Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Dziedzicznie długu - proszę o poradę

Dziedzicznie długu - proszę o poradę
25 mar 2012 - 23:35:37
witam

Mam duzy problem tzn. jeszcze nie ja ale kiedys zapewne go bede miec. Moja mama wpadla w petle kredytową, dwa lata temu przestala placic jakiekolwiek raty gdyz syma miesiecznych rat wynosila wtedy ok 4tys zl a jej emerytura to jakies 1600zl. do puki dostawala nowe kredyty to placila nimi raty no ale jak to bywa w takich sytuacjach do czasu. Kiedy skonczylo sie dawanie kredytow nie miala z czego placic rat , wiec przestala placic...Na dzisiejszy dzien komornik zajmuje jej 25% emerytury bo tylko tyle moze za reszte zyje, majatku nie posiada wogole. wedlug prawa placi tyle ile moze i musi z tym zyc. Na dzien dzisiejszy bo nie jest w stanie tego sama obliczyc dlug z odsetkami to jakies 250tys i tu teraz rodza sie moje pytania;

1. czy mozna przy jednej rozprawie zebrac wszystkich spadkobiercow ktorzy odrzuca spadek? (samych niepelnoletnich bedzie ok 8osob resta to pelnoletnie)
czy kazdy z spadkobiercow co ma niepelnoletnie dziecko musi z osobna zalozyc sprawe w sadzie rodzinnym o prawo odrzucenia czy dopiero bedzie mogl zlozyc wniosek dopiero wtedy gdy sam odrzuci spadek?

2. teraz troche zamieszam:) moja mam ma 2 siostry 1 brata , 3 dzieci : Ja + moich nieletnich dzieci , brat +1pelnoletnie dziecko +nieletnie , siostra sama ,siostra mojej may ma corke ktora nie zyje i ktora ma pozostawila 2dzieci owe dzieci maja po dwoje niepelnoletnich to samo przy drugiej siostrze mojej mamy i bracie. I tu rodzi sie pytanie czy:
- jesli przez nieuwage badz zaniedbanie(zapewne tak nie bedzie bo raczej bede sie starac wszystko wtedy nadzrowac zebyktos nie przekroczyl 6miesiecy) przyjmnie wyzej wymieniony dlug, to zapewne caly jego majatek pojdzie na straty ale to nie o to chodzi tylko czy w/w dlug staje sie jego dlugiem i moze wrocic do mnie bo np ciotka umrze jej wnukowie go odrzuca wiec znowu przejdzie na moja niezyjaca mame a wtedy na mnie. Czy bedzie to brane jako ten sam dlug???

3. kolejne pytanie: Jesli moja mam umrze i ja za dwa dni odrzuce spadek przed notariuszem a w nastepny dzien zaloze rozprawe z wnioskiem o odrzucenie spadku.. To ktory liczy sie termin dla moich dzieci? ten od notariusza czy z sadu?

4. Jesli zloze wniosek do sadu rodzinnego ozgode na odrzucenie spadku przez mojej nieletnie dzieci to bedzie tylko jedna rozprawa czy 2? Pierwsza o zgode a druga o odrzucenie(pytam bo jesli dwie to termin 6miesiecy to znajac zycie za malo)czy po po 1 rozprawie z sadu rodzinnego, moge odrzucic spadek w imieniu dzieci przed notariuszem??

5. Czy bank jesli odrzuce spadek i moje dzieci rowniez , bedzie miec prawo wpisac w BIK, jesli wpisze czy moge pozwac ich do sadu o nieslawienie + popelnienie przestepstwa?

6. kiedy dowiaduja sie wierzyciele ze dana osoba ktora wogole nie splacala od pewnego czasu dlugu o jej zgonie i czy sami sie informuja o tym jak przebiega proces spadkowy - chodzi mi tu o to czy bede musial do konca swojego zycia odpedzac sie od nich przedstawiajac im wyrok sadu o odrzuceni lub aktem notarialnym ze zrzeklem sie spadku?

z gory dziekuje za odpowiedz i ogolnie popieram wasze postulaty o zmianie prawa gdyz to prawo jest bandyckie jak te banki w moim miescie ...bo jest juz ich tyle ze sama Zurych by sie ich nie powstydzil...
Re: Dziedzicznie długu - proszę o poradę
25 mar 2012 - 23:43:31
Masz kilka sposobów zachowania się: możesz za życia matki u notariusza zrzec się dziedziczenia po niej lub zgodnie z art. 1015kc w ciągu 6 miesięcy od jej smierci odrzucić spadek..to samo dotyczy innych uprawnionych/powołanych..( twoje dzieci i ich dzieci - za zgodą sądu , no i dalej jej - mamy - rodzeństwa )
najlepiej zadzwoń do p. Sklepowicza 695 577 491..
Zgoda w jednym , że to jest bandyckie prawo..
Re: Dziedzicznie długu - proszę o poradę
27 mar 2012 - 00:12:13
Jeśli mama nie posiada majątku ,to może lepiej przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Re: Dziedzicznie długu - proszę o poradę
27 mar 2012 - 07:38:20
czy ja dobrze rozumiem te 25 % jakie komornik zabiera z emerytury to jest po potąceniu podatku i na zdrowtne ,czy odejuje jeszcze kwotę wolną od egzekucji jak jest naprawdę ,bo różnie jest interpretowane i ja się pogubiłam
Re: Dziedzicznie długu - proszę o poradę
27 mar 2012 - 08:08:27
Tak jak ZUS potrąca, tak potrąca nie zawracaj sobie tym głowy, przejrzyj moje wpisy na forum, jest wszystko opisane. Jeśli chodzi o długi mamy - jeżeli do ew. mamy śmierci będzie obowiązywało, w tym bałaganie (państwie) takie prawo jak obecnie, to jak mama nie posiada żadnego majątku, masz "prostą"? sytuację. W ciągu 6ciu. miesięcy przyjmij Ty lub ktoś z rodziny, spadek z dobrodziejstwem inwentarza i cała rodzina ma spokój.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować