Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Re: Firmy windykacyjne nie mają żadnych uprawnień i płacą zadośćuczynienia!

Firmy windykacyjne nie mają żadnych uprawnień i płacą zadośćuczynienia!
06 sty 2015 - 08:53:02
Wynika to z odpowiedzi Ministra Sprawiedliwości na interpelację poselską nr 12953 z 2009 r.Jak wynika z tej odpowiedzi firmy windykacyjne korzystają z ustawy o wolności gospodarczej i nie mają uprawnień do egzekucji długów.Co więcej w nowelizacji ustawy o komornikach i egzekucji wynika wyraźnie,że do egzekucji długów uprawnieni są wyłącznie komornicy sądowi-"wyłącznie"dodano aby wyeliminować konkurencję ze strony firm windykacyjnych.Ministerstwo Sprawiedliwości nie przewiduje inicjowania ustaw legalizujących działania tych firm.Nękanie dłużników obecnie może być traktowane jako stalking/art.190a kk/i zgłaszane organom ścigania.Firmy windykacyjne takie jak Presco czy Intrum Justitia płaciły już zadośćuczynienia w wyniku prawomocnych wyroków sądów a "hitem" jest zadośćuczynienie dla emerytki spod Złotowa/woj.wielkopolskie/od Intrum Justitia na kwotę 35 tys.zł.Osobiście też uzyskałem już zadośćuczynienie za tego typu działania.
Re: Firmy windykacyjne nie mają żadnych uprawnień i płacą zadośćuczynienia!
29 sty 2015 - 12:55:06
to ciekawe czy kruk też jest firmą windykacyjną?
Re: Firmy windykacyjne nie mają żadnych uprawnień i płacą zadośćuczynienia!
01 lut 2015 - 18:49:02
Oczywiście Kruk jest "wiodącą" firmą windykacyjną! Został już ukarany parę lat temu wraz z Ultimo przez prezesa UOKiK grzywną 500 tys. zł. Obecnie po nowelizacji Kodeksu Cywilnego gdy E-Sąd w Lublinie nie przyjmuje już pozwów z długami przedawnionymi /powyżej 3 lat od wymagalności/ oraz bez nr.Pesel lub Nip pozwanego i z nieaktualnym adresem/dane te E-Sąd sprawdza z urzędu/ to może " krakać tylko w lesie!".Jest to początek końca tych firm tym bardziej,że nękani są coraz bardziej świadomi i występują coraz częściej o zadośćuczynienia.
Re: Firmy windykacyjne nie mają żadnych uprawnień i płacą zadośćuczynienia!
09 lut 2015 - 14:30:34
Fakt, że to temat na osobny wątek, ale z tym sprawdzaniem danych przez E-sąd /a zwłaszcza adresu zameldowania/ to tak trochę nie do końca prawda. Nie dalej jak w kwietniu zeszłego roku otrzymałem przesyłkę od Komornika (ten o dziwo znalazł właściwy adres) w którym był nakaz zapłaty z tegoż e-sądu na którym widniała adnotacja "doręczono w trybie art 139 k.p.c" na adres pod którym nie jestem zameldowany od 12 lat :)
Re: Firmy windykacyjne nie mają żadnych uprawnień i płacą zadośćuczynienia!
11 lut 2015 - 09:30:06
Nakaz zapłaty został wydany zapewne przed wejściem nowych przepisów.W tym roku miałem podobną sytuację,nakaz został wydany w 2012 r. i wysłany na nieaktualny adres.Wystąpiłem do E-Sądu o przywrócenie terminu do złozenia sprzeciwu,w sprzeciwie napisałem,ze nie znam powoda/firma windykacyjna Prim Inova GmbH/ i że ewentualny dług jest przedawniony na podstawie art.117-118 kc.Załączyłem ksero dowodu osobistego i zajęcie od komornika.E-Sąd uchylił nakaz zapłaty,powiadomił komornika z urzędu,komornik umorzył postępowanie i obciążył kosztami firmę windykacyjną a sprawa została przekazana do Sądu w miejscu mojego zamieszkania.Ponieważ zadłuzenie dotyczy roku 2002 to jest już "pozamiatane".Do E-Sądu należało zwrócić się w ciągu 7 dni o dowiedzeniu się o istnieniu nakazu zapłaty.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować