Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Re: Alimenty -opłata prowizji komorniczej

Alimenty -opłata prowizji komorniczej
27 paź 2010 - 22:17:10
Mam pytanie ,ktore mnie dręczy ,
Czytałam Ustawę o Komornikach,z nowelizacji wynika ,ze Komornik może pobrać od 8 do 15 procent prowizji.
Od czego zależy wysokość prowizji komornika i z czego jest ona ściągana
z kwoty alimentów
czy z pozostałej części pensji
czy rzeczywiście możliwe jest wystąpienie do sądu o obniżenie opłat komorniczych
Wiem ,ze duzo tych pytan ,ale liczę ,ze może zechcecie mi odpowiedzieć.
Moze Ktoś ma egzekwowane alimenty ,oprocz innych egzekucji ?
Za odpowiedzi BARDZO DZIEKUJĘ
Re: Alimenty -opłata prowizji komorniczej
27 paź 2010 - 22:20:17
Przepraszam jeszcze jedno pytanie .
Czy alimenty ściagane sa od netto czy brutto wynagrodzenia ,
wiem,że przed wszystkimi należnościami ściagane są skladki na ubezpieczenie i podatek
Czy tak ?
POZDRAWIAM
Re: Alimenty -opłata prowizji komorniczej
28 paź 2010 - 13:01:40
Flame prosze odpowiedz mi.

POZDRAWIAM SERDECZNIE
I DZIĘKUJĘ
Re: Alimenty -opłata prowizji komorniczej
28 paź 2010 - 13:20:46
[windykacja.wieszjak.pl]

Lwico - w w/w arcie masz wszystkie informacje. Na końcu jest konkretny przykład.

"Z wynagrodzenia za pracę dłużnika można potrącić kwotę 300 zł miesięcznie. Miesięczna rata alimentacyjna wynosi 400 zł. Jeżeli wierzyciel złoży wniosek do pracodawcy, co miesiąc otrzyma kwotę 300 zł. Jeżeli wniosek taki złoży do Komornika, otrzyma kwotę 276,00 zł, albowiem od potrąconej części wynagrodzenia pracownika, komornik pobierze opłatę stosunkową w wysokości 8%."

PS. W Twoim przypadku mąż (w imieniu małoletniej córki) nie może wystąpić o egzekucję alimentów bezpośrednio do pracodawcy, bo już masz zajęcie komornicze wynagrodzenia i następuje zbieg egzekucji. Ale o to właśnie chodziło :)



Zmieniany 5 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-10-28 13:33 przez flame.
Re: Alimenty -opłata prowizji komorniczej
28 paź 2010 - 18:02:52
Lwico - poniższy art też może Ci się przydać :)


Dłużnik złoży wniosek o obniżenie kosztów. Ostateczną decyzję podejmie sąd. Zmiany spowolnią egzekucje - twierdzą komornicy.

17 czerwca 2010 weszła w życie nowela ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (DzU nr 40, poz. 228), która daje dłużnikom dodatkowe uprawnienie: mogą występować o zmniejszenie opłaty komorniczej. Komornicy nie kryją niezadowolenia.

Obniżenie opłat

Przede wszystkim nowela rozszerza niższą, 8-procentową, stawkę wynagrodzenia komornika, pobieraną do tej pory od ściągnięcia długu z rachunku bankowego i wynagrodzenia za pracę, na świadczenia z ubezpieczenia społecznego oraz wypłacane na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia zasiłki dla bezrobotnych. Poza tym minimalny próg tej opłaty obniża się z 1/10 do 1/20 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (a więc do ok. 130 zł). Dodajmy, że tzw. podstawowa opłata wynosi 15 proc., ale jak mówią komornicy, w praktyce częściej stosowana jest 8-procentowa.

Największe emocje wywołało przywrócenie po kilku latach miarkowania opłat komorniczych. Nowa procedura polega na tym, że dłużnik może złożyć wniosek o obniżenie wysokości opłat (przy egzekucji świadczeń pieniężnych), a sąd będzie mógł je zmniejszać, biorąc pod uwagę w szczególności nakład pracy komornika i sytuację majątkową dłużnika, jego dochody (art. 49 ust. 10).

Wniosek trzeba wnieść w terminie siedmiu dni od dnia uzyskania informacji o ściągnięciu opłaty albo doręczenia postanowienia komornika o wezwaniu dłużnika do jej uiszczenia. Do wniosku stosuje się odpowiednio art. 767/767(4) k.p.c., czyli przepisy dotyczące tzw. skargi na czynności komornika.

Do rozpoznania wniosku (tak jak skargi) właściwy jest sąd rejonowy, przy którym działa komornik. Wniosek powinien czynić zadość wymaganiom pisma procesowego (a więc zawierać nazwy stron postępowania, sygnaturę itd.), a także wskazywać wnioskowaną zmianę (w tym wypadku postanowienia komornika o kosztach).

Odpis pisma sąd przesyła komornikowi, który w ciągu trzech dni na piśmie sporządza uzasadnienie zaskarżonej czynności oraz przekazuje je wraz z aktami sprawy do sądu. Sąd rozpoznaje wniosek w terminie tygodniowym od dnia wpływu do sądu.

Wydaje się, że na postanowienie sądu przysługuje zażalenie (do sądu okręgowego) na tej podstawie, że przysługuje ono generalnie w kwestii kosztów egzekucji, chociaż wyraźnie tego w noweli nie zapisano.

Praktyka pokaże

Powinna być możliwość zaskarżenia miarkowania, aby komornik miał okazję przedstawić sądowi swoje argumenty, koszty i wydatki - wskazuje Andrzej Kulągowski, były prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Przypomnijmy, że z pomysłem przywrócenia miarkowania opłat wyszło Ministerstwo Zdrowia, ponieważ nierzadkie były egzekucje znacznych kwot szpitalnych długów przy stosunkowo niskim nakładzie pracy komornika. Znalazł w parlamencie uznanie.

Komornicy są mu przeciwni, ale nie tylko oni.

Mecenas Katarzyna Urbańska, dyrektor Departamentu Prawnego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, przypomina stanowisko tej organizacji: fakt, że niektóre kancelarie komornicze osiągają duże przychody z egzekucji długów szpitalnych, nie uzasadnia wprowadzania rozwiązań, które szkodzą egzekucji komorniczej w całości. W celu ochrony szpitali należało wprowadzić rozwiązania szczegółowe.

Opinia: Marcin Łochowski, rzecznik Sądu Okręgowego Warszawa-Praga:

Radzę występującym o miarkowanie opłat dokładne opisanie stanu majątkowego, skorzystanie np. z formularza stosowanego przy zwolnieniu z kosztów sądowych, gdyż sąd będzie podejmował decyzję właściwie tylko na podstawie dokumentów. Nie warto koncentrować się zaś na nakładzie pracy komornika, gdyż jego wynagrodzenie ma charakter częściowo ryczałtowy.

Obawiam się jednak, że niektórzy mogą składać liczne wnioski po to, żeby hamować egzekucję, jeżeli bowiem na przykład dłużnik alimentacyjny będzie co miesiąc występował o miarkowanie ściągniętej opłaty, a następnie składał zażalenie do wyższej instancji, to akta właściwie będą krążyć głównie po sądach, a komornik będzie miał utrudnione ściąganie tego długu.

Marek Domagalski



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-10-28 18:15 przez flame.
Re: Alimenty -opłata prowizji komorniczej
28 paź 2010 - 22:22:38
Bardzo dziękuję Flame za tą cenną informację.
Serdecznie pozdrawiam
Re: Alimenty -opłata prowizji komorniczej
29 paź 2010 - 10:29:44
tecza Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Bardzo dziękuję Flame za tą cenną informację.
> Serdecznie pozdrawiam

Tęczo - również pozdrawiam cieplutko i będę się cieszyć, jeśli ktoś w/w informacje wykorzysta w walce o swoje prawa i godność.
Re: Alimenty -opłata prowizji komorniczej
02 lis 2010 - 13:17:07
Flame ,Schoppenko
Prosze napiszcie mi dlaczego ?
Dzisiaj otrzymalam zawiadomienie o wszczęciu egzekucji alimentow od komornika
i tak w pismie do mnie koszty egzekucji dotyczące kwot wymienionych jako zaleglości alimentacyjne podano 15 procent
a w pismie dolączonym do tego ,ktore skierowane jest bezposrednio do pracodawcy o zajęciu pensji podano koszty egzekucji 8 procent
nie wiem dlaczego takie rożne oplaty egzekucyjne,dzwoniłam do komornika ale nikt nie odbiera.
Jeżeli możecie to odpowiedzcie mi
Pozdrawiam
Re: Alimenty -opłata prowizji komorniczej
02 lis 2010 - 14:16:25
Flame ,Schoppenko
to w końcu jaka jest opłata egzekucyjna co miesiąc od potracanej kwoty alimentow
15% czy 8%,
nic z tego nie rozumiem
Serdeczności dla Was
Re: Alimenty -opłata prowizji komorniczej
02 lis 2010 - 15:14:53
lwica Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Flame ,Schoppenko
> to w końcu jaka jest opłata egzekucyjna co
> miesiąc od potracanej kwoty alimentow
> 15% czy 8%,
> nic z tego nie rozumiem
> Serdeczności dla Was

Wg mnie powinno być 8%, ale znając życie, przekonasz się o tym dopiero wtedy, jak komór potrąci opłatę egzekucyjną. Jeśli będzie wyższa od 8% możesz wyjaśnić to z bezposrednio z komorem, albo pozostaje ubiegać się o obniżenie kosztów.
Komór nie odbiera tela, bo do kontaktów z "klientami" wyznacza jeden dzień w tyg. i to w określonych godzinach. Tylko wtedy możesz dodzwonić się do kancelarii. Pozdrówka :)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-11-02 15:15 przez flame.
Re: Alimenty -opłata prowizji komorniczej
02 lis 2010 - 15:20:25
Możesz napisać oficjalne pismo z zapytaniem do Komornika o co chodzi z tymi kosztami, przecież nie musisz znać się na prawie egzekucyjnym. Natomiast od niedawna, przez co płaczą Komornicy, dłużnik może pisemnie składać prośbę o obniżenie kosztów egzekucji z uwagi na ważny interes prawny, więc warto z tego prawa korzystać.

Procentowy koszt egzekucji jest potrącany na rzecz Komornika co miesiąc, niestety.

Nasze prawo jest jak płot- żmija się prześlizgnie, lew przeskoczy a jest po to aby się bydło po polu nie rozbiegało gdzie nie powinno.
Re: Alimenty -opłata prowizji komorniczej
04 lis 2010 - 13:52:00
Kochane Moje Dziewczyny
Już się dowiedziałam z czego wynika ta różnica.
Jeżeli alimenty są ściągane z pensji to koszt egzekucji wynosi 8%,
jeżeli z wierzytelności ,ruchomości itd. to koszt egzekucji wynosi 15%
Może Komuś sie ta informacja przyda
POZDRAWIAM BARDZO SERDECZNIE
Re: Alimenty -opłata prowizji komorniczej
04 lis 2010 - 16:36:28
lwica Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Kochane Moje Dziewczyny
> Już się dowiedziałam z czego wynika ta różnica.
> Jeżeli alimenty są ściągane z pensji to koszt
> egzekucji wynosi 8%,
> jeżeli z wierzytelności ,ruchomości itd. to koszt
> egzekucji wynosi 15%
> Może Komuś sie ta informacja przyda

Dobrze Lwico, że zamieściłaś to info na forum. Na pewno się przyda, a od nadmiaru (wiedzy) głowa nie boli :) Pozdrówka :)
Re: Alimenty -opłata prowizji komorniczej
04 lis 2010 - 18:49:02
Komornik w zawiadomieniu o wszczęciu egzekucji wymienia najczęściej wszystkie możliwe opcje, bo tak wskazuje wierzyciel. Często jednak jest tak, że dłużnik poza pracą bądż emeryturą nic nie posiada a komornik liczy sobie 15%. Przy zbiegu egzekucji jest to nagminnie praktykowane.
Poza tym jeśli nie mylę się, to koszty zwiazane z szukaniem majatku dłużnika spoczywają na wierzycielu. Tymi kosztami też komornicy obciążają dłużnkika.
Zawyżają też matematycznie koszty licząc na ślepotę dłużnika.
Pozdrawiam
Re: Alimenty -opłata prowizji komorniczej
05 lis 2010 - 10:07:43
a mnie mój komornik uswiadomił,ze dopóki wierzyciel mu nie zapłaci on nie podejmie kroków aby szukac mojego majatku
kuzwa,mam szczescie do komornika

władzy trzeba załozyc kaganiec na pysk i trzymac mocno na smyczy
Re: Alimenty -opłata prowizji komorniczej
06 lis 2010 - 12:57:25
No dziśka - faktycznie masz. Też bym sobie takiego życzyła. Jestem dopiero na początku drogi VIA KOMORNIK. ale wiem że do tego dojdzie, chyba że wygram w totka. Muszę zabezpieczyć co się da - szczególnie rodzinę, a ja cóż - co mnie nie zabije to mnie wzmocni - czy z 1/4 mieszkania też komornicy uwielbiają egzekwować? I co robią z resztą właścicieli, którzy nie odpowiadają za długi? 3/4 nieruchomości jest innej osoby, ktora z moimi długami ma tyle wspólnego co ja z tancerkami go-go. :))))
Re: Alimenty -opłata prowizji komorniczej
06 paź 2011 - 13:47:23
witam ja mam takie pytanie bo dostalam od komornika alimenty w wysokosci 40.91 gr tylko nie wiem ile ojciec wplacil
Re: Alimenty -opłata prowizji komorniczej
06 paź 2011 - 13:52:07
A my skąd mamy to wiedzieć ? Idź do komornika i się dowiedz.

Nasze prawo jest jak płot- żmija się prześlizgnie, lew przeskoczy a jest po to aby się bydło po polu nie rozbiegało gdzie nie powinno.
Re: Alimenty -opłata prowizji komorniczej
06 paź 2011 - 14:07:14
grazyna26 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> witam ja mam takie pytanie bo dostalam od
> komornika alimenty w wysokosci 40.91 gr tylko nie
> wiem ile ojciec wplacil

skąd ktoś na forum ma wiedzieć ile ojciec wpłacił ??????? idz do komornika, zobacz akta i wszystkiego się dowiesz to nie tajemnica :)



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-10-06 14:11 przez Robertxxxx.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować