Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Re: Ostateczny koniec "bankokracji" Sejm 25.09.2015 uchwalił likwidację BTE

Ostateczny koniec "bankokracji" Sejm 25.09.2015 uchwalił likwidację BTE
01 paź 2015 - 08:53:23
Sejm znowelizował Prawo Bankowe usuwając zgodnie z Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego zapisy o bankowym tytule egzekucyjnym.Ustawa wejdzie w życie wcześniej niż podał TK-14 dni od dnia ogłoszenia.Wszystkie wnioski złożone po tym terminie przez banki zostaną umorzone a już obecnie sądy biorą pod uwagę niekonstytucyjność bte i klauzul nie nadają.
Re: Ostateczny koniec "bankokracji" Sejm 25.09.2015 uchwalił likwidację BTE
05 paź 2015 - 11:16:21
A jak to się ma do osób które BTE już już otrzymali, wiem że prawo nie działa wstecz ale może w tej sytuacji..?
Re: Ostateczny koniec "bankokracji" Sejm 25.09.2015 uchwalił likwidację BTE
05 paź 2015 - 20:57:14
Masstan Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> A jak to się ma do osób które BTE już już
> otrzymali, wiem że prawo nie działa wstecz ale
> może w tej sytuacji..?

Otóż niekonstytucyjność danego przepisu działa wstecz ponieważ przepis ten był niekonstytucyjny od dnia wejścia w życie.Można złożyć skargę o wznowienie postępowania na mocy którego nadano klauzulę wykonalności bte.Mozna to zrobić w okresie 3 miesięcy od wejścia w życie Wyroku Trybunału Konstytucyjnego tj w tym przypadku od 1.08.2016 r.Jest tu ograniczenie 5 lat ale jeżeli strona nie była właściwie reprezentowana to ograniczenie nie
obowiązuje.
Re: Ostateczny koniec "bankokracji" Sejm 25.09.2015 uchwalił likwidację BTE
05 paź 2015 - 23:29:12
1.Możesz mi wyjaśnić, co oznacza "strona niewłaściwie reprezentowana"?
2.Jeśli dobrze rozumuję, to BTE które już zostało wydane,po złożeniu skargi traci moc i w związku z tym trwające egzekucje komornicze nie mają racji bytu i firmy windykacyjne opierające się na BTE nie będą mogły skutecznie dochodzić swoich roszczeń ?
Re: Ostateczny koniec "bankokracji" Sejm 25.09.2015 uchwalił likwidację BTE
06 paź 2015 - 10:32:51
Masstan Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> 1.Możesz mi wyjaśnić, co oznacza "strona
> niewłaściwie reprezentowana"?
> 2.Jeśli dobrze rozumuję, to BTE które już
> zostało wydane,po złożeniu skargi traci moc i w
> związku z tym trwające egzekucje komornicze nie
> mają racji bytu i firmy windykacyjne opierające
> się na BTE nie będą mogły skutecznie
> dochodzić swoich roszczeń ?
To znaczy,że podczas nadawania klauzuli bte nie byłeś wcale reprezentowny i w tym przypadku można złożyć skargę na postanowienie np. sprzed 10 lat!.Firmy windakycyjne nie mają prawa korzystać z bte,muszą po zakupieniu wierzytelności wystąpić z pozwem do sądu i liczyć na niekompetencje dłużników bo korzystają z niedouczonych prawników,którzy np. ze mną nie mieli żadnych szans i tylko się ośmieszyli!.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować