Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek

Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
17 paź 2010 - 23:59:10
Witam,
Ostatnio zetknąłem się z nową praktyką ZUS-u wobec nie płacących składek, otóż ZUS występuje do Sądu o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o art. 373 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze.
Ciekawi mnie czy ktoś z forumowiczów się z tym zetknął.

Pozdrawiam
Tomasz Mandecki
Kancelaria Prawnicza "Doradca"
ul. Braniborska 5/4
53-680 Wrocław
NIP 914-146-70-29
kancelaria.doradca@poczta.fm
GG 20037
[www.doradca.jgora.pl]
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
18 paź 2010 - 09:15:28
uuuuu, faktycznie coś nowego. Ciekawe jak daleko się jeszcze posuną aby całkiem zabić w narodzie ducha przedsiębiorczości ?

Nasze prawo jest jak płot- żmija się prześlizgnie, lew przeskoczy a jest po to aby się bydło po polu nie rozbiegało gdzie nie powinno.
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
18 paź 2010 - 15:48:59
ZUS traci płynność, więc chwyta się każdego sposobu, żeby ratować własny tyłek. Niech kierownictwo zrezygnuje z drogich szkoleń, marmurów, skórzanych foteli i ekskluzywnych mebli do gabinetów. Niech szukają oszczędności u siebie, a nie u innych! Nie od dziś wiadomo, że najciemniej pod latarnią!

Panienka w Zusie robi mojej znajomej co m-c wydruk na ponad 100 stronach A-4. Innej opcji nie ma - SYSTEM NIE POZWALA! Dane, które drukuje "przy okazji", nikomu nie są potrzebne. Niezbędne informacje można by przedstawić w tabelce na jednej stronie A-4. Nie da się! Koniecznie należy zmarnować papier i tusz do drukarki. Takich klientów jak moja znajoma w skali kraju jest wielu.

Durnota ZUS sięgnęła szczytu. A szukają oszczędności w sposobie wypłacania emerytur - proponują zawiesić wypłaty przekazami pocztowymi. SKANDAL!
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
18 paź 2010 - 15:51:30
przyjazne państwo........dla przedsiębiorców
sama radosc

władzy trzeba załozyc kaganiec na pysk i trzymac mocno na smyczy
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
19 paź 2010 - 15:49:33
Chocbym z całych sił pragnęła życ to jest nie możliwe,chyba mi nie sądzone już nie daję rady ze wszystkich stron jestem osaczona
co dziennie dodatkowy gwóźdź do trumny -nienawidzę swojej ojczyzny przez to popieprzone prawo za to że wszystko człowiekowi zabiorą nawet chęci do życia

drugie państwo w państwie ZUS -pobiera nam z emerytury co miesiąc i jeszcze im mało bo wpisali się do księgi z kwotą 2400 zł i nie mogę tego pojąc dlaczego -działalnośc jest wyrejestrowana dług nie będzie rósł co miesiąc dostają swoje pieniądze więc dlaczego ?????

w DZIAł IV JEST NAPISANE:1.rodzaj hipoteki [roszczenia]--hipoteka przymusowa zwykła
2. - suma - 2477,15
8.należnośc objęta tytułem wykonawczym

proszę wytłumaczcie mi bo jeszcze trochę i zwariuje
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
19 paź 2010 - 16:00:09
co tu tłumaczyc
dopóki nie spłacisz dlugu bedziesz miala wpis na hipotece
takie maja prawo
co jest o tyle dobre ze juz nkt ci chałupy nie zlicytuje bo bedzie miał zus do spolki
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
19 paź 2010 - 16:19:51
Elu, ZUS jest pod szczególnym parasolem ochronnym rządzących - wszystko mu wolno.
Próbowałaś się bronić? Chociaż pewnie jest już za późno :( Z ZUS-em ciężko wygrać.

Przepisy art. 28. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewidują możliwość umorzenia przez ZUS należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. W przypadku płatników, należności składkowe mogą być umorzone tylko wówczas, gdy stwierdzi się ich całkowitą nieściągalność z przyczyn wskazanych w art. 28. ust. 3. ustawy, tj. śmierci dłużnika, oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości, zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przy jednoczesnym braku majątku, z którego można egzekwować należności bądź stwierdzenia przez komornika lub naczelnika US braku majątku nadającego się do egzekucji.

W przypadku gdy płatnik składek jest jednocześnie ubezpieczonym, to należności składkowe mogą być w uzasadnionych wypadkach umarzane także pomimo braku ich całkowitej nieściągalności. Przesłanki umorzenia składek precyzuje przepis § 3. rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 31. lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. W szczególności będzie to dotyczyć sytuacji, w której opłacenie składek pozbawiłoby zobowiązanego oraz jego rodzinę możliwości zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych, przewlekłej choroby zobowiązanego czy poniesienia strat materialnych w wyniku klęski żywiołowej. Zobowiązany powinien wykazać, że - z uwagi na stan majątkowy i sytuację rodzinną - nie jest w stanie opłacić należności z tytułu składek.

Położenie przedsiębiorcy będącego dłużnikiem z tytułu składek ulega pogorszeniu w momencie wszczęcia przez jednostkę ZUS postępowania egzekucyjnego, prowadzonego w trybie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Należności z tytułu składek podlegają zaspokojeniu w postępowaniu egzekucyjnym w administracji z pierwszeństwem przed innymi wierzytelnościami, z wyjątkiem kosztów egzekucyjnych, należności za pracę, należności alimentacyjnych oraz rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy lub śmierci.

Przepis art. 19. § 4. powołanej ustawy stanowi, że dyrektor oddziału ZUS - jako organ egzekucyjny należności z tytułu składek - może stosować sposoby egzekucji, takie jak egzekucja z wynagrodzenia za pracę, wierzytelności oraz rachunków bankowych. W przypadku gdy wskazane sposoby egzekucji nie doprowadzą do zaspokojenia należności z tytułu składek, dyrektor oddziału ZUS - jako wierzyciel - powinien wystąpić do naczelnika właściwego US w celu prowadzenia egzekucji przy użyciu innych środków, np. egzekucji z nieruchomości czy ruchomości (wyrok WSA w Warszawie z 29. 01.2004 r., sygn. akt III SA 1233/ 02). Tytułem wykonawczym, na podstawie którego prowadzona jest egzekucja administracyjna, jest decyzja ustalająca wysokość składki wydawana przez dyrektora oddziału terenowego ZUS.

Z uwagi na publicznoprawny charakter należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, ustawodawca przewidział szczególny sposób zabezpieczenia takich zobowiązań na majątku zobowiązanego w postaci hipoteki przymusowej oraz ustawowego prawa zastawu. Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych przysługuje bowiem hipoteka przymusowa na wszystkich nieruchomościach stanowiących własność zobowiązanego lub współwłasność łączną zobowiązanego oraz jego małżonka. Prawo zastawu obciąża zaś wszystkie rzeczy ruchome oraz zbywalne prawa majątkowe będące własnością dłużnika lub wchodzące w skład majątku wspólnego małżonków.

Środkiem obrony przysługującym zobowiązanemu w toku postępowania egzekucyjnego w administracji jest zarzut. Podstawę zarzutu, zgodnie z art. 33. ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, mogą stanowić zarówno okoliczności dotyczące dopuszczalności egzekucji lub wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym, jak również niedochowanie przez organ egzekucyjny wymogów formalnych w toku prowadzonego postępowania. Zobowiązany może się powoływać m.in. na przedawnienie, wykonanie lub nieistnienie obowiązku, odroczenie terminu wykonania obowiązku lub rozłożenie spłaty należności pieniężnej na raty, brak doręczenia zobowiązanemu upomnienia przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego oraz zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego.

Zarzut może być zgłoszony w terminie siedmiu dni od pouczenia zobowiązanego o prawie zgłoszenia zarzutów. Organ egzekucyjny rozpoznaje zarzuty po uzyskaniu stanowiska wierzyciela w zakresie zgłoszonych zarzutów. W przypadku gdy zarzuty będą uznane za zasadne, organ egzekucyjny wyda postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego albo zastosowaniu mniej uciążliwego sposobu egzekucji.
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
19 paź 2010 - 16:50:14
to znaczy że może dojśc do egzekucji? przecież to rozbój w biały dzień
dlaczego im nagle za mało dostają tyle ile wynosiła składka miesięczna przed zajęciem komorniczym
to co można zrobic ?czy moje mieszkanie jest zagrożone ? co im jeszcze wolno,może wyrok śmierci....
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
19 paź 2010 - 17:25:02
witajcie

dziś komornica zabrała nam z konta (mojego i męża) 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego męża. Wcześniej zabrała moją emeryturę, już pomniejszoną o 25% i moje wynagrodzenie w kwocie - najniższego wynagrodzenia. Wszystko to działo się w październiku, na konto wpłynęły kwoty wolne od zajęcia - a my jesteśmy bez grosza.

Moja emerytura i renta męża, po potrąceniu z nich po 25% przez ZUS będą uratowane, gdyż daliśmy zlecenie do ZUS przesyłania do domu. Ale, tak będzie dopiero od listopada.

Gorzej z moim najniższym wynagrodzeniem. Zakład pracy nie zgodził się płacić do ręki (brak kasy, przepisy wewnętrzne), nie zgodził się też przesłać na konto zaufanej osoby.

Czy:

- ratunkiem dla mojego wynagrodzenia będzie założenie nowego konta w innym banku i w odpowiednim czasie?
- czy kwota 10.000 zł wolna od zajęcia na koncie liczy się od nowa, dla nowego konta?

Proszę, pomóżcie. Nie mamy na życie, na wykup leków, nie mówiąc o opłatach.

Grażyna
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
19 paź 2010 - 17:28:36
został złamany art 54 prawa bankowego
idz z reklamacją do banku i ządaj wyjasnienia

władzy trzeba załozyc kaganiec na pysk i trzymac mocno na smyczy
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
19 paź 2010 - 17:36:03
Dzisiu, dzięki

Tak brzmi art. 54.:

1. Otwarcie rachunku bankowego następuje przez zawarcie z bankiem umowy na piśmie.
2. Umowa rachunku bankowego powinna określać w szczególności:
1) strony umowy,
2) rodzaj otwieranego rachunku,
3) walutę, w jakiej rachunek jest prowadzony,
4) czas, na jaki rachunek został otwarty,
5) wysokość oprocentowania i warunki jego zmiany,
6) sposób dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku,
7) terminy wypłaty lub kapitalizacji odsetek,
8) terminy realizacji zleceń posiadacza rachunku,
9) zakres odpowiedzialności banku za terminowe i prawidłowe przeprowadzenie rozliczeń pieniężnych oraz wysokość odszkodowania za przekroczenie terminu realizacji dyspozycji posiadacza rachunku,
10) tryb i warunki dokonywania zmian umowy,
11) sposób i termin wypowiedzenia lub rozwiązania umowy rachunku,
12) zasady rozwiązania umowy w razie niedokonywania na rachunku żadnych obrotów.
3. W umowie rachunku bankowego wskazuje się zasady i sposób ustalania wysokości prowizji i opłat za czynności związane z prowadzeniem rachunku.

Który z tych punktów został w mojej sprawie złamany?
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
19 paź 2010 - 17:51:38
gdzies to juz wklejałam
przeszukaj forum
Barbar tez wklejala
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
19 paź 2010 - 17:15:13
Elu, nie zlicytują Ci mieszkania z powodu tak niskiego zadłużenia. ZUS wykorzystał tylko swoje "prawo" do zabezpieczenia wierzytelności. Gdybyś np. chciała sprzedać mieszkanie (z wpisem na hipotece) to z kwoty uzyskanej ze sprzedaży musisz podzielić się z ZUS-em. Tracą płynność finansową, więc są bardzo agresywni i z nadgorliwości zrobią wszystko, żeby złupić dłużnika.
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
19 paź 2010 - 18:02:31
Dziewczyny! Banczek nic z tym nie zrobi! Mają w dupie dłużnika z zajętym kontem. Można ich piłować reklamacyjnie, chociaż przewiduję marny skutek. Jedyna rada - natychmiast powiadomić komornika osobiście i pisemnie o zaistniałej sytuacji i żądać zwrotu zajętych środków. Im szybciej, tym lepiej - po 3 tyg. komór będzie rżnął głupa i odpowie, że nie ma kasy, bo już ją przekazał wierzycielowi. Równocześnie składać w sądzie skargę na czynności komornika. Tylko dobra wola komora decyduje o zwrocie zajętych środków! Jeśli trafi się na bezdusznego robokopa, to ciężko będzie odzyskać kasę. Smutne i wk*******ce, ale prawdziwie i możliwe w kraju bezprawia!
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
19 paź 2010 - 18:14:18
Witaj flame

ja w dniu 8.10. napisałam wniosek do komornicy o zwolnienie zajętego konta spod zajęcia, bo na konto wpływają kwoty wolne od zajęcia i po zajęciu; że ja i mąż jesteśmy osobami chorymi i dołączyłam niewykupione recepty. Odmówiła twierdząc, że emerytura, renta czy wynagrodzenie, po wpływie na konto nazywają się wierzytelnościami. A te można ściągać w całości po przekroczeniu kwoty 10.000 zł wolnej od zajęcia na koncie. Nic ją nie obchodzi, że nie mamy z czego żyć i nie będzie dla nas popełniała przestępstwa (!) zwalniając konto.

Flame

- czy uratuję swoje najniższe wynagrodzenie zakładając nowe konto, w innym banku i w odpowiednim czasie?
- czy kwota 10.000 zł rocznie wolna od zajęcia na koncie, dla nowego konta będzie liczyła się od nowa?

Pozdrawiam Cię serdecznie, Grażyna
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
19 paź 2010 - 19:07:14
Na konto wpływają kwoty już okrojone po zajęciu komorniczym?
Macie zajęte tylko konto bankowe, czy również wynagrodzenie albo emeryturę?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-10-19 19:14 przez flame.
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
19 paź 2010 - 20:04:51
na konto wpływają:

1) moja emerytura już okrojona, bo ZUS zabiera z niej 25% i przekazuje komornicy
2) moje wynagrodzenie najniższe. Zakład pracy przekazuje na konto całe wynagrodzenie, bo ta kwota nie podlega zajęciu
3) zasiłek pielęgnacyjny męża w całej kwocie 153 zł, bo nie podlega egzekucji
4) renta męża już okrojona, bo ZUS zabiera z niej 25% i przekazuje komornicy.

Teraz, komornica zajęła nasze wspólne konto bankowe i chapnęła ww. kwoty.
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
19 paź 2010 - 21:19:58
Zaraz, zaraz...przecież komornica zabiera ci już 25% wynagrodzenia więc nie ma prawa zabierać pozostałych 75% z konta!!! Robiąć to ŁAMIE PRAWO!!!
P.S. Weź swoje wynagrodzenie z zakładu pracy na łapę!!! poza tym jeśli wyrok jest tylko na ciebie to musi trzymać łapy z dal od kasy męża! Wiem,co mówię bo miałem podobną sytuację...



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-10-19 21:22 przez antywindykator.
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
19 paź 2010 - 21:24:06
witaj antywindykator

komornica twierdzi, że może, bo pieniądze na koncie, nawet po zajęciach to "wierzytelność" oraz, że przekroczyłam już 10.000 zł wolne w roku na koncie od zajęcia.

Nie mogę wziąć wynagrodzenia do reki, bo zakład pracy odmówił z powodu braku kasy, która by wypłacała i wewnętrznych przepisów.
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
19 paź 2010 - 21:36:53
grazyno,pozostaje ci zlozyc w sadzie skarge na czynnosci komornicy i tyle
zrobisz jej kolo dupy innego wyjscia nie masz
nie czekaj tylko zasuwaj do sadu
i nie 10 tys a ponad 12 bo srednia jest ponad 4 tys
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
19 paź 2010 - 21:42:01
tak, dzisiu, pozostaje mi tylko skarga. Ale, chyba też jest problem z terminem, bo skargę trzeba złożyć w ciągu 7 dni od czynności komornicy.
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
21 paź 2010 - 00:57:15
grazynagrazyna1 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> witaj antywindykator
>
> komornica twierdzi, że może, bo pieniądze na
> koncie, nawet po zajęciach to "wierzytelność"
> oraz, że przekroczyłam już 10.000 zł wolne w roku
> na koncie od zajęcia.
>
> Nie mogę wziąć wynagrodzenia do reki, bo zakład
> pracy odmówił z powodu braku kasy, która by
> wypłacała i wewnętrznych przepisów.

Grażynko, załóż nowe konto np. na dzieci, a Ciebie niech one ustanowią jako pełnomocnika - masz wtedy takie samo prawo do dysponowania środkami, jak na własnym koncie, jeżeli chcesz, to dostajesz kartę płatniczą, a komornica Ci może wtedy TAKI WAŁ zrobić, jeżeli konto nie jest Twoje, bo pełnomocnikowi konta zablokowac nie można, bo konto nie jest jego. I podaj to konto do ZUS-u i do zakładu, aby na nie wpływały Twoje pieniądze. Ja bym się na twoim miejscu zastanowił nad alimentami np. na dzieci, aby komornica nie mogła ruszyć reszty emerytury.******

CZY DAMY RADĘ? TAK, DAMY RADĘ !!! (z bajki "Bob Budowniczy")



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-10-21 01:07 przez Gustlik.
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
19 paź 2010 - 22:16:09
no to skoro zajeła ci dzisiaj to masz czas jakies 6 dni jeszcze lekko licząc do poniedzialku najoózniej
nie czekaj
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
20 paź 2010 - 09:32:09
Antywindykator ma rację!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Komorzyca łamie prawo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kurna, co za kraj! To jest bandytyzm. Komorzyca kłamie. Prowadzi podwójną egzekucję! Wyjątkowo durne i cwane babsko! Kiedy to się do cholery skończy!
Natychmiast składać do sądu skargę na czynności komornika!
Grażynko - doraźnie zmieniłabym konto bankowe. Chociaż na krótki czas ochroni to Wasze dochody. Sąd będzie zwlekał z rozpatrzeniem skargi, a Wy zostaniecie bez grosza na życie. Dlaczego nie wypłacają Wam emerytury przekazem pocztowym?
Skontaktuj się z p. Romanem.

Pozdrawiam Cię :)
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
20 paź 2010 - 18:28:38
witaj flame

dziękuję wszystkim za porady.

Emerytury od listopada będą wypłacane przekazem pocztowym.

Nie wiem, czy uratuję swoje najniższe wynagrodzenie w listopadzie. Ktoś mi powiedział, ale nie wiem, czy to prawda, że jak jest zajęte konto bankowe, to ten bank mam obowiązek powiadomić inne banki i jest do celu specjalny system. Zmienię konto bankowe, może jednak uratuję.

Swoja drogą - jak można ludzi całkowicie pozbawić dochodu? Przecież, to zagraża naszej egzystencji, zdrowiu, a nawet życiu (oboje z mężem jesteśmy osobami chorymi, musimy brać leki, a nie ma za co ich kupić). Komornicę nic te fakty nie obchodziły.

Będzie masakra, jeśli ZUS przeforsuje od nowego roku wymóg, że każdy emeryt i rencista będzie musiał mieć konto. Ileż z tych osób nie będzie miał z czego żyć.
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
20 paź 2010 - 18:53:23
Grażynko co się martwisz rząd się wyżywi ,banki,ZUS też a reszta biedoty niech wymiera to pasożyty

a jeśli chodzi o konto to tak jak mówiłaś na konto koleżanki Dzisia podała Ci wzór to będzie najpewniejsze
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
21 paź 2010 - 10:37:40
grazynagrazyna1 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Nie wiem, czy uratuję swoje najniższe
> wynagrodzenie w listopadzie. Ktoś mi powiedział,
> ale nie wiem, czy to prawda, że jak jest zajęte
> konto bankowe, to ten bank mam obowiązek
> powiadomić inne banki i jest do celu specjalny
> system. Zmienię konto bankowe, może jednak
> uratuję.

Grażynko - banki nie wymieniają się informacjami między sobą. Zdarza się, że ktoś ma kilka kont wewnątrz tego samego banku i po zawiadomieniu o zajęciu jednego z nich uruchamia się wewnętrzny system "powiadamiania", ale tylko w obrębie tego samego banku.

Tylko komór może wysłać zajęcia do innych banków. Nie wiadomo, czy cwaniara-komorzyca już tego nie zrobiła w Twojej sprawie.

Jeśli przekroczyłaś "kwotę ochronną" to KAŻDA WPŁATA na zajęte konto będzie przekazywana przez bank komornikowi. Jeśli masz na tym koncie uruchomiony i wykorzystany debet - wpłata będzie w pierwszej kolejności rozliczona na pokrycie debetu, a nadwyżka przekazywana na konto komora.


> Będzie masakra, jeśli ZUS przeforsuje od nowego
> roku wymóg, że każdy emeryt i rencista będzie
> musiał mieć konto. Ileż z tych osób nie będzie
> miał z czego żyć.

Tego właśnie się obawiam i dlatego podałam na forum informację o zakusach ZUS.
To na razie wniosek, ale cwaniaki będą kombinować jak go przepchnąć pod przykrywką oszczędności.



Zmieniany 5 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-10-21 16:13 przez flame.
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
21 paź 2010 - 10:40:30
mam pytanie
chyba shoppenka bedzie mogła mi odpowiedziec
musze zalozyc córce konto ale jest nieletnia
byłam w kilkunastu bankach
wszedzie musialabym byc pełnomocnikiem
moje pytanie brzmi

czy jako pełnomocnikowi komornik moze zajac konto?
nie bede wlascicielem

w bankach mówią ze tak
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
21 paź 2010 - 11:32:51
Gustlik, Dziśka, Schoppenka - podpinam się pod problem. Znam przypadki, w których komór zajmuje konto właściciela, który nie ma żadnych zobowiązań, a dłużnik jest tylko pełnomocnikiem. Łamią cwaniaki prawo, czy nie?

Dylematy:

- Pełnomocnik to nie współwłaściciel i pieniądze na koncie nie należą do niego.

- Właściciel konta z całą pewnością nie odpowiada za długi pełnomocnika.

- Po wyjaśnieniu, że pieniądze pana X leżą na koncie pana Y bank nie będzie miał problemów z przekazaniem kasy komorowi?

- Komornik ma prawo zabrać pieniądze pana X z konta pana Y?

- Właściciel konta lub pełnomocnik uprzedzeni o odpowiedzialności karnej bardzo szybko wyliczą ile należy do każdego z nich.

- Właściciel konta nie odpowiada za długi pełnomocnika, ale właściciel konta ma pieniądze pełnomocnika na swoim koncie, a te egzekucji komorniczej podlegają.

- Bank ujawni/nie ujawni komornikowi numerów rachunków, do których dłużnik ma pełnomocnictwo oraz odmówi/nie odmówi zajęcia środków na takim rachunku?

- Zakładam, że pełnomocnik-dłużnik nie przelewa środków ze swojego rachunku na rachunek właściciela.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-10-21 12:04 przez flame.
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
21 paź 2010 - 12:00:56
znalazlam cos takiego
ale czy dobrze zrozumiałam,ze pelnomocnik nie jest wlascicielem konta i nawet jesli ma długi to tego konta zając nie wolno?

[www.eporady24.pl]
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
21 paź 2010 - 16:01:50
Potwierdzam to co znalazła na necie Dziśka. Komornik nie może zająć konta którego się jest pełnomocnikiem. Ja mam konta na dzieci, jedna córka jest pełnoletnia, więc i tak nie do ruszenia ale druga córka ma 17 lat i od 3 lat ma konto w banku do którego nie potrzebowali pełnomocnictwa ale córka ma też konto gdzie jestem pełnomocnikiem i na nie wpływa np. zasiłek z opieki społecznej i to konto podaje komornikowi jeśli się pyta jakie konto posiadam. Nigdy mi tego konta nie zajął, bo jak sam mnie poinformował, to nie może tego zrobić bo nie jestem właścicielem tego konta. Sprawa chyba jasna.

Nasze prawo jest jak płot- żmija się prześlizgnie, lew przeskoczy a jest po to aby się bydło po polu nie rozbiegało gdzie nie powinno.
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
21 paź 2010 - 16:17:06
schoppenka Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Potwierdzam to co znalazła na necie Dziśka.
> Komornik nie może zająć konta którego się jest
> pełnomocnikiem. Ja mam konta na dzieci, jedna
> córka jest pełnoletnia, więc i tak nie do ruszenia
> ale druga córka ma 17 lat i od 3 lat ma konto w
> banku do którego nie potrzebowali pełnomocnictwa
> ale córka ma też konto gdzie jestem pełnomocnikiem
> i na nie wpływa np. zasiłek z opieki społecznej i
> to konto podaje komornikowi jeśli się pyta jakie
> konto posiadam. Nigdy mi tego konta nie zajął, bo
> jak sam mnie poinformował, to nie może tego zrobić
> bo nie jestem właścicielem tego konta. Sprawa
> chyba jasna.

Schoppenka - sprawa jasna o tyle, że mam już pewność co do tego, że w znanych mi przypadkach komór (albo bank) w 100% złamał prawo.
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
21 paź 2010 - 16:20:34
jesli dobrze rozumiem,moge spokojnie złozyc córce konto bedac jego pełnomocnikiem i przelewac tam swoja pensję,bez strachu o zajęcie przez komornika?

to tak proforma pytam bo najprawdopodobniej i tak kaze przelewac na swoje onto gdyz musze spłącic debet

władzy trzeba załozyc kaganiec na pysk i trzymac mocno na smyczy
Re: Nowa metoda ZUS na nie płącących składek
29 paź 2011 - 15:29:09
Ech ,szkoda gadac. Prowadzę działalność gospodarczą od 3ech lat i zawsze regularnie płaciłam składki do zus i us. Niestety sytuacja losowa-inwentura w sklepie i zadłuzenie na 35tys wobec firmy,dla której prowadze działalnosc agencyjną. Krzdzieże,niuczciwi pracownicy-nie wiem,nikogo za rekę nie złapałam.
Postawiona zostałam w sytuacji dla mnie tylko z jednym wyjsciem-najpierw spłacic firme,żeby uniknąc wypowiedzenia umowy agencyjnej,a potem inne zoowiazania. Niestety dla zus i us takie ,,potem,, nie istnieje. Przelewałam firmie połowe prowizji a mnie starczyło tylko na opłate mieszkania i pensje dla pracownika. Przez półtora roku pozyczałam,żeby przezyc. Sama wychowuje córkę,wiec nie miałam innej mozliwosci. Pisałam pisma do zus i us z prosbami o czas,raty itp. I nic tym nie zdziałałam. Zus nie wystapił o zamkniecie firmy ale o nałozenie na mnie dodatkowej kary za nietepłacenie składek. I pytam jaki to ma sens skoro i tak nie miałam z czego płacic. Wystosowałam pismo do Naczelnika i czekam na odpowiedz.
US tez sie dobrał w koncu do tyłka,wiec nie pozostaje nic innego jak zamknać działalność.Na szczęście skończyłam spłacać swoja firmę i teraz mogłabym płacic inne zaległosci,no ale majac działalność mogą przecież zająć 100% dochodów,więc za darmo pracowac nie mogę.Likwiduję więc firmę i tym samym zostaje z długami i bez srodków do zycia. Majatku nie posiadam więc nic nie zabiorą.
Co to za system ja sie pytam? Dlaczego tak cięzko o ugodę i zrozumienie?Znajdę pracę na pół etatu i niczego nie odzyskają,a przecież mogłam spłacic zadłuzenie w przeciagu roku. No i co zrobić?
Trzeba zyc dalej i sie nie poddawać. Mam kochaną córkę. Mam dla kogo życ!!!!!!
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować