Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Re: odrzucenie spadku - wnuk - pilne

odrzucenie spadku - wnuk - pilne
07 sty 2011 - 01:28:07
pewnie powtarzam pytanie, ktore juz padlo, pewnie mnie zbesztacie, ale czas nie pozwala mi na wiecej szukania w archiwum, niz te ostatnie godziny, ktore spedzilem

nie mam jasnosci, a potrzebuje jej jak tlenu pilnie

problem:
dziadek umiera, pozostaja duze dlugi
zostaje dorosly syn i dorosly wnuk

syn odrzuca spadek w terminie 6 miesiecy od smierci ojca czyli dziadka
ile czasu ma wnuk?

czy musi odrzucic w ciagu 6 miesiecy od smierci spadkodawcy(dziadka)
czy ma kolejnych 6 miesiecy od momentu odrzucenia przez ojca (syna dziadka)

prosze o pomoc
Re: odrzucenie spadku - wnuk - pilne
07 sty 2011 - 01:34:53
Jeśli wnuk ma 18 lat to idzie do notariusza z aktem zgonu dziadka i odrzuca soadek...Jeśli nie ma 18 lat to ojciec występuje do sądu rejonowego o wydanie zgody na odrzucenie spadku przez syna... Załącza swój akt notarialny,akt zgonu i ew. zaświadczenie o długu.. Liczy się data wpływu do sądu..
Gdy sąd wyda zgodę to z tym do notariusza i on odzruci aktem notarialnym..
Re: odrzucenie spadku - wnuk - pilne
07 sty 2011 - 09:55:36
6 miesięcy od chwili "dowiedzenia się" o śmierci. Czas krótki.

Nasze prawo jest jak płot- żmija się prześlizgnie, lew przeskoczy a jest po to aby się bydło po polu nie rozbiegało gdzie nie powinno.
Re: odrzucenie spadku - wnuk - pilne
08 sty 2011 - 22:33:19
Ja proponowałbym zastanowić się nad przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Trochę zamieszania, bo trzeba zaprosić komornika, aby wycenił ów "inwentarz", ale nie ma odbijania piłeczki na zasadzie "podaj dalej", jak przy odrzuceniu spadku, sprawa zamyka się na tym spadkobiercy, który przyjął spadek w ten sposób i spadek nie idzie na następne osoby. Poza tym jeżeli spadkobierców jest wielu, to jeżeli jeden z nich przyjmie z dobrodziejstwem inwentarza, pozostali z automatu dziedziczą również w ten sam sposób. Ta forma ogranicza odpowiedzialność za długi do wartości stanu czynnego spadku, czyli do wartości majątku, który pozostawił spadkodawca. Krótko mówiąc: jeżeli dług był dajmy na to na 100000 zł, a majątek na 500 zł - odpowiadasz do 500 zł i ANI GROSZA WIĘCEJ. Oczywiście termin jest taki sam, co na odrzucenie spadku, czyli 6 m-cy od dowiedzenia się o dziedziczeniu.

CZY DAMY RADĘ? TAK, DAMY RADĘ !!! (z bajki "Bob Budowniczy")
Re: odrzucenie spadku - wnuk - pilne
10 sty 2011 - 17:55:09
Gustlik,poniewż moja córka w lutym konczy 18 lat chcemy isc do notariusza i przyjąc spadek z dobrodziejstwem,coby juz mamy siostry nie ciagali
mozesz mi opisac jak to wygląda krok po kroku?
czy jeśliojciec przyjmie z dobrodziejstwem to ja i moje dziecko juz nie musimy?
czy jak ja przyjme to ojciec juz nie musi?
opisz proszę,pewnie nie tylko mnie sie to przyda
narazie walczymy z bankamoi o uruchomienie ubezpieczeń kredytów po mamie
Re: odrzucenie spadku - wnuk - pilne
11 sty 2011 - 01:28:34
Dzisiu, robisz tak:
- idziesz do notariusza i składasz oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, albo składasz wniosek o nabycie spadku w sądzie i potem w trakcie rozprawy składasz oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza przed sędzią, ale chyba lepiej będzie u notariusza, bo załatwisz sprawę szybciej,
- sąd wyznacza komornika, który sporządzi spis inwentarza, a jezeli zrobisz to u notariusza, to zapytaj go, jak umówić się z komornikiem oraz co i jak dalej załatwiać, bo nie wiem, jak wygląda dalsza procedura przy notarialnym przyjęciu spadku, ja załatwiałem przez sąd i pani sędzia na rozprawie wskazała mi komornika, który będzie prowadził sprawę,
- umawiasz się z komornikiem i "zapraszasz" go do domu mamy, pokazujesz mu wszystkie składniki majątku, które w chwili smierci należały do mamy, a zwłaszcza składniki, na które są dokumenty, np. nieruchomości, grunty, samochód, a także meble, sprzęt RTV AGD itp.,
- wskazujesz komornikowi wszystkie znane Ci długi mamy - najlepiej pokaż mu umowy kredytowe, a w razie ich braku inne dokumenty świadczące o istnieniu danego długu, np. monity z banków i firm windykacyjnych, pokwitowania spłaty kolejnych rat itp.
Komornik sporządza wówczas protokół spisu inwentarza - spisuje i wycenia zarówno majątek, jak i długi. Z tym że spisanie długów zajmuje dłużej, bo komornik musi ustalić zadłużenie korespondencyjnie z każdym z wierzycieli spadkowych, po prostu pisze pisma do banków i instytucji o podanie zadłużenia. Trochę to może potrwać.
Musisz mieć stały kontakt z komornikiem - to Ty musisz postarać się o ten protokół, ani sąd ani komornik z automatu Ci tej dokumentacji nie przyślą.
W protokóle będziesz miała następujące informacje:
w podpunkcie "Stan czynny" będzie spisany i wyceniony majątek mamy,
w podpunkcie "Stan bierny" będzie spisane i zliczone zadłużenie mamy,

Jakie dokumenty będą Ci potrzebne?
1. Orzeczenie sądu o nabyciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub akt notarialny stwierdzający nabycie spadku w tej formie, jeżeli spadek przyjęty był u notariusza,
2. Protokół spisu inwentarza - NAJWAŻNIEJSZY DOKUMENT, bo zawiera informacje o stanie czynnym i biernym spadku, a więc informacje, do jakiej kwoty odpowiadasz za długi mamy,
3. Warto też postarać się o kopię korespondencji komornika z bankami jaką prowadził on w celu ustalenia zadłużenia mamy, np. gdyby bank upierał się, że kwota zadłużenia jest inna, choć ja osobiście nie miałem takiej sytuacji.
Te dokumenty udostępnia sąd za niewielka opłata - u mnie 1 zł od strony.

Jeżeli Ty bierzesz spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to wszyscy pozostali spadkobiercy dziedziczą z automatu w ten sam sposób.

CZY DAMY RADĘ? TAK, DAMY RADĘ !!! (z bajki "Bob Budowniczy")



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2011-01-11 01:29 przez Gustlik.
Re: odrzucenie spadku - wnuk - pilne
11 sty 2011 - 14:34:38
Re: Star Wars Credits For Sale
29 kwi 2012 - 11:37:39
Ggewow is the best WOW Items online provider since 2007.All hot WOW Gear here is safe and fast.Cheap WOW Items and Buy WOW Items now!We have large amount of WOW Items For Sale and Buy WOW Gear in stock for sale.Best WOW Gear at our online store will be fast.747000 customer WOW Gold in Cheapest Price.Provide Cheap WOW Gold and Buy WOW Gold service.Get the Cheapest WOW Gold in 5 minutes!Welcome to Buy World of Warcraft Gold website!You can buy WOW Gold For Sale here.you can get Cheap World of Warcraft Gold at low price,instant delivery at here,Put action now!We have a lower price and discount in SWTOR Credits.Cheap SWTOR Credits direct from the USA at low prices.Welcome to Star Wars Credits Store.Buy Cheap Star Wars Credits with fast delivery!Fast Buy Star Wars Credits in our site.Hot SWTOR Gold For Sale,Buy SWTOR Gold in 20%-50% lower price here,You can enjoy Cheap SWTOR Gold as well.Cheap SWTOR Credits For Sale is waiting for you!We are trusted sellers and there is the cheapest price for Star Wars Credits For Sale.Cheapest Star Wars Credits,Buying Star Wars Credits Best service waitting for you.Buy SWTOR Credits here is your wise choice.buy fast SWTOR Credits Guide in our site G4P.This article comes from the http://www.g4pswtor.com/.

aqefgrgh
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować