odchodzący pracownik może np. otrzymać odprawę przewidzianą przez tzw. ustawę o zwolnieniach grupowych czy odprawę emerytalno-rentową. Niekiedy wypłacana jest też nagroda jubileuszowa.

Wszystkie te świadczenia płacowe zaliczane są do wynagrodzenia za pracę. Jest to istotne ustalenie, ponieważ przesądza o tym, że potrącenia z takich świadczeń powinny być dokonywane z uwzględnieniem przepisów dotyczących potrąceń z wynagrodzenia rozumianego w sensie ścisłym (patrz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 lutego 2004 r., sygn. akt I PK 217/03). Celem tych przepisów jest nie tylko umożliwienie pracodawcom realizacji zajęcia skierowanego do wynagrodzenia za pracę, ale również ochrona tego wynagrodzenia przed nadmiernymi potrąceniami. Ochronę tę zapewnia przestrzeganie przy potrąceniach górnej granicy potrąceń oraz stosowanie kwoty wolnej od potrąceń (z wyjątkiem potrąceń alimentacyjnych).

Dopuszczalność dokonywania potrąceń z takich świadczeń jak odprawa emerytalno-rentowa czy nagroda jubileuszowa nie rozstrzyga jednak wątpliwości co do metodyki postępowania w tym przypadku. Pracodawca, który ma do czynienia z potrąceniami niealimentacyjnymi musi m.in. ustalić kwotę wolną. Zachodzi jednak pytanie, czy podstawą do takiego ustalenia ma być suma wynagrodzenia zasadniczego i dodatkowych świadczeń typu odprawa czy też ustaleń tych (oraz samych potrąceń) należy dokonywać oddzielnie.

WAŻNE!
Przepisy Kodeksu Pracy nie regulują tej kwestii, dlatego stanowisko w sprawie zajął Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (znak pisma: DPR-III-079-680/ZN/07), który stwierdził że:

- W przypadku wypłaty w tym samym miesiącu obok wynagrodzenia za pracę świadczeń z innego tytułu prawnego, w tym właśnie odpraw, zasady i warunki dokonywania potrąceń mają zastosowanie do każdego z tych świadczeń odrębnie.

- Oznacza to, że pracodawca powinien ustalić wielkości dopuszczalnego potrącenia osobno dla wynagrodzenia za pracę i osobno dla odprawy czy nagrody jubileuszowej oraz zastosować dwie kwoty wolne. W konsekwencji będziemy mieli do czynienia z dwoma, a nawet więcej potrąceniami, w zależności od tego, ile dodatkowych świadczeń typu odprawa czy nagroda jubileuszowa będzie wypłaconych pracownikowi przy wynagrodzeniu zasadniczym.

PRZYKRO MI, KOMORNIK MA PRAWO ZAJĄĆ ODPRAWĘ, ALE "ŻYCZLIWA I DOBRZE POINFORMOWANA" KSIĘGOWA MOŻE POMÓC W URATOWANIU ZNACZNEJ CZĘŚCI WYPŁATY.



Zmieniany 5 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-12-01 11:27 przez flame.
Re: komornik
01 gru 2012 - 14:49:00
Proszę o podpowiedz w związku z:
Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o komornikach sądowych i egzekucji „komornik ma obowiązek w terminie 4 dni przekazać uprawnionemu wierzycielowi wyegzekwowane należności, a jeżeli dopuści do opóźnienia, jest obowiązany zapłacić uprawnionemu odsetki od kwot otrzymanych i nierozliczonych w terminie”.
PYTANIE BRZMI CZY LICZYMY 4 DNI ROBOCZE CZY KALENDARZOWE?
Re: komornik
03 gru 2012 - 14:05:18
łączymy w jednym miesiącu wynagodzenie za pracę oraz odprawę emerytalną i dla komrnika należy się 50 % tej kwoty netto
Re: komornik
03 gru 2012 - 17:18:02
wiktoria88 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> łączymy w jednym miesiącu wynagodzenie za pracę
> oraz odprawę emerytalną i dla komrnika należy się
> 50 % tej kwoty netto

Absolutnie NIE! Szczególnie przy odprawie emerytalnej, w którą wchodzić może kilka składników. Odprawa emerytalna nie jest wynagrodzeniem, choć wynika wprost ze stosunku pracy. Przecież komornik zajmuje w toku egzekucji wynagrodzenie.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-12-03 17:46 przez flame.
Re: komornik
04 gru 2012 - 20:46:09
witajcie

W dniu 02.11.2011 została ogłoszona Ustawa z dnia 16.09.2011, na podstawie której następna licytacja nieruchomości może się odbyć po pół roku od poprzedniej, drugiej licytacji.
Ustawa ta weszła w życie w dniu 03.05.2012r. i od tej daty też obowiązuje. Przpisy przejściowe do tej ustawy mówią, że dla postępowań wszczętych przed jej obowiązywaniem - obowiązują "stare" przepisy.
U mnie I licytacja odbyła się w dniu 15.02.2012r., czyli przed wejściem tej ustawy. Natomiast II licytacja odbyła się w dniu 14.06.2012r. czyli po wejściu tej ustawy.

Moje pytanie - czy mam rok czasu od II licytacji tj. 14.06.2012r. czyli następna może odbyć się 14.06.2013r. czy też mam pół roku czasu, wtedy następna odbyłaby się w dniu 14.12.2012r. czyli "za chwilę".

Według mnie, mam rok czasu, gdyż postępowanie zostało wszczęte przed wejściem w życie tej nowej ustawy (I licytacja 15.02.2012), ale może się mylę.

Proszę, odpowiedzcie mi, jak należy to interpretować, bo bardzo się martwię.
Re: komornik
04 gru 2012 - 22:16:29
rok, nawet więcej, Twoje daty licytacji też nie mają większego znaczenia, liczy się data wszczęcia egzekucji a nie daty licytacji



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-12-04 22:18 przez Robertxxxx.
Re: komornik
04 gru 2012 - 22:49:38
dzięki Robertxxxx

"nowa" ustawa mówi - nie wcześniej niż pół roku od daty II licytacji. Nie mówi o dacie wszczęcia egzekucji - co miałeś na myśli?

A czemu nawet więcej nić rok? z czego to wynika?
Re: komornik
05 gru 2012 - 12:54:33
tak wiem co mówi nowa ustawa, miałem na myśli to że w Twoim przypadku liczy się data wszczęcia egzekucji ( i dlatego stare przepisy przed nowelizacją) daty Twoich dwóch licytacji moim zdaniem nie mają znaczenia, nowe przepisy obowiązywały by Ciebie gdyby egzekucja była wszczęta 4 maja

oczywiście w Twoim przypadku komornik powinien umorzyć postepowanie



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-12-05 13:13 przez Robertxxxx.
Re: komornik
05 gru 2012 - 18:41:34
Na podst. bte komornik prowadził egzekucję z nieruchomości, ale dwie licytacje były bezskuteczne.
Na podst. tego bte komornik przeprowadza egzekucję również z ruchomości, rachunku bank., wierzytelności - ze wszystkiego.
Czy komornik powinien wydać postanowienie o zakończeniu egz. z nieruchomości i o kosztach, jeżeli egzekucja z innego "majątku" kredytobiorcy jest prowadzona na podst. tego samego bte?
Re: komornik
07 gru 2012 - 10:27:39
gallus Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Na podst. bte komornik prowadził egzekucję z
> nieruchomości, ale dwie licytacje były
> bezskuteczne.
> Na podst. tego bte komornik przeprowadza egzekucję
> również z ruchomości, rachunku bank.,
> wierzytelności - ze wszystkiego.
> Czy komornik powinien wydać postanowienie o
> zakończeniu egz. z nieruchomości i o kosztach,
> jeżeli egzekucja z innego "majątku" kredytobiorcy
> jest prowadzona na podst. tego samego bte?

nie umarza się całego postepowania tylko egzekucję z nieruchomości
Re: komornik
07 gru 2012 - 12:19:52
Dzięki Robert. Dziwne to chyba, bo od pięciu miesięcy, kiedy była ostatnia licytacja, żadnego pisma od komornika nie było, jestem tego pewna.
Re: komornik
06 lut 2013 - 19:41:10
Witam,
1.Jeśli biorę kredyt w banku i spłacam go regularnie to odsetki nie rosną.
2.Jeśli dogadam się z wierzycielem i spłacam dług nawet przeterminowany to odsetki też nie rosną.
3.Jeśli komornik ściąga dług dla wierzyciela to odetki rosną cały czas od długu,więc jakim to cudem tak się dzieje?
Co jest najciekawsze że dług jest przeterminowany i dogadanie się z wierzycielem i spłacanie w ratach odsetki nie są naliczane,a jeśli przechodzi to przez komornika odsetki są naliczane cały czas.

Może mi ktoś to w miarę prosto wytłumaczyć.
Re: komornik
06 lut 2013 - 20:02:56
robert9 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Witam,
> 1.Jeśli biorę kredyt w banku i spłacam go
> regularnie to odsetki nie rosną.
> 2.Jeśli dogadam się z wierzycielem i spłacam dług
> nawet przeterminowany to odsetki też nie rosną.

Ponieważ wierzyciel zgodził się na realizację programu naprawczego.

> 3.Jeśli komornik ściąga dług dla wierzyciela to
> odetki rosną cały czas od długu,więc jakim to
> cudem tak się dzieje?
> Co jest najciekawsze że dług jest przeterminowany
> i dogadanie się z wierzycielem i spłacanie w
> ratach odsetki nie są naliczane,a jeśli przechodzi
> to przez komornika odsetki są naliczane cały
> czas.

Jeśli roszczenie jest w całości wymagalne, wierzyciel ma prawo domagać się naprawienia szkody w postaci odsetek ustawowych bądź maksymalnych, jeśli takowe zostały zastrzeżone w umowie lub zasądzone.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-06 20:04 przez typ niepokorny.
kjt
Re: komornik
06 lut 2013 - 22:03:23
Odsetki należne są niezależnie od szkody...:)
Re: komornik
26 lut 2013 - 01:20:32
>
> Jeśli roszczenie jest w całości wymagalne,
> wierzyciel ma prawo domagać się naprawienia szkody
> w postaci odsetek ustawowych bądź maksymalnych,
> jeśli takowe zostały zastrzeżone w umowie lub
> zasądzone.

Poczytaj to powyżej i sprawdź co masz UMOWIE kredytowej, później narzekaj.
Re: komornik
27 lut 2013 - 10:27:15
Kancelaria Prawna Rafał Kufieta. Jesteśmy Kancelarią, której przewodzi motto SZYBKO, DOKŁADNIE I SKUTECZNIE. W Kancelarii pracują specjaliści, którzy są niezastąpieni w bieżącej obsłudze prawnej. Kancelarii świadczy za pośrednictwem pracowników terenowych, windykatorów, profesjonalnych pełnomocników, zaufanych komorników bardzo szeroki wachlarz usług windykacyjnych. Świadczymy również usługi dla osób fizycznych w sprawach niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ceny usług kancelarii są bardzo konkurencyjne. Jesteśmy otwarci na negocjacje. Kontakt: Kancelaria Prawna Rafał Kufieta Adres: Ul. Wita Stwosza 28/104, 50 - 149 Wrocław tel : 535120605
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować